Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Pan Iksiński wyjechał do Anglii, gdzie przebywa już kilka lat z zamiarem stałego pobytu. W Polsce nie ma rodziny (żony, dzieci). Pan Iksiński nie ma też pracy, ani działalności gospodarczej w Polsce, ale udziela pożyczek prywatnych osobom fizycznym za pośrednictwem polskich portali społecznościowych. Czy zatem odsetki uzyskiwane z tego tytułu będzie musiał On opodatkować w Polsce?
REKLAMA
TAK, Pan Iksiński będzie musiał zapłacić podatek w Polsce. Dochód ten (odsetki) powstaje bowiem w Polsce.
Nierezydentem, wg polskiej ustawy podatkowej, jest osoba, która podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. opodatkowane są wyłącznie dochody, które osoba ta (nierezydent) osiąga w Polsce.
Dochody, które otrzymuje nasz nierezydent - Pan Iksiński - z tytułu odsetek od pożyczek, są opodatkowane stawką 19%. Jest to podatek zryczałtowany, co oznacza, że opodatkowaniu tą stawką podlega cały dochód (uzyskane odsetki), bez pomniejszania o jakiekolwiek koszty. Jednak przy opodatkowaniu tych dochodów należy uwzględnić postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zaś zgodnie z umową jaką Polska zawarła z Wielką Brytanią, podatek z tego tytułu nie może być wyższy niż 5% kwoty brutto tych odsetek. A zatem Pan Iksiński nie będzie musiał płacić w Polsce podatku w wysokości 19% lecz – 5 %. Musi jednak spełnić jeden warunek. By móc skorzystać z tej preferencyjnej stawki, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga udokumentowania miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii certyfikatem rezydencji. Certyfikat ten muszą wydać właściwe organy podatkowe kraju, w którym podatnik zamieszkuje.
Zobacz: Forma umowy pożyczki
Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje również, że w przypadku zapłaty podatku w Polsce, rezydent Wielkiej Brytanii podatek zapłacony w Polsce na podstawie polskiej ustawy i zgodnie z Konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, zaliczy na poczet podatku Wielkiej Brytanii obliczonego w stosunku do tych dochodów, do których podatek polski został obliczony. Wynika stąd, że nasz przykładowy Pan Iksiński, będzie mógł w Anglii odliczyć podatek, który zapłaci w Polsce z tytułu dochodów od odsetek.
Zobacz serwis: Sprawy konsumenta
Należy zawsze indywidualnie rozstrzygać, czy daną osobę można uznać za nierezydetna, czy nie. Decyduje o tym wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając tą kwestię. Czynniki te są wymienione zarówno w polskich ustawach podatkowych jak i w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat