REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polecenie zapłaty, czyli samo opłacanie rachunków

Aleksandra Pajewska
Polecenie zapłaty aktywować można poprzez formularz internetowy. /Fot. Fotolia
Polecenie zapłaty aktywować można poprzez formularz internetowy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polecenie zapłaty to wygodny sposób opłacenia rachunków m.in. za prąd czy wodę. Pozwala na terminowe płatności, oszczędność czasu a często także liczne dodatkowe bonusy. Polecenie zapłaty stanowi alternatywne rozwiązanie dla comiesięcznego pamiętania o dokonaniu przelewu lub oczekiwania w kolejce do bankowej kasy.

Polecenie zapłaty - definicja

Zgodnie z art. 3 p. 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2011 nr 199 poz. 1175) polecenie zapłaty oznacza usługę płatniczą polegającą na obciążeniu określoną kwotą rachunku płatniczego płatnika na skutek transakcji płatniczej zainicjowanej przez odbiorcę, dokonywanej na podstawie zgody, której płatnik udzielił odbiorcy, dostawcy odbiorcy lub dostawcy płatnika.

REKLAMA

W praktyce polecenie zapłaty (direct debit) dotyczy stosunków pomiędzy trzema podmiotami: bankiem, firmą świadczącą usługi (odbiorcą) oraz klientem (usługobiorcą zwanym płatnikiem).

Oznacza nasze (klienta) zezwolenie dla firmy, która dostarcza nam określonych usług (np. energii elektrycznej bądź Internetu) na pobieranie okresowych opłat z naszego konta bankowego.

Polecenie zapłaty a dostęp do środków

Przez cały czas jednak to my kontrolujemy dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Klientowi, który ma wątpliwości dotyczące zasadności pobrania środków z konta, przysługuje prawo ich zwrotu w pełnej wysokości. Mamy na to 56 dni od dnia pobrania pieniędzy (w przypadku firmy jest to tylko 5 dni). By tego dokonać wystarczy zatelefonować do obsługującego nas banku. Nie jest potrzebna zgoda samej firmy pobierającej opłatę. W przypadku zwykłego przelewu lub zlecenia stałego nie mamy takiej możliwości.

Polecenie zapłaty - cel

Celem polecenia zapłaty jest usprawnienie dokonywania powtarzających się płatności. Ich kwota ani częstotliwość nie ma znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polecenie zapłaty może dotyczyć regulowania płatności takich jak: abonament telefoniczny, opłata za usługi telekomunikacyjne, abonament telewizyjny, składka ubezpieczenia, rachunek za energię elektryczną, gaz, wodę, raty kredytów i pożyczek.

Podstawowym warunkiem dokonania rozliczeń w tej formie jest posiadanie rachunków bankowych przez obie strony transakcji (dostawcę i odbiorcę usług) w bankach, które zawarły porozumienie dotyczące takich płatności. Nie ma konieczności, by rachunki prowadzone były przez jeden bank.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

Polecenie zapłaty - jak aktywować?

Etap pierwszy – kontakt z firmą, za której usługi chcemy zapłacić we wskazany sposób.

REKLAMA

Etap drugi – udzielenie pisemnej zgody na opłacanie rachunków drogą polecenia zapłaty. Zgoda powinna zawierać: dane osobowe, numer rachunku bankowego płatnika, unikatowy numer odbiorcy (podawany przez odbiorcę, najczęściej nr NIP), nr IDP (Indywidualny Numer Płatnika) oraz podpis. Zgody udzielamy u usługodawcy lub w banku, którzy zazwyczaj dysponują odpowiednim drukiem (wzorem) zgody. Można ją wysłać także w formie elektronicznej.

Etap trzeci – kontrola otrzymywanych faktur. Dostawca usług będzie nam nadal dostarczał faktury za świadczone usługi. Jednak nie musimy już dbać o ich terminowe opłacenie. To bank będzie odpowiadał za ich uregulowanie. W ramach polecenia zapłaty na kliencie ciąży jedynie obowiązek zapewnienia odpowiednich środków na rachunku bankowym. Pojedyncza transakcja dokonywana we wskazany sposób nie jest ograniczona kwotowo.

W praktyce aktywacja usługi często ogranicza się do wypełnienia dostępnego na stronie internetowej usługodawcy formularza i przesłania go pocztą pod wskazany adres.

Opłacenie faktury poprzez polecenie zapłaty zazwyczaj odbywa się bezpłatnie. Banki są jednak uprawnione do pobierania opłat za usługi niestandardowe, np. odmowę transakcji czy jej odwołanie. Warto więc zapoznać się z cennikiem naszego banku.

Warto podkreślić, że poleceniem zapłaty możemy opłacić także rachunki osób trzecich, np. dzieci, nie będąc klientem firmy.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Polecenia zapłaty - jak odwołać?

Klientowi przysługuje prawo rezygnacji z usługi polecenia zapłaty. Może tego dokonać w dowolnym momencie i w dowolnej formie, np. poprzez kontakt telefoniczny z bankiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2011 nr 199 poz. 1175).

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939).

Porozumienie międzybankowe w sprawie stosowania polecenia zapłaty z dnia 1 czerwca 1998 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA