REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa sprzedaży wierzytelności - WZÓR UMOWY

Wierzytelność może być przedmiotem sprzedaży. Sprzedaż wierzytelności przez dłużnika nazywamy przelewem. Sprzedaż wierzytelności musi być zawarta na piśmie gdy sama wierzytelność jest również stwierdzona pismem.

Umowa akwizycji - WZÓR UMOWY

Umowa o świadczenie usług akwizycyjnych to umowa jaką przedsiębiorca zawiera ze zleceniobiorcą. Na jej podstawie zleceniobiorca świadczy usługi akwizycyjne.

Czy bank może sprzedać kredyt bez zgody kredytobiorcy?

Banki mogą sprzedawać wierzytelności, jakimi dysponują względem swoich dłużników, innym podmiotom. Taka sprzedaż podlega jednak pewnym ograniczeniom. Jakim?

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

REKLAMA

Nieściągalne wierzytelności a koszty uzyskania przychodu

Nawet uzyskanie tytułu egzekucyjnego nie gwarantuje, że będziemy w stanie odzyskać należne nam wierzytelności. Czy jednak nieściągalne długi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Umowa kredytu bankowego jest umową nazwaną o podobnym charakterze do umowy pożyczki. Pomiędzy tymi typami umów występują jednak pewne różnice. Jakie?

Czy ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu w banku. Ciekaw jest jednak, czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie jako formę jego zabezpieczenia? Czy to możliwe?

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

REKLAMA

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Rozwija się nie tylko polska gospodarka, ale także i rynek pożyczek czy kredytów. Nie każdy jednak z nas wie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi ostatnimi.

Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego.

Zarządzanie funduszami sekurytyzacyjnymi

Zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego przez podmiot inny niż towarzystwo wymaga uzyskania przez ten podmiot zezwolenia Komisji. Zezwolenie na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami oznacza także zezwolenie na zarządzanie pulą wierzytelności. Zezwolenie jest udzielane na wniosek.

Certyfikaty inwestycyjne

Poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych mogą reprezentować różne prawa, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu warto uważnie przeczytać statut takiego funduszu lub zasięgną opinii specjalisty.

Inwestowanie przez fundusze sekurytyzacyjne - wady i zalety

Inwestowanie w certyfikaty funduszy łączy się często z ponadprzeciętną stopą zwrotu, ale i ryzykiem inwestycyjnym, a nade wszystko jest związane z procesem sekurytyzacyjnym rozciągniętym w czasie na 2-3 lata. Jak inwestować przez fundusze sekurytyzacyjne?

Czym jest niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

W przeciwieństwie do standaryzowanego funduszu sekurytyzacyjnego niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny nie musi, ale może być utworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami.

Czym jest standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

Standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny jest tworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami. Subfundusze związane są z odrębnymi pulami wierzytelności, które mogą być nabywane w różnym czasie od różnych podmiotów.

Czym są fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy.

Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy. Inwestowanie w taki fundusz wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym, ale również daje często ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji.

Jak zastrzec dowód osobisty w banku?

O tym, że zastrzeżenie skradzionego dowodu osobistego w banku leży w naszym interesie wie niemal każdy. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że można tego dokonać nie tylko w banku, w którym posiadamy konto.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Kiedy występuje brak świadomości lub swobody przy zawieraniu umowy kredytowej

Wyłączenie świadomości lub swobody wyrażenia woli powoduje nieważność czynności. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Co to jest usługa cash back

Cash back to usługa bankowa, która polega na możliwości wypłaty środków pieniężnych przez posiadacza karty płatniczej, przy okazji robienia zakupów w sklepie.

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Umowa pożyczki

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Z kolei biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy. Pobierz wzór umowy.

Sprawdź gdzie zaoszczędzisz na klasycznym koncie

Dobre rozeznanie w produktach bankowych pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na prowadzeniu konta. Poniżej dowiesz się na co powinieneś zwrócić uwagę przy użytkowaniu rachunku osobistego, jak również jaka jest wysokość standardowych opłat przy obsłudze zwykłego konta w różnych bankach.

Tajemnica bankowa

Bank jest obowiązany do utrzymania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących czynności bankowych. Przypadki, w których tajemnica bankowa może być ujawniona są wyraźnie określone w ustawie.

Zwrot nienależnej emerytury po śmierci posiadacza rachunku

Po śmierci mojej mamy zauważyłem, iż emerytura nadal spływa na jej konto bankowe. Czy w takiej sytuacji mam prawo dysponowania tymi pieniędzmi?

