Co może zrobić każdy frankowicz, aby płacić niższą ratę kredytu?

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
rozwiń więcej
Oto, co może zrobić każdy frankowicz, aby płacić niższą ratę kredytu!/Fot. Shutterstock / shutterstock
Im wyższy kurs franka, tym wyższa rata kredytowa. Na tym właśnie polega dramat setek tysięcy frankowiczów, którzy nigdy nie wiedzą, ile wyniesie kolejna rata. Czy jest sposób, aby płacić niższą ratę? Co daje frankowiczom ustawa antyspreadowa?

Konto walutowe sposobem na niższe raty

Gdy kurs franka rośnie, a spready banków wynoszą średnio 5,35%, warto rozważyć opcję założenia konta walutowego, by płacić nieco niższe raty kredytowe. Dzięki temu można spłacać kredyt we frankach walutą wymienioną we własnym zakresie, najlepiej w kantorze internetowym, gdzie spready walutowe są najniższe.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Z końcem października frank szwajcarski znajdował się na rekordowo wysokim poziomie. Media zaczęły bić na alarm, że to będzie czarny listopad dla frankowiczów. (Analogia do czarnego czwartku z 2015 roku, kiedy kurs franka poszybował tak wysoko, że przebił pułap 5 złotych).

Kurs franka ma wpływ na ratę kredytu

To właśnie kurs helweckiej waluty ma kluczowe znaczenie w terminowej spłacie kredytu, jaki ma nadal jeszcze co najmniej 450 tys. osób wg BIK – a właściwie jest ich znacznie więcej, bo to liczba czynnych umów kredytowych, które często były zawierane przez dwie osoby – np. małżeństwo lub rodzica z pełnoletnim dzieckiem.

Im wyższy kurs franka, tym wyższa rata kredytowa. Na tym właśnie polega dramat setek tysięcy frankowiczów, którzy nigdy nie wiedzą, ile wyniesie kolejna rata. Kurs kursem, w ich przypadku znaczenie ma jednak konkretnie to, w jaki sposób kurs ustala ich bank – ten, w którym zaciągnęli zobowiązanie. To właśnie komercyjne banki udzielające kredytów kształtują wysokość zobowiązań swoich klientów.

Mamy więc kurs ustalony przez konkretny bank, nie jest to kurs rynkowy ani wg NBP, co budzi poważne wątpliwości. Dwa – to zawsze kurs sprzedaży, a więc stanowi dodatkowy zarobek dla banku (poza marżą) na kredycie walutowym (mowa o spreadzie walutowym). Nie są to dobre wiadomości dla kredytobiorców.

Co daje frankowiczom ustawa antyspreadowa?

Aż do 2011 roku frankowicz ani jakikolwiek inny kredytobiorca w obcej walucie nie miał szans na to, by w jakikolwiek sposób, choć w najmniejszym stopniu, mieć wpływ na wysokość swojej raty. Ustawa antyspreadowa z dnia 29.07.2011 r. zmieniła tę sytuację (Dz.U. 2011 nr 165 poz. 984). Od dnia wejścia jej w życie każdy taki kredytobiorca może spłacać swój kredyt walutą wymienioną we własnym zakresie. To dobra wiadomość, bo wcześniej bywało, że spread osiągał poziom 13%, co znacząco podwyższało ratę!

Co frankowiczowi daje ta ustawa? Przede wszystkim niewielkie, ale jednak zawsze jakieś poczucie kontroli, może bowiem lekko obniżyć swoje raty kredytowe. Co więcej, nie polegając już na kursie franka wyznaczonym przez bank, daje jasno znać, że robi wszystko, co w jego mocy, by walczyć z zawyżonymi ratami. Taki argument może przydać się w sądzie, gdy już kredytobiorca zdecyduje się na pozwanie banku.

Co ważne, dzięki wprowadzeniu ustawy antyspreadowej frankowicz mógł wreszcie zobaczyć, jak określa się sposoby i terminy ustalania kursu wymiany walut, jak się wylicza kwotę kredytu, jego transze oraz raty kapitałowo-odsetkowe, a także zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. To sprawia, że łatwiej jest się zorientować, o ile mniej lub więcej bank zarabia na spreadzie od konkurencji – nie tylko w postaci innych banków, ale i kantorów. A to finalnie pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie – czyli miejsce, gdzie kupić walutę, by płacić niższą ratę, niż gdyby chciał tego kredytodawca.

Nie trzeba być wróżką, by odgadnąć, że spready banków są znacznie wyższe od tych, które znajdziemy w kantorach. Średnia spreadu dla banków z początku trzeciej dekady października wynosiła 5,35%, podczas gdy dla kantorów internetowych – jedynie 0,72%. To pokazuje ogromną różnicę między nimi, a więc i oznacza oszczędności, zwykle rzędu kilkudziesięciu złotych dla tych frankowiczów, którzy zdecydują się wymienić walutę w kantorze i opłacić nią swoją ratę kredytową.

I jeszcze jedno ważne pytanie na koniec: jak płacić kredyt frankami z kantoru? Zazwyczaj wystarczy poinformować bank, w którym zaciągnęło się kredyt, założyć konto walutowe i podpisać stosowny aneks do umowy kredytowej, to wszystko. Po więcej rad dla frankowiczów zapraszam na mamkredytwefrankach.pl

Wanda Sielewicz

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...