REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Elżbieta Chojnowska
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Umowa o wykonanie prac remontowych

Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 kodeksu cywilnego strony mają prawo kształtować stosunek prawny wedle swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy

REKLAMA

Zazwyczaj korzystamy z powyższego prawa i umowy dotyczące codziennych aspektów życia zawieramy w formie ustanej. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku ustalania warunków z ekipą remontową w sprawie wykonania prac remontowych w mieszkaniu. Jeśli umowa o wykonanie prac remontowych została ustalona tylko ustnie należy zachować wszelkie kwity, rachunki oraz faktury, które stanowią dowód pokrytych kosztów.

Pisemna jak i ustna umowa o wykonanie prac remontowych najczęściej określa zobowiązanie do wykonania określonych prac wykończeniowych we wskazanym terminie (od do) w zamian za wynagrodzenie (ustalone z góry). Może określać również wysokość zaliczki, która zostanie wypłacona wykonawcy na początku oraz wysokość kary umownej w razie wadliwego lub nieterminowego wykonania prac remontowych.

Choć powyżej opisana umowa w języku potocznym określana jest umową o wykonanie prac remontowych zgodnie z literą prawa stanowi umowę o dzieło (art. 627 i dalsze k.c.). Należy pamiętać, iż każda umowa, która zawiera w treści element przedmiotowo istotny tj. określenie rezultatu, dzieła (np. wykonie prac remontowych w terminie) za określone z góry wynagrodzenie, stanowi  umowę o dzieło zgodnie z k.c., niezależnie od faktycznej nazwy zawieranej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie z umowy o dzieło

REKLAMA

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (np. ekipa remontowa) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. pomalowania ścian), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa rezultatu. W sytuacji, kiedy usługa jest wykonana w sposób nienależyty, mamy do czynienia z wadami dzieła.

Na podstawie art. 635 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. W takiej sytuacji należy wystosować do przyjmującego zamówienie pisemne odstąpienie od umowy podając w nim podstawę prawną i stan faktyczny.

Na podstawie art. 636 § 1 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje  dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Korzystając z tego roszczenia w pierwszej kolejności należy wystosować do przyjmujące zamówienie pisemne wezwanie do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu termin np. trzydniowy. Jeżeli przyjmujący zamówienie nie ustosunkuje się do terminu należy w dalszej kolejności skierować do niego pisemne odstąpienie od umowy bądź pisemną informację o powierzeniu dalszego wykonania dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zobacz też: Prawa konsumenta

Zgodnie z wyrokiem SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15 „przykładem sytuacji wykonywania dzieła w sposób sprzeczny z umową jest wykonywanie prac przez osoby trzecie, wbrew zapisanemu w umowie osobistego wykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie”.

Jeżeli już po zakończeniu remontu stwierdziliśmy, że dzieło ma wady fizyczne przysługuje nam roszczenie z art. 638 § 1 w związku z  art. 560 k.c. W takiej sytuacji zamawiający może złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni dzieło wadliwe na wolne od wad albo wadę usunie. Powyższe oświadczenie w formie pisemnej, powinno zawierać również termin do usunięcia wskazanych wad.

Wada fizyczna występuje, gdy dzieło:
- nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony;
- nie ma właściwości, o których istnieniu przyjmujący zamówienie zapewnił zamawiającego;
- zostało zamawiającemu wydane w stanie niezupełnym.

Należy podkreślić, iż roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Odszkodowanie

Osoba, która poniosła szkodę z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy o dzieło przez ekipę remontową, może domagać się odszkodowania. Podstawą dochodzenia roszczeń jest wykazanie w pozwie o odszkodowanie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym wykonaniem umowy o dzieło z winy przyjmującego zamówienie a powstałą szkodą.

Poszkodowany (zamawiający) jest uprawniony do wyboru formy odszkodowania. Ma dwie opcje - przywrócenie do stanu poprzedniego bądź zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe lub pociągałoby za sobą nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia pieniężnego.

Zobacz serwis: Reklamacje

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
  2. Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA