WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje? / Shutterstock

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

Gdy nadzieja zmienia się w rozczarowanie

Wiele osób może być zawiedzionych takim obrotem sytuacji. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej zapewniano nas, że WIRON wniesie znaczącą zmianę, gdyż dzięki niemu Polacy będą płacić niższe raty kredytów. Przypomnijmy, że WIRON nie tylko nie zmniejszy wysokości rat do ich poziomu sprzed wzrostu poziomu inflacji, ale sytuacja może się odwrócić i to WIBOR stanie się niższym indeksem. 

Ponadto nowy wskaźnik jest tak samo zmienny, jedynie inaczej obliczany, bo na podstawie danych odnoszących się do transakcji z poprzedniego dnia roboczego. Nie eliminuje on zatem ryzyka ponownego wzrostu wysokości rat kredytowych. Pisaliśmy o tym szczegółowo w ostatnim artykule: “Kto skorzysta na przejściu na WIRON?”.

Co daje zmiana WIBOR na WIRON?

Proces zamiany wskaźników ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r. Główną różnicę, jaką wniesie stawka WIRON, jest jej bardziej miarodajny i wiarygodny sposób obliczania. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji wysokiego poziomu inflacji raty kredytów nie poszybują w górę. W takim przypadku konsumenci będą mieli dużo mniejsze szanse na uzyskanie korzystnych wyroków w sporach z bankami. WIRON zabezpiecza zatem głównie interesy banków.

Kolejną zmianą będzie wysokość rat kredytowych. Gdy stopy procentowe idą do góry, WIRON jest niższy niż WIBOR. Natomiast po obniżce stóp procentowych wysokość nowego wskaźnika może być nawet nieznacznie wyższa od dotychczasowej stawki. W związku z powyższym dziś raty kredytu uwzględniającego stawkę WIRON będą nieco niższe, ale ta sytuacja może ulec zmianie.

Pamiętajmy także, że prawo unijne nakazuje wprowadzić w tego rodzaju okolicznościach tzw. spread korygujący. To korekta, której celem jest dopasowanie jednej stawki do drugiej, tak aby żadna ze stron nie odniosła straty. Ta zasada ekonomicznej równości upewnia nas w tym, że ostatecznie WIRON nie zmieni wiele i nie przyniesie kredytobiorcom niższych rat oraz ulgi w domowym budżecie.

WIBOR na świeczniku

Nic dziwnego, że po takim obrocie spraw coraz więcej osób zastanawia się nad złożeniem pozwu do sądu w sprawie kontrowersyjnego indeksu WIBOR. Sytuację podsycają ostatnie doniesienia. Spółka GPW Benchmark, która jest administratorem wskaźników referencyjnych, oficjalnie potwierdziła, że znalazła błędy w obliczeniu wskaźnika WIBOR. Do błędów doszło aż 53 razy i choć są to podobno pomyłki mikroskopijne, zwiększyły jedynie niepewność co do jego wiarygodności. Nie pomogła także informacja o niewpuszczeniu pracowników Najwyższej Izby Kontroli do siedziby GPW Benchmark w celu kontroli sposobu naliczania WIBOR przez banki.

Pozywamy Banki www.pozywamybanki.pl
Pomagamy kredytobiorcom złotówkowym w usuwaniu wskaźnika WIBOR i niedozwolonych zapisów umowy kredytowej
rozwiń więcej
Prawo
80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego
19 lis 2024

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki
19 lis 2024

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...