REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany po ogłoszeniu wyroków TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jakie zmiany po ogłoszeniu wyroków TSUE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek 15 czerwca 2023 r. poznaliśmy wyroki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych. Stanowisko TSUE jest przełomowe dla kredytobiorców i niewątpliwe zachęca do dochodzenia swoich praw! Jakie będą następstwa takich orzeczeń? Czy to już koniec frankowego starcia frankowicze kontra banki? 

Co dokładnie orzekł TSUE? 

Każdy z wyroków Trybunał Sprawiedliwości UE był na korzyść kredytobiorców frankowych. Frankowicze mogą się cieszyć wielkim zwycięstwem w starciu z bankami. 

REKLAMA

  • Wyrok TSUE w sprawie C-520/21 informuje, że w przypadku unieważnienia umowy banki nie mogą żądać od konsumentów zapłaty dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jednocześnie taką możliwość daje posiadaczom kredytów w CHF. Mogą oni starać się z tego tytułu o dodatkowe rekompensaty od banków. Dzięki temu frankowicze mogą czuć się dużo pewniej, bo nie muszą już obawiać się kontrpozwów ze strony banków. 
  • Wyrok TSUE w sprawie C-287/22 rozstrzygnął niejasną kwestię możliwości zawieszenia spłaty rat w czasie trwania postępowania. Unijne prawo daje taką możliwość. 

Co oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? 

Po pierwsze należy się spodziewać zwiększenia świadomości praw, jakie zyskali oni dzięki wyrokom Trybunału. To natomiast przełoży się zapewne na lawinę pozwów w polskich sądach. 

REKLAMA

Z drugiej strony banki będą nadal przekonywać kredytobiorców o korzyściach płynących z ugody. Już teraz trwa ich kampania marketingowa “Ugoda lepsza niż proces”. Możemy spodziewać się argumentacji, że zawarcie ugody jest dużo szybsze i prostsze niż złożenie pozwu. Jednak nic tak nie przekonuje, jak korzyści finansowe. Pozywając bank, unieważniając umowę kredytową i uiszczając wynagrodzenia dla pełnomocnika, frankowicze nadal zyskują daleko więcej niż gdyby zdecydowali się na ugodę

W świetle wyroku w sprawie C-287/22 długość trwania procesu nie jest już tak istotna. Sędziowie otrzymali zielone światło od TSUE - możliwość rozpatrywania wniosków o zabezpieczenie powództwa na korzyść frankowiczów. Dotychczas wniosek o zawieszenie płatności rat był uwzględniany jedynie w niektórych przypadkach. Obecnie sytuacja powinna się znacząco zmienić. Jeśli spłata raty zostanie wstrzymana już na początku postępowania, kredytobiorca szybko odczuje ulgę finansową. 

Ponadto można oczekiwać, że wyroki TSUE przyspieszą rozpoznanie spraw frankowych. Przesłanki do ich zawieszenia zostały usunięte, a stanowisko Trybunału jest jednoznaczne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wyrokach TSUE skorzystać mogą także osoby, które spłaciły już w całości kredyt frankowy. Mają one najmniej do stracenia, a dużo do zyskania. Z pewnością nowa sytuacja zachęci wielu z nich do złożenia pozwów sądowych i odzyskania wpłaconych pieniędzy. 

Czy banki dadzą za wygraną? 

REKLAMA

Można się spodziewać, że banki nie poddadzą się w swoich działaniach. Oprócz wspomnianej kampanii marketingowej (nakłaniającej frankowiczów do podpisywania ugód) przygotowują kolejny pomysł na kontrpozwy. Wypowiadał się o tym w mediach Prezes Związku Banków Polskich. Tym razem chodzi o waloryzację lub indeksację kwoty kapitału. Czy jest się czego obawiać? 

Trybunał Sprawiedliwości UE jednoznacznie stwierdził w swoim wyroku, że bank nie ma prawa do żadnej formy rekompensaty w przypadku umowy uznanej za nieważną z powodu zawarcia w niej klauzul abuzywnych. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak i waloryzacji oraz innego rodzaju odszkodowań.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA