Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
rozwiń więcej
Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny./Fot. Shutterstock / shutterstock
Rzecznik Finansowy, czyli urząd, któremu naprawdę zależy na naszych pieniądzach, który działa na naszą korzyść, może wkrótce przestać istnieć. Zanim to się stanie, warto poznać, ile dobrego już przyniósł Polakom skarżącym się na nieuczciwe praktyki instytucji finansowych i co jeszcze ma w planach.

Polscy konsumenci potrzebują Rzecznika Finansowego

Pojawiło się widmo zlikwidowania instytucji Rzecznika Finansowego i połączenia jej z kompetencjami UOKiK. Istnieją za i przeciw. Dla konsumentów najważniejsze jest jednak to, by działania w ich obronie w sporach z bankami, funduszami inwestycyjnymi, ubezpieczycielami i innymi instytucjami, gdzie w grę wchodzą ich pieniądze, nadal były kontynuowane.

Rzecznik Finansowy wykonał bowiem mnóstwo świetnej roboty w ciągu ostatnich pięciu lat, po poszerzeniu kompetencji Rzecznika Ubezpieczonych.

Zapotrzebowanie na jego pomoc jest ogromne. Wszak, jak twierdzi sam Tomasz Chróstny, szef UOKiK: „Raczej nie znajdziemy w Europie porównywalnego rynku finansowego, na którym w ciągu ostatnich dwóch dekad konsumenci straciliby tak ogromne pieniądze”.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Czym zajmuje się Rzecznik Finansowy

To do Rzecznika Finansowego napływają skargi i wnioski w indywidualnych sprawach. To on może występować z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej podmiotów rynku finansowego. To on informuje odpowiednie organy o nieprawidłowościach w ich działaniach. To wreszcie on mediuje między nimi a konsumentami. Pełni także oczywiście funkcję edukacyjną. Jeśli ktoś interesuje się tym, czym obecnie zajmuje się RF, wystarczy śledzić jego profil na Facebooku. To instytucja, która robi dużo dobrego i tego raczej nikt nie może podważyć.

Jak wiele wydarzyło się przez ostatnie pięć lat

W ciągu ledwie pięciu lat do RF napłynęło łącznie 225 000 wniosków i zapytań. Liczba wniosków w sprawach sektora bankowo-kapitałowego wzrosła już niemal dwukrotnie w obecnym roku w stosunku do poprzedniego. „To, co dzieje się w tym roku, jest głęboko niepokojące. Dlatego aktywność Biura Rzecznika będzie coraz większa, bo takie jest zapotrzebowanie Polaków. Sięgamy po nowe, niewykorzystywane do tej pory instrumenty, takie jak pozwy o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej, pozwy w imieniu klientów czy wstąpienie do spraw po stronie klientów. Składamy też kolejne skargi nadzwyczajne” – mówi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Większość wniosków napływających do urzędu dotyczy m.in. wcześniej spłaconych kredytów. Banki jednak nie zamierzają sprawiedliwie się rozliczać, np. zwracać prowizje – stąd potrzeba interwencji rzecznika.

Kolejne popularne zagadnienie to oczywiście kredyty walutowe. Frankowicze właśnie tej instytucji zawdzięczają wpływ na przychylniejsze im orzecznictwo i wiarę, że da się wygrać z nienaruszalnymi instytucjami finansowymi.

To także RF złożył wniosek o uchwałę w Sądzie Najwyższym, aby sposób rozliczenia frankowych umów z bankami stał się wreszcie jednolity, to także on sprzeciwia się roszczeniom banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Nic więc dziwnego, że po dokonaniu tylu interwencji Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw mówi o urzędzie RF następującymi słowami: „Rzecznik Finansowy był najlepiej ocenianą instytucją zaangażowaną w system ochrony klientów rynku finansowego przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych na rynku finansowym. Opinia ta została potwierdzona w raportach Najwyższej Izby Kontroli”.

Rzecznik Finansowy – co dalej?

Choć niedługo ten urząd może zniknąć, do czego dąży Ministerstwo Finansów, ten nadal prężnie działa. W sprawach frankowiczów zaproponował ostatnio powołanie sądu polubownego, aby odciążyć wymiar sprawiedliwości. To rozwiązanie wprowadzono już w innych państwach, m.in. na Węgrzech, w Chorwacji i Holandii.

RF rozpatrywałby spory szybciej i taniej w porównaniu z sądami państwowymi. Jako że procesy kredytobiorców we frankach trwają dziś 3-4 lata, a niewątpliwie jeszcze się wydłużą, sąd polubowny wydaje się naprawdę dobrym pomysłem.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...