Spółka cywilna
Określenie danego podmiotu mianem „spółka cywilna” dla wielu osób jest mylące. Przede wszystkim dlatego, że spółka cywilna nie jest spółką, tylko umową między poszczególnymi osobami. Nie jest ona podmiotem prawa (jak np. spółki prawa handlowego). Nie jest ona nawet przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W jej myśl taki status posiadają bowiem wspólnicy spółki cywilnej.
Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa. Nie ona jest przedsiębiorcą, tylko jej wspólnicy. Nie spółka cywilna jest stroną zawieranych umów, lecz jej wspólnicy.
Spółka cywilna jest to bowiem ni mniej ni więcej umowa cywilnoprawna, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Podstawowym sposobem jest wniesienie dążenia do wspólnego celu jest zaś wniesienie wkładów (art. 860 Kodeksu cywilnego).
Zobacz serwis: Spółki
Majątek spółki cywilnej
Taka konstrukcja spółki cywilnej wymusza też pewne specyficzne regulacje dotyczące majątku. Skoro nie jest ona podmiotem prawa, to nie może być właścicielem majątku. Stąd też to co w uproszczeniu możemy nazwać „majątkiem spółki cywilnej” jest tak naprawdę majątek wspólnym jej wspólników.
Zawierając umowę spółki cywilnej i wnosząc wkłady, wspólnicy tak naprawdę dokonują wyodrębnienia ze posiadanych majątków osobistych osobnego majątku, który będą ich współwłasnością służy do realizacji celów gospodarczych określonych w umowie spółki cywilnej.
Spółka cywilna ma tak naprawdę postać odrębnego majątku, którego współwłaścicielami stają się wspólnicy spółki. Wkłady wnoszone przez wspólników wchodzą w skład tego majątku. Odróżnić należy taką sytuację od spółki prawa handlowego, kiedy to wkłady wnoszone są do majątku będącego własnością zawiązanej spółki.
Spółka jawna jest podmiotem prawa i ma majątek, który pierwotnie co do zasady składa się z wkładów wspólników. W zamian za wkłady wspólnicy mają udziały w spółce. Z kolei spółka cywilna nie jest spółką (nie ma podmiotowości prawnej). Jest tylko majątkiem wyodrębnionym z majątków osobistych wspólników.