REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najważniejszej dla frankowiczów sprawie! Wyrok TSUE ma rozstrzygnąć, czy bank może pobierać od kredytobiorców frankowych wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Da odpowiedź także w niejasnej dotąd kwestii, czy spłata raty może być zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Jeśli decyzja będzie korzystna dla frankowiczów, a wiele na to wskazuje, warto już teraz przygotować się do złożenia pozwu.

Frankowicze kontra banki

Przypomnijmy, że sprawa trafiła do TSUE już w październiku poprzedniego roku. Podniesiona przez banki kwestia pobrania wynagrodzenie za korzystanie z kapitału z pewnością przystopowała w działaniach wiele osób z kredytem frankowym. Jednak już dziś można mieć nadzieję, że wyrok Trybunału będzie korzystny dla konsumentów.

REKLAMA

Światło na kwestię rozstrzygnięcia sprawy frankowej w Polsce rzuca wypowiedź Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem banki nie mogą dochodzić od kredytobiorców tego typu roszczeń. W sytuacji unieważnienia umowy kredytowej w CHF, bankom przysługuje jedynie zwrot kapitału, czyli udzielonego kredytu. Jeśli banki stosowały nieuczciwe warunki, powinny dziś zmierzyć się z ich konsekwencjami. 

Możliwe scenariusze wyroku TSUE 

REKLAMA

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie korzystna dla frankowiczów, ale nie wiemy, jak bardzo jednoznaczna. Możliwym scenariuszem może być nie tylko odmowa pobierania przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale także zgoda na dochodzenie takiego roszczenia ze strony pokrzywdzonych kredytobiorców frankowych. W takiej sytuacji frankowicze zyskaliby jeszcze więcej - banki byłyby zmuszone wypłacić dodatkowe odsetki. Konsekwencją takiego scenariusza byłyby z pewnością masowe pozwy do sądów o unieważnienie umowy kredytowej. Sprawdziłoby się polskie przysłowie: "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada." 

Pozytywny wyrok TSUE może mieć również formę zbliżoną do wspomnianej opinii Rzecznika Generalnego. Trybunał orzeknie, że banki nie mają prawa do pobierania opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału, a dalsze kwestie pozostawi do rozstrzygnięcia polskim sądom. 

Ugoda z bankiem - czy na pewno lepsza niż proces? 

Pozytywnej decyzji TSUE spodziewają się zapewne same banki. Już teraz ruszyła kampania „Ugoda lepsza niż proces”. Niewątpliwie można znaleźć korzyści w zawarciu ugody z bankiem, ale czy rzeczywiście jest ona lepsza niż złożenie pozwu do sądu? Ugoda jest korzystna głównie dla banków. Jej koszt jest dla nich znacząco mniejszy niż w przypadku unieważnienia umowy. Kredytobiorca frankowy na dobrowolnym porozumieniu z bankiem zyska prawdopodobnie dużo mniej niż w przypadku złożenia pozwu. Wszystko zależy od zaproponowanych warunków ugody i jego sytuacji finansowej. Szacuje się, że zyski z wyroku sądowego mogą być nawet kilkukrotnie wyższe! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś linia orzecznicza jest już bardzo wyraźna - z naszego doświadczenia widać, że około 98 proc. spraw frankowych uzyskuje prawomocny wyrok sądu unieważniający kredyt frankowy. Otwarcie sporu z bankiem to obecnie ryzyko bardzo minimalne. 

Warto zacząć działać już dziś! 

REKLAMA

Nawet niepewna dotąd sytuacji nie zniechęciła frankowiczów do składania pozwów przeciwko bankom. W samym 2022 roku polskie sądy wydały prawie 10 tys. wyroków. W 97 proc. były to wyroki korzystne dla posiadaczy kredytów w CHF. Jeśli orzeczenie TSUE okaże się pozytywne dla frankowiczów, polskie sądy czeka fala pozwów! 15 czerwca 2023 r. będzie przełomowym dniem dla wszystkich osób z kredytem frankowym. Oznacza to, że warto zacząć przygotowania już dziś! 

Zalecamy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w tej dziedzinie, udzielających kompleksowej pomocy prawnej. Działania należy zacząć od sprawdzenia zapisów umowy kredytowej, czy istnieją podstawy do złożenia pozwu. Po jej weryfikacji powinna zostać oceniona sytuacja posiadacza kredytu i wskazane możliwe kierunki działania oraz zyski, na jakie może liczyć. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań przedsądowych, sądowych oraz egzekucyjnych, a po uzyskaniu korzystnego wyroku - pomoc w rozliczeniu się z bankiem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA