Deweloper jest stroną umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem. Do umowy tej mają zastosowanie zarówno przepisy kodeksu cywilnego jak i przepisy szczególne chroniące konsumentów. W obecnej rzeczywistości, zdecydowana większość deweloperów korzysta z usług firm zewnętrznych. Ten stan rzeczy nie powinien wpływać negatywnie na sytuacje konsumentów, którzy zawierają umowy z deweloperami, a na jego działania i decyzję, komu zleci on choćby wykończenie przedmiotu umowy, najczęściej nie mają wpływu. Przy ustalaniu odpowiedzialności, nie będzie więc miało znaczenia to, czy do zaniedbania przy wykonywaniu instalacji przez firmę zewnętrza doszło z winy dewelopera, czy tez bez jego winy.
Polecamy również: O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?
Kodeks cywilny stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest za działania i zaniechania osób, z których pomocą wykonuje zobowiązanie, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, tak jak za własne działania. Firma zewnętrzna, której deweloper powierza wykonanie instalacji, a która nie wywiązuje się z tego zobowiązania lub wywiązuje się w sposób nienależyty, nie jest stroną umowy z konsumentem i to nie do niej konsument będzie mógł kierować ewentualne roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne kupionej nieruchomości, powstałe na skutek nie wywiązania lub nienależytego wywiązania się podwykonawcy ze zobowiązania wobec dewelopera.
Podsumowując, deweloper, jako strona umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem, ponosi całkowitą odpowiedzialność za jakość instalacji wykonanych przez firmę zewnętrzną (podwykonawcę), której wykonanie takiej instalacji zlecił. Deweloper nie może uchylać się od roszczeń konsumenta tłumacząc, iż nie wykonał instalacji samodzielnie, a dokonała tego firma profesjonalnie zajmująca się tego typu działalnością. Oczywiście deweloperowi będą przysługiwały wobec podwykonawcy roszczenia regresowe.
Polecamy serwis: Dom