Czym jest IBAN?

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Czym jest IBAN?/Fot. Fotolia / Fotolia
IBAN oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia tego terminu tj. International Bank Account Number. Numer IBAN został wprowadzony w ramach międzynarodowej standaryzacji numeracji rachunków bankowych obowiązujących na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Aktualnie standard IBAN wdrożyły inne kraje Europy nienależące do UE oraz niektóre kraje azjatyckie na Bliskim Wschodzie.

Numer IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro. Numer IBAN ma zastosowanie w płatnościach transgranicznych. Został wprowadzony w celu ułatwienia płatności transgranicznych, wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. Obniżenie kosztów płatności transgranicznych dzięki wprowadzeniu IBAN wynika z faktu iż wprowadzenie standaryzacji numeracji rachunków bankowych pozwala na szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym. IBAN pozwala również na pełną weryfikację numeru rachunku beneficjenta.

Zobacz także: Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czym są płatności transgraniczne?

Według przepisów unijnych, płatnościami transgranicznymi są:

  • transgraniczne przekazy bankowe, będące transakcjami przeprowadzonymi z inicjatywy zleceniodawcy poprzez instytucję lub jej oddział w jednym Państwie Członkowskim w celu udostępnienia kwoty pieniężnej beneficjentowi w instytucji lub jej oddziale w innym Państwie Członkowskim; przy czym zleceniodawcą i beneficjentem może być  ta sama osoba;
  • transgraniczne elektroniczne transakcje płatnicze, do których zalicza się:
    • transgraniczne przekazy środków pieniężnych dokonywane poprzez elektroniczny instrument płatności, inne niż te zamawiane i wykonywane przez instytucje,
    • transgraniczne wycofanie gotówki poprzez elektroniczny instrument płatności oraz wielokrotnego użytku elektroniczne karty płatnicze w bankomatach i kasach automatycznych w pomieszczeniach wystawiającego lub instytucji, która na mocy umowy akceptuje instrument płatniczy;
    • czeki transgraniczne.

Z powyższego wynika, iż numer IBAN jest potrzebny podczas dokonywania transgranicznych przekazów środków pieniężnych w sposób tradycyjny, jak i drogą elektroniczną.

Kiedy używamy IBAN

Zlecając przelew do transgraniczny należy podawać numer rachunku beneficjenta w formacie zgodnym ze standardem IBAN, a także tzw. BIC (ang. Business Identifier Code) kod identyfikujący banku. Na mocy rozporządzenia, w przypadku nie podania przez zleceniodawcę na wniosek banku numeru IBAN beneficjenta lub BIC banku beneficjenta, bank dokonujący przekazu może nałożyć na klienta dodatkowe opłaty, związane z kosztami wynikającymi z konieczności podjęcia dodatkowych czynności przez bank beneficjenta.

Polecamy serwis: Weksle

Standard NRB a IBAN

W Polsce w obrocie krajowym stosowany jest standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). Zakłada on taki sam standard rachunku bankowego dla wszystkich banków mających siedzibę w Polsce, polegający na stosowaniu w obrocie krajowym 26 cyfrowych numerów rachunków bankowych, składających się z dwucyfrowej liczby kontrolnej, numery rozliczeniowego jednostki banku i numeru rachunku klienta nadawanego zgodnie z regułami ustalonymi w banku. Standard IBAN to nic innego jak numer NRB poprzedzony oznaczeniem kraju konta (dla Polski jest to PL).

Powyższy zapis jest właściwy dla dokumentów papierowych. W systemach elektornicznych numer rachunku bankowego zapisywany jest bez spacji.

Zobacz również: Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...