Umowa powierniczego przelewu wierzytelności - WZÓR UMOWY
REKLAMA
UMOWA POWIERNICZEGO PRZELEWU
WIERZYTELNOŚCI
REKLAMA
zawarta w dniu ....................... w .............................., pomiędzy:
......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ..................................... – Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ........................, reprezentowaną przez:
...........................................,
..........................................., zwanym dalej Cedentem,
a
......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ..................................... – Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ........................,
reprezentowaną przez:
...........................................,
..........................................., zwanym dalej Powiernikiem.
§ 1
Przedmiot umowy
Przedmiotem umowy jest określenie zasad odzyskania przez Powiernika istniejących i wymagalnych wierzytelności przysługujących Cedentowi od Dłużników (zwanych dalej dłużnikami) określonych w załącznikach do niniejszej umowy.
§ 2
Przelew wierzytelności
REKLAMA
1. Cedent oświadcza, że przysługują mu wobec dłużników, o których mowa w § 1 wierzytelności obejmujące świadczenia pieniężne wynikające z niezapłaconych przez dłużników faktur, not odsetkowych wyszczególnionych w poszczególnych załącznikach do umowy.
2. Cedent przenosi wierzytelności określone w ust. 1 na rzecz Powiernika wraz ze wszystkimi związanymi z nimi prawami i oświadcza, że wierzytelności te istnieją oraz że są wymagalne, bezsporne, wolne od obciążeń i wad prawnych oraz nadają się do zbycia. Cedent oświadcza również, że w dniu przelewu wierzytelności nie posiada względem dłużnika żadnych zobowiązań, które mogłyby być przedmiotem wzajemnych potrąceń.
3. Cedent zobowiązuje się przekazać Powiernikowi wszelkie dokumenty konieczne do skutecznego dochodzenia wierzytelności od dłużnika.
4. Cedent zobowiązuje się zawiadomić dłużników o cesji wierzytelności w terminie 7 dni od daty przelewu poszczególnych wierzytelności.
§ 3
Czynności powiernicze
1. Powiernik zobowiązuje się do prowadzenia działań zmierzających do odzyskania wierzytelności w imieniu własnym, lecz na rachunek Cedenta.
2. W ramach wykonywania czynności powierniczych Powiernik nie może zbywać przelanych wierzytelności na rzecz osób trzecich.
3. Za zgodą Cedenta wyrażoną w formie pisemnej Powiernik może wnieść przeciwko dłużnikowi powództwo do sądu.
4. Cedent poniesie koszty wpisu sądowego oraz koszty wpisu komorniczego.
5. Powiernik zobowiązuje się wykonywać czynności powiernicze mając w szczególności na uwadze słuszny interes Cedenta.
6. Powiernik zobowiązuje się nie obciążać Cedenta kosztami wykonywanych czynności powierniczych.
7. Powiernik zobowiązuje się do informowania Cedenta o prowadzonych czynnościach powierniczych.
§ 4
Wynagrodzenie powiernika
1. Za skuteczne wykonanie czynności powierniczych Powiernik otrzyma wynagrodzenie w postaci prowizji. Wysokość prowizji odrębnie dla każdego długu określać będą załączniki do umowy.
2. Prowizja obliczana będzie proporcjonalnie do odzyskanej wartości nominalnej wierzytelności.
§ 5
Zasady wzajemnych rozliczeń
1. Dla celów wzajemnych rozliczeń każda z wierzytelności traktowana będzie oddzielnie.
REKLAMA
2. Powiernik przekazywać będzie kwoty należne Cedentowi z tytułu poszczególnych, powierniczo przelanych wierzytelności, a wyegzekwowane od dłużnika, w terminie siedmiu dni od daty ich odzyskania, na konto Cedenta: .............................................
3. W przypadku zapłacenia wierzytelności przez dłużnika na rzecz Cedenta lub wskazanego przez Cedenta podmiotu Cedent niezwłocznie zawiadomi o tym zdarzeniu i przeleje na rachunek bankowy Powiernika wynagrodzenie jak na zasadach § 4 i 5.
§ 6
Wypowiedzenie i rozwiązanie umowy
1. Każda ze stron może umowę wypowiedzieć w stosunku do poszczególnych wierzytelności z zachowaniem ............-dniowego terminu wypowiedzenia; okres wypowiedzenia będzie liczony od daty doręczenia wypowiedzenia drugiej stronie.
Powiernik po upływie ww. terminu dokona w ciągu trzech dni cesji zwrotnej wierzytelności będącej przedmiotem umowy.
2. W przypadku wypowiedzenia przez Cedenta umowy w części dotyczącej określonego dłużnika przed upływem ....... dni od daty cesji Powiernik obciąży Cedenta kosztami ryczałtowymi w kwocie .......................... złotych.
§ 7
Postanowienia końcowe
1. Umowa zostaje zawarta na czas nie określony.
2. W sprawach nie uregulowanych umową mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa.
3. Wszelkie zmiany umowy mogą być dokonane wyłącznie za zgodą obu stron w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.
4. Umowę wraz z załącznikami sporządzono w dwóch jedno-brzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
.......................................... ...........................................
Cedent Powiernik
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa powierniczego przelewu wierzytelności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat