Rosnąca adaptacja kryptowalut

Adam Ziębicki
rozwiń więcej
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
rozwiń więcej
Rosnąca adaptacja kryptowalut / Shutterstock
Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?

Adaptacja kryptowalut staje się rzeczywistością

Głównym założeniem pierwszej kryptowaluty na świcie (BTC) było umożliwienie przesyłania pieniędzy bez jakiejkolwiek centralnej kontroli i nadzoru banków lub rządów. Przez długi czas kryptowaluty były traktowane jako pewna aberracja dla rzeczywistego pieniądza, która za jakiś czas miała zostać zapomniana. Tak się jednak nie stało i po tym okresie kryptowaluty zaczęto traktować jak instrumenty finansowe zbliżone do akcji, na których można stracić lub zyskać. Bitcoin, wobec swojej ceny, został wręcz określany mianem wirtualnego złota. W ostatnim czasie cyfryzacja życia przyspieszyła, szczególnie przez pandemię COVID-19, przez co wzmożona adaptacja kryptowalut w realnym świecie stała się faktem.

Wśród najważniejszych wydarzeń związanych ze światem kryptowalut niewątpliwie jest przyjęcie przez Salwador Bitcoina jako legalnego środka płatniczego. Obywatelom tego kraju umożliwiono płatności za różnego rodzaju towaru czy też usługi właśnie za pomocą BTC. Ten fakt jest niewątpliwie jednym z przełomowych, albowiem w ślad za Salwadorem również inne kraje Ameryki Łacińskiej – np. Panama, Brazylia, Meksyk czy Argentyna, a w Europie – Ukraina, planują wprowadzić podobne regulacje.

"Masowa adaptacja kryptowalut staje się rzeczywistością i co raz to kolejne podmioty zamierzają korzystać z dobrodziejstw kryptowalut. Wśród nich należy wskazać Miami – burmistrz tego miasta ogłosił, że mieszkańcom posiadającym MiamiCoin, którzy będą stosowali „staking”, czyli będą udostępniali posiadane przez siebie środki sieci danej kryptowaluty w celu wsparcia jej działania w zamian za różnego rodzaju nagrody, miasto będzie wypłacało dywidendę w BTC. Chęć otrzymania wynagrodzenia w BTC wyraził również najnowszy burmistrz elekt Nowego Jorku. W ostatnim czasie również australijska drużyna baseballowa – Peart Heat ogłosiła, że zawodnicy drużyny będą mogli wybrać możliwość otrzymywania wynagrodzenia w Bitcoinach" – komentuje mec. Adam Ziębicki, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Masowa adaptacja kryptowalut związana jest również z coraz to bardziej popularnym metaverse. Już teraz polski projekt (Metahero) pracuje nad stworzeniem skanera 3D, który umożliwi tworzenie meta avatarów i innych obiektów cyfrowych, których zastosowanie ma być związane z grami, social mediami czy modą online. Projekt ten ma na celu umożliwienie zeskanowanie danej osoby i oddaniu skanu tej osoby w świecie meta. Za tego typu „produkty” cyfrowe, użytkownicy sieci będą mogli płacić przy wykorzystaniu natywnego tokena platformy – HERO. Kolejnym interesującym przykładem jest Decetraland, w którym to użytkownicy sieci będą mogli nabyć własność cyfrowej nieruchomości za natywną walutę Decentraland – MANA.

"W zakresie instytucji międzynarodowych należy wskazać, że również i one nie pozostają w tyle Aspekty związane z rozwojem cyfryzacji są stopniowo implementowane do prawa wspólnotowego, przykładowo w 2019 roku Unia Europejska podjęła pierwsze działania mające na celu stworzenie sieci blockchain, która obejmowałaby całą wspólnotę i która miałaby na celu umożliwienie płynnej wymiany znacznej ilości informacji – np. o dyplomach wydawanych przez uczelnie wyższe w państwach członkowskich" - dodaje mec. Ziębicki 

Czas na zapoznanie się z nową technologią

Porównuje się, że obecny rozwój rynku krypto i technologii blockchain jest analogiczny do rozwoju internetu w 1997 r. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak rewolucyjnym wynalazkiem okazał się internet, jednak w latach 90 XX wieku takie przekonanie nie było popularne. Skoro zatem rozwój tych technologii jest na tak wczesnym etapie, obecny czas jest idealnym na zapoznanie się z nimi, zrozumienie ich, a także na próbę wykorzystania ich w prowadzonych przedsiębiorstwach czy też w życiu codziennym. Zrozumienie tych technologii oraz ich skuteczne zaimplementowanie do różnego rodzaju biznesów, może już nawet w najbliższym czasie okazać się świetną decyzją, która pozwoli na dotarcie do nowych odbiorców czy też po prostu na znaczne zwiększenie wyników finansowych.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...