Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 56 Prawa bankowego posiadacz rachunku może polecić bankowi dokonanie po swojej śmierci wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom. Krąg osób, które można wskazać jest zamknięty i ogranicza się do małżonka, wstępnych (rodzicie, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki) lub rodzeństwa.
REKLAMA
W sytuacji, gdy osoba wskazana w dyspozycji nie wchodzi w skład tego kręgu, wtedy też taki zapis będzie nieważny, a wkład z konta wejdzie w skład majątku spadkowego.
REKLAMA
Dyspozycja może dotyczyć kilku osób wskazanych przez posiadacza rachunku, jednak wartość przekazanych w ten sposób środków pieniężnych nie może przekraczać dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Obecnie jest to kwota przekraczająca 65 tys. zł.
Składając oświadczenie o dyspozycji na wypadek śmierci konieczne jest określenie jej kwoty. Niezbędne jest również określenie osób wskazanych w dyspozycji z imienia i nazwiska, podanie nr PESEL, stopnia pokrewieństwa oraz kwoty przypadające na poszczególne osoby (w przypadku, gdy dyspozycja wskazuje kilkoro uprawnionych).
Odwołanie dyspozycji
Dyspozycja wkładem z konta jest uprawnieniem posiadacza rachunku, a to oznacza iż może być w każdej chwili przez niego zmieniona lub odwołana na piśmie. W sytuacji jednak, gdy posiadacz wydał więcej niż jedną dyspozycję, a łączna kwota przekracza dwudziestokrotność miesięcznego wynagrodzenia, wtedy też pierwszeństwo w realizacji ma dyspozycja złożona później (art. 56 ust. 4)
POBIERZ WZÓR: Umowa rachunku bankowego
Skutki dyspozycji
Najważniejszy skutek takiej dyspozycji oznacza, iż środki znajdujące się na rachunku nie wchodzą w skład spadku, a więc i nie podlegają dziedziczeniu na podstawie ustawy (w sytuacji, gdy zmarły nie zostawił testamentu). W sytuacji, gdy jednak wydanie i realizacja dyspozycji narusza przepisy prawa wtedy też spadkobiercy mogą skierować odpowiednie roszczenia do osób, które przejęły środki z rachunku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe ( Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat