Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Elżbieta Chojnowska
rozwiń więcej
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe / materiały prasowe / Media
Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Umowa o wykonanie prac remontowych

Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 kodeksu cywilnego strony mają prawo kształtować stosunek prawny wedle swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz serwis: Umowy

Zazwyczaj korzystamy z powyższego prawa i umowy dotyczące codziennych aspektów życia zawieramy w formie ustanej. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku ustalania warunków z ekipą remontową w sprawie wykonania prac remontowych w mieszkaniu. Jeśli umowa o wykonanie prac remontowych została ustalona tylko ustnie należy zachować wszelkie kwity, rachunki oraz faktury, które stanowią dowód pokrytych kosztów.

Pisemna jak i ustna umowa o wykonanie prac remontowych najczęściej określa zobowiązanie do wykonania określonych prac wykończeniowych we wskazanym terminie (od do) w zamian za wynagrodzenie (ustalone z góry). Może określać również wysokość zaliczki, która zostanie wypłacona wykonawcy na początku oraz wysokość kary umownej w razie wadliwego lub nieterminowego wykonania prac remontowych.

Choć powyżej opisana umowa w języku potocznym określana jest umową o wykonanie prac remontowych zgodnie z literą prawa stanowi umowę o dzieło (art. 627 i dalsze k.c.). Należy pamiętać, iż każda umowa, która zawiera w treści element przedmiotowo istotny tj. określenie rezultatu, dzieła (np. wykonie prac remontowych w terminie) za określone z góry wynagrodzenie, stanowi  umowę o dzieło zgodnie z k.c., niezależnie od faktycznej nazwy zawieranej umowy.

Roszczenie z umowy o dzieło

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (np. ekipa remontowa) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. pomalowania ścian), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa rezultatu. W sytuacji, kiedy usługa jest wykonana w sposób nienależyty, mamy do czynienia z wadami dzieła.

Na podstawie art. 635 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. W takiej sytuacji należy wystosować do przyjmującego zamówienie pisemne odstąpienie od umowy podając w nim podstawę prawną i stan faktyczny.

Na podstawie art. 636 § 1 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje  dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Korzystając z tego roszczenia w pierwszej kolejności należy wystosować do przyjmujące zamówienie pisemne wezwanie do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu termin np. trzydniowy. Jeżeli przyjmujący zamówienie nie ustosunkuje się do terminu należy w dalszej kolejności skierować do niego pisemne odstąpienie od umowy bądź pisemną informację o powierzeniu dalszego wykonania dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zobacz też: Prawa konsumenta

Zgodnie z wyrokiem SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15 „przykładem sytuacji wykonywania dzieła w sposób sprzeczny z umową jest wykonywanie prac przez osoby trzecie, wbrew zapisanemu w umowie osobistego wykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie”.

Jeżeli już po zakończeniu remontu stwierdziliśmy, że dzieło ma wady fizyczne przysługuje nam roszczenie z art. 638 § 1 w związku z  art. 560 k.c. W takiej sytuacji zamawiający może złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni dzieło wadliwe na wolne od wad albo wadę usunie. Powyższe oświadczenie w formie pisemnej, powinno zawierać również termin do usunięcia wskazanych wad.

Wada fizyczna występuje, gdy dzieło:
- nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony;
- nie ma właściwości, o których istnieniu przyjmujący zamówienie zapewnił zamawiającego;
- zostało zamawiającemu wydane w stanie niezupełnym.

Należy podkreślić, iż roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Odszkodowanie

Osoba, która poniosła szkodę z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy o dzieło przez ekipę remontową, może domagać się odszkodowania. Podstawą dochodzenia roszczeń jest wykazanie w pozwie o odszkodowanie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym wykonaniem umowy o dzieło z winy przyjmującego zamówienie a powstałą szkodą.

Poszkodowany (zamawiający) jest uprawniony do wyboru formy odszkodowania. Ma dwie opcje - przywrócenie do stanu poprzedniego bądź zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe lub pociągałoby za sobą nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia pieniężnego.

Zobacz serwis: Reklamacje

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
  2. Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15
Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...