REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Sebastian Wójcik
Co windykator może względem konsumenta/ Fot. Fotolia
Co windykator może względem konsumenta/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czas kryzysu to okres żniw dla firm windykacyjnych. Coraz większa liczba konsumentów ma problemy z windykatorami. Jakie mamy prawa podczas windykacji? Co może, a czego nie może windykator?

Coraz powszechniejsza staje się praktyka sprzedawania wierzytelności, a nabywcą często zostaje firma windykacyjna. Jednak przejęcie wierzytelności przez takie przedsiębiorstwo nie oznacza dla dłużnika automatycznej egzekucji komorniczej.

REKLAMA

Windykator to nie komornik

Firma windykacyjna jest przedsiębiorstwem, które profesjonalnie zajmuje się nabywaniem wierzytelności oraz ściąganiem długów. Nabycie przeważnie dokonuje się w drodze cesji, czyli przelewu wierzytelności. W wyniku takiego nabycia  wstępuje się w prawa i obowiązki zbywcy. Oznacza to, że w kwestii uprawnień, które przysługują firmie windykacyjnej, jako nabywcy, wobec dłużnika, nie różni się ona niczym od poprzedniego wierzyciela. W szczególności windykatorowi  nie przysługują  żadne uprawnienia komornicze – nie może on przeprowadzić egzekucji, a także nie może zajmować żadnych przedmiotów należących do dłużnika. Firma windykacyjna, aby odzyskać dług, musi przejść tą samą drogę, jak każdy inny wierzyciel.

Zobacz serwis: prawa konsumenta

Działania niezgodne z prawem

REKLAMA

Działania windykatora, które nie są zgodne z prawem narażają zarówno jego, jak i wierzyciela, na odpowiedzialność karną. Wierzyciel w postępowaniu sądowym może być uznany za pomocnika, podżegacza albo nawet współsprawcę czynu popełnionego przez windykatora. Przede wszystkim za niezgodne z prawem należy uznać te metody działania windykatora, które opierają się na użyciu siły wobec dłużnika, a także na zastraszaniu albo na stosowaniu wobec niego gróźb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Zastraszaniem jest m.in. udzielanie dłużnikowi nieprawdziwych informacji o kosztach postępowania, jakie czeka go razie nieuregulowania wierzytelności. Dłużnik w każdym wypadku ma prawo do zawiadomienia organów ścigania o metodach, które stosuje wobec niego windykator.

W jakich wypadkach działania windykatora będą naruszały prawa konsumentów?  Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przykładowo wtedy, gdy firma windykacyjna będzie starała się zasugerować konsumentowi, że jest ona uprawniona do przymusowego egzekwowania długów. Stosowanie tego typu niedozwolonych praktyk wiąże się z możliwością nałożenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dużych kar finansowych za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Zobacz: UOKiK bierze pod lupę operatorów kablówki

Windykator jak każdy inny wierzyciel

Firmę windykacyjną obowiązuje ta sama procedura dochodzenia roszczeń majątkowych, co innych wierzycieli. Wiąże się to z wniesieniem sprawy do sądu, uwzględnieniem roszczenia przez sąd i wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Bez przeprowadzenia tego postępowania i uzyskania tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności dłużnikowi nie grozi komornik. Należy pamiętać, że firmie windykacyjnej, która nabyła wierzytelność w drodze cesji, przysługują wszelkie roszczenia, które przysługiwały poprzednikowi prawnemu, np.roszczenie o zaległe odsetki.

Windykator to nie komornik. Firma windykacyjna musi przejść taką samą drogę sądową jak zwykły wierzyciel, by odzyskać dług.

Przedawnienie

REKLAMA

Możliwość dochodzenia roszczeń przez windykatora jest ograniczona w czasie. W sytuacjach dotyczących konsumentów roszczenia przedsiębiorców przedawniają się najpóźniej z upływem trzech lat. Jednak bieg przedawnienia ulega przerwaniu i rozpoczyna się od nowa na skutek podjęcia czynności sądowych, uznania roszczenia oraz mediacji. Za uznanie roszczenia przez dłużnika, należy uznać np. skierowanie do wierzyciela prośby o rozłożenie spłaty długu na raty. 

Przedawnienie roszczenia nie oznacza, że nie można go dochodzić. Zarzut przedawnienia sąd uwzględnia bowiem tylko na wniosek dłużnika. Jeżeli dłużnik nie sformułuje zarzutu przedawnienia, sąd zasądzi takie roszczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA