REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zgoda kredytobiorcy na potrącenie z wynagrodzenia.
Zgoda kredytobiorcy na potrącenie z wynagrodzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Praktyka banków

W ostatnim czasie wielu pracodawców otrzymuje od instytucji kredytowych, w szczególności banków, wnioski o potrącanie z wynagrodzenia pracownika, będącego dłużnikiem banku, rat kredytu i wpłacania ich bezpośrednio na rachunek kredytodawcy. Do pism takich dołączane są „dyspozycje”, w treści których pracownik „zgodnie z art. 91 kp wyraża zgodę na potrącenie należności wobec banku”. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

REKLAMA

Zasady kodeksowe

REKLAMA

Zgodnie z art. 91 Kodeksu pracy należności inne niż sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, porządkowe kary pieniężne, nienależne kwoty za okres nieobecności w pracy mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Dotyczy to zarówno wierzytelności pracodawcy wobec pracownika, jak i wierzytelności osób trzecich. Przepisy prawa nie wprowadzają, po dwoma wyjątkami, obowiązku pracodawcy co do dokonywania takich potrąceń.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Związki zawodowe uprzywilejowane

Wyjątkiem tym jest obowiązek pobrania przez pracodawcę składki związkowej zadeklarowane przez pracownika, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobraną składkę pracodawca zobowiązany jest bezzwłocznie wpłacić na rachunek związku (art. 331 ustawy o związkach zawodowych). Uchylanie się od tego obowiązku stanowi zaś wykroczenie zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności, a do tego może rodzić odpowiedzialność cywilna wobec związku zawodowego.

Dobra sytuacja PKPZ i SKOK

Uprzywilejowane w zakresie potrąceń są także Pracownicze Kasy Zapomogowo Pożyczkowe (PKPZ) oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK). Zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy z dnia 19 grudnia 1992 r. (Dz. U. Nr 100 z 1992 r., poz. 502 ze zm.), określającym m.in. obowiązki pracodawców w zakresie działalności kas, pracodawca świadczy pomoc PKZP i SKOK w szczególności w zakresie dokonania na rzecz PKZP i SKOK potrąceń w listach płac, listach wypłat i zasiłków chorobowych i zasiłków wychowawczych, wpisowego, wkładów miesięcznych i rat i pożyczek, przy czym szczegółowe warunki świadczenia tej pomocy określa stosowna umowa zawarta między pracodawcą a PKZP lub SKOK.

Charakter potrąceń dobrowolnych

W związku z tym, że przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku dokonania potrąceń innych niż wyżej wskazane, pracodawca wyłącznie wg własnego uznania może dokonywać takich potrąceń. W przypadku podjęcia przez pracodawcę takiej decyzji dochodzi do zawarcia swojego rodzaju „umowy o potrącanie”. Przyjmuje się, że umowa taka, a zatem zgoda na potrącenia wierzytelności osób trzecich, może być w każdej chwili rozwiązana, także jednostronnie przez pracownika, bez podawania żadnego uzasadnienia.

Pracodawca nie ma obowiązku dokonywania potrącenia z wynagrodzenia pracownika na rzecz banku, nawet gdy ten wyrazi na to zgodę.

Kiedy potrącenia dobrowolne są niedopuszczalne?

Pracodawca, który dokonuje potrąceń, i wpłaca część wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej, ponosi koszty takich operacji bankowych i jego obciąża ryzyko z tym związane. Oznacza to w pewnym sensie, że pracodawca staje się instytucja kasową, na własny koszt wyręczającą pracownika z jego obowiązków wobec banków. Większości pracodawców taka pozycja z pewnością nie odpowiada.

Zobacz również serwis: Umowy finansowe

Podobne podejście zostało zaprezentowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie w listopadzie 2007. Organ ten uznał mianowicie, że urząd gminy, dysponujący środkami publicznymi, nie może „świadczyć pracownikom urzędu finansowych usług rozliczeniowych”, czyli dokonywać za ich zgodą potrąceń wynagrodzeń na rzecz osób trzecich, albowiem „usługi rozliczeniowe dla ludności są świadczone odpłatnie przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, w tym banki”. Oznacza to, że w sektorze finansów publicznych nawet zgoda pracownika i pracodawcy nie wystarczy do dokonywania potrąceń.

Bez obowiązku i sankcji

REKLAMA

W konsekwencji należy uznać, że pracodawcy nie mają prawnego obowiązku dokonywania potrąceń na rzecz banków i nie mogą ponosić z tego tytułu żądnej sankcji. Banki i inne instytucje kredytowe są oczywiście świadome tej okoliczności, jednak to, że stale podejmują próby nakładania pracodawców do potrąceń wskazują na pewną skuteczność tych działań. Gdyby wszak pracodawcy nie reagowali na te wnioski, banki już dawno zaprzestały by tych praktyk i uruchamiały inne zabezpieczenia udzielonych pożyczek.

Gdyby jednak pracodawca zamierzał uwzględnić taki wniosek banku, to rozważenia wymaga skuteczność prawna takiej „dyspozycji na podstawie art. 91 kp”. Autor ma poważne wątpliwości co do prawnej skuteczności tych dokumentów, jednak jest to zagadnienie wymagające oddzielnej analizy. 

Zobacz również serwis: Praca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

REKLAMA

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

REKLAMA