Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Umowy z deweloperami/ Fot. Materiały prasowe / Materiały prasowe / Media
Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Deweloper jest stroną umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem. Do umowy tej mają zastosowanie zarówno przepisy kodeksu cywilnego jak i przepisy szczególne chroniące konsumentów. W obecnej rzeczywistości, zdecydowana większość deweloperów korzysta z usług firm zewnętrznych. Ten stan rzeczy nie powinien wpływać negatywnie na sytuacje konsumentów, którzy zawierają umowy z deweloperami, a na jego działania i decyzję, komu zleci on choćby wykończenie przedmiotu umowy, najczęściej nie mają wpływu. Przy ustalaniu odpowiedzialności, nie będzie więc miało znaczenia to, czy do zaniedbania przy wykonywaniu instalacji przez firmę zewnętrza doszło z winy dewelopera, czy tez bez jego winy.

Polecamy również: O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Kodeks cywilny stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest za działania i zaniechania osób, z których pomocą wykonuje zobowiązanie, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, tak jak za własne działania. Firma zewnętrzna, której deweloper powierza wykonanie instalacji, a która nie wywiązuje się z tego zobowiązania lub wywiązuje się w sposób nienależyty, nie jest stroną umowy z konsumentem i to nie do niej konsument będzie mógł kierować ewentualne roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne kupionej nieruchomości, powstałe na skutek nie wywiązania lub nienależytego wywiązania się podwykonawcy ze zobowiązania wobec dewelopera.

Podsumowując, deweloper, jako strona umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem, ponosi całkowitą odpowiedzialność za jakość instalacji wykonanych przez firmę zewnętrzną (podwykonawcę), której wykonanie takiej instalacji zlecił. Deweloper nie może uchylać się od roszczeń konsumenta tłumacząc, iż nie wykonał instalacji samodzielnie, a dokonała tego firma profesjonalnie zajmująca się tego typu działalnością. Oczywiście deweloperowi będą przysługiwały wobec podwykonawcy roszczenia regresowe.

Polecamy serwis: Dom

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...