REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt hipoteczny w trakcie pandemii - jakie zmiany?

ANG Spółdzielnia
Większych problemów z uzyskaniem finansowania nie powinny mieć za to osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony./Fot. Shutterstock
Większych problemów z uzyskaniem finansowania nie powinny mieć za to osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia koronawirusa spowodowała, iż część osób nie jest w stanie spełnić nowych wymogów, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Obecna sytuacja jednak nie dla wszystkich jest jednakowa. Kto nie powinien mieć problemu z uzyskaniem kredytu? Jak wyglądają wizyty w bankach?

Kredyt hipoteczny nadal osiągalny - nie tylko dla osób na etacie

Przez pandemię koronawirusa wiele osób musiało odłożyć marzenia o własnym „M”. Zaostrzenie polityki kredytowej w bankach spowodowało, że część osób nie jest w stanie spełnić nowych wymogów. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich sytuacja jest jednakowa i uzyskanie kredytu nadal jest możliwe, chociaż może się okazać, że bank oczekuje od nas nieco większego wkładu własnego. Eksperci podpowiadają, kto może liczyć na finansowanie i na co zwracać uwagę już na etapie szukania nieruchomości.

REKLAMA

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Kredyt mogą otrzymać nie tylko osoby na etacie

REKLAMA

Jedną z nowości, z jaką muszą się liczyć potencjalni kredytobiorcy jest zmiana podejścia banków do źródeł dochodów i form zatrudnienia. Pojawiają się problemy z akceptacją dla wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło, premii czy działalności gospodarczej. Dotyczy to zwłaszcza tzw. branż zagrożonych ze względu na skutki pandemii, jak turystyka, hotelarstwo, transport, kultura i rozrywka, gastronomia czy branża beauty.

- Nie oznacza to jednak, że przedstawiciel takiej profesji na pewno kredytu nie dostanie. Jeżeli udowodni, że w trakcie pandemii nadal prowadził działalność, np. online, to jest szansa na finansowanie. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasz dochód zostanie przez dany bank zaakceptowany, to warto zwrócić się do pośrednika kredytowego, który na bieżąco monitoruje zmieniające się warunki w bankach i podpowie, co należy zrobić, aby zwiększyć szanse na kredyt lub poradzi chwilowe wstrzymanie się z rozpoczęciem całego procesu. Większych problemów z uzyskaniem finansowania nie powinny mieć za to osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony. Było to zawsze najmilej widziane w banku źródło dochodu nawet w czasach przed epidemią – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Są też nowe ułatwienia

REKLAMA

Pozytywną zmianą, która wynikła w związku z pandemią jest możliwość dostarczania do banków dokumentów bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Jest to wygodne rozwiązanie, na które czekało wielu potencjalnych kredytobiorców. Również pośrednicy kredytowi zmienili sposób kontaktowania się z klientami i prowadzą spotkania online przy wykorzystaniu narzędzi audiovideo, a ewentualne spotkania w biurze odbywają się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pandemia wymusiła zarówno na nas, jak i na bankach wiele zmian. Cieszymy się, że niektóre okazały się wygodne dla klientów. Należy jednak pamiętać, że z powodu zamknięcia części placówek bankowych, a także kancelarii notarialnych oraz urzędów cały proces kredytowy może się wydłużyć. Warto mieć to na uwadze przy podpisywaniu umowy przedwstępnej z deweloperem. Zwróćmy uwagę na terminy zawarte w umowie i na wszelki wypadek poprośmy o ich wydłużenie, tak abyśmy zdążyli ze wszelkimi formalnościami i nie stracili zadatku oraz szansy na zakup wymarzonej nieruchomości – dodaje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Polecamy serwis: Kredyty

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA