REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najważniejszej dla frankowiczów sprawie! Wyrok TSUE ma rozstrzygnąć, czy bank może pobierać od kredytobiorców frankowych wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Da odpowiedź także w niejasnej dotąd kwestii, czy spłata raty może być zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Jeśli decyzja będzie korzystna dla frankowiczów, a wiele na to wskazuje, warto już teraz przygotować się do złożenia pozwu.

Frankowicze kontra banki

Przypomnijmy, że sprawa trafiła do TSUE już w październiku poprzedniego roku. Podniesiona przez banki kwestia pobrania wynagrodzenie za korzystanie z kapitału z pewnością przystopowała w działaniach wiele osób z kredytem frankowym. Jednak już dziś można mieć nadzieję, że wyrok Trybunału będzie korzystny dla konsumentów.

REKLAMA

Światło na kwestię rozstrzygnięcia sprawy frankowej w Polsce rzuca wypowiedź Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem banki nie mogą dochodzić od kredytobiorców tego typu roszczeń. W sytuacji unieważnienia umowy kredytowej w CHF, bankom przysługuje jedynie zwrot kapitału, czyli udzielonego kredytu. Jeśli banki stosowały nieuczciwe warunki, powinny dziś zmierzyć się z ich konsekwencjami. 

Możliwe scenariusze wyroku TSUE 

REKLAMA

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie korzystna dla frankowiczów, ale nie wiemy, jak bardzo jednoznaczna. Możliwym scenariuszem może być nie tylko odmowa pobierania przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale także zgoda na dochodzenie takiego roszczenia ze strony pokrzywdzonych kredytobiorców frankowych. W takiej sytuacji frankowicze zyskaliby jeszcze więcej - banki byłyby zmuszone wypłacić dodatkowe odsetki. Konsekwencją takiego scenariusza byłyby z pewnością masowe pozwy do sądów o unieważnienie umowy kredytowej. Sprawdziłoby się polskie przysłowie: "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada." 

Pozytywny wyrok TSUE może mieć również formę zbliżoną do wspomnianej opinii Rzecznika Generalnego. Trybunał orzeknie, że banki nie mają prawa do pobierania opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału, a dalsze kwestie pozostawi do rozstrzygnięcia polskim sądom. 

Ugoda z bankiem - czy na pewno lepsza niż proces? 

Pozytywnej decyzji TSUE spodziewają się zapewne same banki. Już teraz ruszyła kampania „Ugoda lepsza niż proces”. Niewątpliwie można znaleźć korzyści w zawarciu ugody z bankiem, ale czy rzeczywiście jest ona lepsza niż złożenie pozwu do sądu? Ugoda jest korzystna głównie dla banków. Jej koszt jest dla nich znacząco mniejszy niż w przypadku unieważnienia umowy. Kredytobiorca frankowy na dobrowolnym porozumieniu z bankiem zyska prawdopodobnie dużo mniej niż w przypadku złożenia pozwu. Wszystko zależy od zaproponowanych warunków ugody i jego sytuacji finansowej. Szacuje się, że zyski z wyroku sądowego mogą być nawet kilkukrotnie wyższe! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś linia orzecznicza jest już bardzo wyraźna - z naszego doświadczenia widać, że około 98 proc. spraw frankowych uzyskuje prawomocny wyrok sądu unieważniający kredyt frankowy. Otwarcie sporu z bankiem to obecnie ryzyko bardzo minimalne. 

Warto zacząć działać już dziś! 

REKLAMA

Nawet niepewna dotąd sytuacji nie zniechęciła frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. W samym 2022 roku polskie sądy wydały prawie 10 tys. wyroków. W 97 proc. były to wyroki korzystne dla posiadaczy kredytów w CHF. Jeśli orzeczenie TSUE okaże się pozytywne dla frankowiczów, polskie sądy czeka fala pozwów! 15 czerwca 2023 r. będzie przełomowym dniem dla wszystkich osób z kredytem frankowym. Oznacza to, że warto zacząć przygotowania już dziś! 

Zalecamy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w tej dziedzinie, udzielających kompleksowej pomocy prawnej. Działania należy zacząć od sprawdzenia zapisów umowy kredytowej, czy istnieją podstawy do złożenia pozwu. Po jej weryfikacji powinna zostać oceniona sytuacja posiadacza kredytu i wskazane możliwe kierunki działania oraz zyski, na jakie może liczyć. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań przedsądowych, sądowych oraz egzekucyjnych, a po uzyskaniu korzystnego wyroku - pomoc w rozliczeniu się z bankiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

REKLAMA