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku

W przypadku dyspozycji na wypadek śmierci posiadacza rachunku, wkład pieniężny gromadzony na koncie nie wejdzie w skład spadku. Pamiętać jednak należy, iż w dyspozycji nie można wskazać dowolnej osoby.

Odstąpienie od kredytu samochodowego

Osoby, które wzięły kredyt na zakup samochodowy mają możliwość odstąpienia od niego w terminie 10 dni. Aby klient banku miał takie prawo musi jednak być to kredyt o charakterze konsumenckim.

Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

Chciałbym sfinansować koszty pogrzebu mojego ojca z rachunku bankowego, który po sobie zostawił. Nie znam jednak kodu PIN do jego karty, nie mam również prawa dysponowania wkładem z rachunku. Czy w takiej sytuacji mogę się udać do banku?

Jak wybrać konto bankowe

Nareszcie pojawiła się możliwość swobodnego przenoszenia konta z banku do banku. Z początkiem stycznia 2010 roku weszła w życie najnowsza Rekomendacja Związku Banków Polskich w zakresie stosowania tzw. dobrych praktyk przy przenoszeniu kont osobistych.

Jakie są strony umowy rachunku bankowego

W obecnym świecie niewiele jest osób, które nie posiadają rachunku bankowego. Większość z nas za jego pomocą dokonuje kilku dziennie transakcji. Warto zatem wiedzieć trochę więcej na temat umowy rachunku bankowego i wynikających z niej obowiązków.

Weksel in blanco

Jestem posiadaczem weksla in blanco, który został wystawiony na zabezpieczenie zapłaty ceny sprzedaży towaru. Jak mogę z niego skorzystać?  

Umowa pożyczki na piśmie

Pożyczyłam sąsiadowi 2.000 zł. To był mój dobry sąsiad więc żadnej umowy nie spisywaliśmy. Mieliśmy do siebie pełne zaufanie zwłaszcza, że znamy się od prawie 30 lat. Tymczasem sąsiad zwleka z oddaniem pieniędzy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Pożyczka nie na piśmie

Pożyczyłam sąsiadowi 2.000 zł. To był mój dobry sąsiad więc żadnej umowy nie spisywaliśmy. Mieliśmy do siebie pełne zaufanie zwłaszcza, że znamy się od prawie 30 lat. Tymczasem sąsiad zwleka z oddaniem pieniędzy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

Jak banki obliczają zdolność kredytową

Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.

Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.

Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.

Jak obliczyć odsetki maksymalne (stan na kwiecień 2008 r.)

Lichwa to pobieranie nadmiernych odsetek od umowy kredytu lub pożyczki, np. 80% w skali roku. Państwo przeciwdziała takim praktykom dlatego też wprowadzono do kodeksu cywilnego odsetki maksymalne, równe czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Określono tym samym najwyższą stawkę procentową na jaką można się umówić.

Jak zlikwidować konto

Coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie konta osobistego do innego banku. Niektórych jednak spotyka za to niezasłużona kara.

Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego

Banki oferują obecnie wiele przystępnych kredytów hipotecznych. Umowy kredytowe zawierają jednak coraz więcej kruczków prawnych. Często są one tak skonstruowane, że istotne postanowienia "giną" w gąszczu zapisów standardowych lub mało istotnych.

Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego

Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje pewne ułatwienia dla konsumenta. Przejawiają się one m. in. odstąpienia od umowy. Konsument bez podania przyczyny może odstąpić od każdej takiej umowy. Ma jednak na to ograniczony czas.

Co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego

Umowa o kredyt konsumencki to umowa, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.

Czym jest kredyt

Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Czy warto korzystać z banku internetowego

Korzystanie z usług bankowych przez internet jest szybsze i tańsze niż tradycyjne metody dokonywania przelewów i zleceń. Jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Czym różni się kredyt od pożyczki

W języku codziennym zamiennie używamy słów „pożyczka” i „kredyt”. Jednak w myśl przepisów prawa obydwa te pojęcia się różnią i to znacznie. Oto kilka znaczących różnic.

Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki

Brakuje nam pieniędzy na zakupy. Co wtedy zrobić? Najlepiej je pożyczyć. Aby to jednak zrobić trzeba zawrzeć umowę pożyczki. Warto zapoznać się z kilkoma poradami na temat tego, co powinno znaleźć się w takiej umowie.

Czym jest pożyczka

Pożyczanie pieniędzy jest bardzo popularne w życiu codziennym. Za każdym razem warto jednak zabezpieczyć się na wypadek gdyby dłużnik nie chciał oddać pieniędzy. W tym celu trzeba dobrze sformułować umowę pożyczki

REKLAMA