Brexit - koniec okresu przejściowego a klienci banków

Przemysław Przybylski
rozwiń więcej
Credit Agricole Bank Polska S.A.
rozwiń więcej
Brexit - koniec okresu przejściowego - co zmienia się dla klientów banków? / shutterstock
Koniec okresu przejściowego Brexitu nastąpił wraz z końcem 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i Irlandia Północna są dla UE państwem trzecim. Co to oznacza dla klientów banków? Co się zmienia? Czy Brexit wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach? Czy nadal można stosować wskaźniki referencyjne (jak LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii?

Brexit - koniec okresu przejściowego

Od 1 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przestało być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Jednocześnie z dniem 31 grudnia 2020 r. wygasa okres przejściowy, łączący dotychczas Wielką Brytanię z systemem prawnym UE. Klienci banków mogą spodziewać się kilku zmian.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wielka Brytania państwem trzecim - co to oznacza?

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania będzie dla UE państwem trzecim, nie będzie również częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oznacza to, że podmioty z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz obywatele Wielkiej Brytanii stracą dostęp do rynku wewnętrznego UE na dotychczasowych zasadach, w tym możliwość korzystania ze swobody przepływu towarów, usług, kapitału i osób wewnątrz UE. Obywatele UE oraz podmioty z siedzibą w UE stracą analogicznie dostęp na dotychczasowych zasadach do rynku brytyjskiego.

Umowa dwustronna?

Niewykluczone, że wkrótce zawarta zostanie nowa umowa regulująca dwustronne stosunki Wielkiej Brytanii i UE. Niemniej konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i EOG oraz zakończenie okresu przejściowego, będą pewne zmiany w korzystaniu z usług bankowych, które ze względu na swój transgraniczny charakter mogłyby być powiązane z Wielką Brytanią.

Usługi płatnicze - zmiany

W obszarze usług płatniczych, można się spodziewać zmiany stawek opłat z tytułu realizacji płatności zagranicznych do Wielkiej Brytanii. Kraj ten nadal jednak uznawany będzie za część geograficznego obszaru SEPA, a więc klienci banków z Polski będą mogli realizować przelewy w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro.

Od 1 stycznia dostawcy usług płatniczych będą musieli przedstawiać bardziej szczegółowe informacje o zleceniodawcach i odbiorcach przelewów wykonywanych pomiędzy UE a Wielką Brytanią. W związku z tym można się spodziewać, że klienci będą proszeni o przedstawienie takich danych.

W wyniku Brexitu może również dojść do zmian w zakresie uwierzytelniania transakcji w handlu elektronicznym wykorzystujących karty płatnicze. W przypadku, gdy odbiorca płatności znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii, klient będący płatnikiem może nie zostać objęty procedurą silnego uwierzytelnienia transakcji. W wyjątkowych sytuacjach, taka transakcja płatnicza możne nawet zostać odrzucona.

Po 31 grudnia przestały również obowiązywać dotychczasowe zasady realizowania przelewów do Wielkiej Brytanii z podstawowych rachunków płatniczych, a także korzystanie z usług płatniczych (jak np. wypłaty gotówki, wykonywanie transakcji) przez posiadaczy podstawowych rachunków płatniczych.

Warto pamiętać, że Brexit nie wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach, niezależnie od obywatelstwa lub miejsca zamieszkania klienta (UE lub Wielka Brytania). Wszelkie depozyty, które znajdują się w polskich bankach, są objęte gwarancją Bankowego Funduszu gwarancyjnego do kwoty 100 000 EUR.

Wskaźniki referencyjne

Zgodnie z przepisami przejściowymi, zawartymi w art. 51 ust 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/1011, niezależnie od zakończenia okresu przejściowego w umowach finansowych i instrumentach finansowych będą mogły być stosowane wskaźniki referencyjne (jak np. LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii, na zasadach określonych w treści ww. Rozporządzenia.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...