WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje? / Shutterstock

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

Gdy nadzieja zmienia się w rozczarowanie

Wiele osób może być zawiedzionych takim obrotem sytuacji. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej zapewniano nas, że WIRON wniesie znaczącą zmianę, gdyż dzięki niemu Polacy będą płacić niższe raty kredytów. Przypomnijmy, że WIRON nie tylko nie zmniejszy wysokości rat do ich poziomu sprzed wzrostu poziomu inflacji, ale sytuacja może się odwrócić i to WIBOR stanie się niższym indeksem. 

Ponadto nowy wskaźnik jest tak samo zmienny, jedynie inaczej obliczany, bo na podstawie danych odnoszących się do transakcji z poprzedniego dnia roboczego. Nie eliminuje on zatem ryzyka ponownego wzrostu wysokości rat kredytowych. Pisaliśmy o tym szczegółowo w ostatnim artykule: “Kto skorzysta na przejściu na WIRON?”.

Co daje zmiana WIBOR na WIRON?

Proces zamiany wskaźników ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r. Główną różnicę, jaką wniesie stawka WIRON, jest jej bardziej miarodajny i wiarygodny sposób obliczania. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji wysokiego poziomu inflacji raty kredytów nie poszybują w górę. W takim przypadku konsumenci będą mieli dużo mniejsze szanse na uzyskanie korzystnych wyroków w sporach z bankami. WIRON zabezpiecza zatem głównie interesy banków.

Kolejną zmianą będzie wysokość rat kredytowych. Gdy stopy procentowe idą do góry, WIRON jest niższy niż WIBOR. Natomiast po obniżce stóp procentowych wysokość nowego wskaźnika może być nawet nieznacznie wyższa od dotychczasowej stawki. W związku z powyższym dziś raty kredytu uwzględniającego stawkę WIRON będą nieco niższe, ale ta sytuacja może ulec zmianie.

Pamiętajmy także, że prawo unijne nakazuje wprowadzić w tego rodzaju okolicznościach tzw. spread korygujący. To korekta, której celem jest dopasowanie jednej stawki do drugiej, tak aby żadna ze stron nie odniosła straty. Ta zasada ekonomicznej równości upewnia nas w tym, że ostatecznie WIRON nie zmieni wiele i nie przyniesie kredytobiorcom niższych rat oraz ulgi w domowym budżecie.

WIBOR na świeczniku

Nic dziwnego, że po takim obrocie spraw coraz więcej osób zastanawia się nad złożeniem pozwu do sądu w sprawie kontrowersyjnego indeksu WIBOR. Sytuację podsycają ostatnie doniesienia. Spółka GPW Benchmark, która jest administratorem wskaźników referencyjnych, oficjalnie potwierdziła, że znalazła błędy w obliczeniu wskaźnika WIBOR. Do błędów doszło aż 53 razy i choć są to podobno pomyłki mikroskopijne, zwiększyły jedynie niepewność co do jego wiarygodności. Nie pomogła także informacja o niewpuszczeniu pracowników Najwyższej Izby Kontroli do siedziby GPW Benchmark w celu kontroli sposobu naliczania WIBOR przez banki.

Pozywamy Banki www.pozywamybanki.pl
Pomagamy kredytobiorcom złotówkowym w usuwaniu wskaźnika WIBOR i niedozwolonych zapisów umowy kredytowej
rozwiń więcej
Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...