Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Śmierć właściela rachunku bankowego.
Chciałbym sfinansować koszty pogrzebu mojego ojca z rachunku bankowego, który po sobie zostawił. Nie znam jednak kodu PIN do jego karty, nie mam również prawa dysponowania wkładem z rachunku. Czy w takiej sytuacji mogę się udać do banku?

Tak. W zasadzie jest to nawet pożądanie działanie ze strony bliskich, którzy organizują pochówek zmarłego. Zgodnie z art. 55 Prawa bankowego w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku. Osoba, która będzie się ubiegać o to, będzie musiała przedstawić rachunku potwierdzające wysokość kosztów pogrzebu.

Bliscy powinni się wystrzegać korzystania z karty kredytowej nieżyjącego posiadacza, jako że środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym wchodzą w skład spadku (chyba, że zmarły pozostawił dyspozycję na wypadek śmierci). Ponadto takie korzystanie mogłoby być potraktowane w określonych okolicznościach, jako kradzież lub przywłaszczenie.

W konkretnej sytuacji należy więc udać się do banku wraz z rachunkami za pogrzeb posiadacza rachunku z żądaniem wypłaty kwoty w wysokości nieprzekraczającej wydatków pogrzebowych.

Zobacz: Zwrot nienależnej emerytury po śmierci posiadacza rachunku

Środki z rachunku wchodzą do spadku

Według art. 55 ust. 2 Prawa bankowego kwota, która została wypłacona na pokrycie kosztów pogrzebu, w odróżnieniu od pozostałych środków, nie wchodzi w skład spadku.

Posiadacz rachunku ma jednak możliwość innego rozdysponowania zaoszczędzonych pieniędzy. Jeżeli chciałby on, by zebrane na koncie środki były przekazane wybranej osobie, wtedy też powinien złożyć w banku na piśmie dyspozycję na wypadek śmierci.

W dyspozycji mogą być wskazane jedynie osoby wymienione w ustawie, tj. małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo. Brak jest możliwości przekazanie pieniędzy w ten sposób innym osobom.

W niej należy określić osobę lub osoby uprawnione do podjęcia wkładu z konta w przypadku śmierci posiadacza rachunku. Wtedy też objęte dyspozycją pieniądze nie wejdą w skład spadku.

Zobacz: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe ( Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.)

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...