REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie mieszkania lepsze niż w innych państwach Europy. Eurostat wskazuje 5 powodów

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy
Polskie mieszkania lepsze niż europejskie. Eurostat wskazuje 5 powodów
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo, odpowiednie ogrzewanie i solidne mury - to poważne atuty polskich domów i mieszkań - sugerują dane Eurostatu. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce brakuje, to i tak przodujemy w Europie pod względem satysfakcji mieszkaniowej – przynajmniej na pierwszy rzut oka.
rozwiń >

Bezpieczne, solidne i ciepłe - takie są polskie mieszkania i domy na tle Europy

Może i skromne, może też i ciasne, ale za to bezpieczne, solidne i ciepłe - taki obraz nieruchomości w Polsce wyłania się ze statystyk Eurostatu. Nie jest przecież tajemnicą, że rodzimy standard mieszkaniowy odstaje od tego panującego na Zachodzie. To dlatego często skupiamy się na danych mówiących o brakach mieszkaniowych czy o przeludnieniu nieruchomości w Polsce.

Wystarczy przypomnieć, że przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji o pół pokoju więcej niż Polak. Fatalnie wypadamy za to pod względem przeludnienia mieszkań. Najgorzej jest na rynku najmu, gdzie ponad 64% lokatorów płacących stawki rynkowe mieszka w za małym (przeludnionym) lokalu. Odsetek ten jest prawie trzy razy wyższy niż średnia europejska.

REKLAMA

Kto mieszka w mieszkaniach o złym stanie technicznym

W przepastnych bazach danych Eurostatu możemy jednak znaleźć też informacje, które sugerują, że są takie rzeczy, w których to Europa może nas gonić, a nie odwrotnie. Przykład? Stan techniczny domów i mieszkań, w których mieszkamy. Okazuje się bowiem, że w 2023 roku jedynie 5,6% Polaków miało problem z przeciekającymi dachami, wilgotnymi ścianami, podłogami lub fundamentami czy grzybem, który zaatakował ramy okienne lub podłogi. Słowo “jedynie” nie zostało tutaj użyte bez powodu. Jeśli bowiem porównujemy rodzimy wynik do średniej europejskiej, to okazuje się, że odsetek osób zgłaszających tego typu problemy w UE jest ponad 2,5 razy wyższy niż w Polsce. Lepszy stan techniczny mieszkań znajdziemy tylko w czterech krajach – Chorwacji, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

W najgorszej sytuacji są za to mieszkańcy Albanii, Czarnogóry, Hiszpanii, Portugalii, Cypru czy Turcji. W krajach tych ponad 1/5 osób mieszka w lokalach, w których znajdziemy przeciekający dach, wilgoć lub też zagrzybienie. Może mieć na to wpływ fakt, że w Polsce standardem jest ocieplenie domów oraz montowanie w nich ogrzewania. W krajach o cieplejszym klimacie (np. Portugalia czy Hiszpania) działanie takie jest nierzadko uznawane za zbędą ekstrawagancję.

Osoby mieszkające w mieszkaniach o złym stanie technicznym (państwa Europy)

Osoby mieszkające w mieszkaniach o złym stanie technicznym (państwa Europy)

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Kto ma problem z ogrzaniem mieszkania?

Jest to też jeden z głównych powodów, dla których to właśnie w krajach o cieplejszych zimach duża część obywateli narzeka na fakt, że w najchłodniejsze dni nie są w stanie odpowiednio ogrzać swoich mieszkań. W Bułgarii, Hiszpanii czy Portugalii na problem ten narzeka ponad 20% osób badanych przez Eurostat. Średnia dla całego starego kontynentu to 10,6%. Na tym tle nasz wynik na poziomie zaledwie 4,7% sugeruje, że rodzime zasoby mieszkaniowe są w przeważającej większości przypadków dobrze przygotowane na chłodniejsze warunki atmosferyczne.

Odsetek obywateli państw Europy, który nie może dostatecznie ogrzać swojego mieskzkania

Odsetek obywateli państw Europy, który nie może dostatecznie ogrzać swojego mieszkania

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania

Podobnie nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że opinia Polaków o poziomie bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania jest jedną z najwyższych w Europie. Tylko 2,8% rodaków narzeka na akty wandalizmu i poziom przestępczości. To prawie 4 razy niższy wynik niż średnia Europejska (10% wg danych Eurostatu za 2023 rok). Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Grecji, Holandii, Bułgarii i Francji. Tam na przestępczość i akty wandalizmu w swojej okolicy narzeka jeden obywatel na 7, a w skrajnym przypadku nawet jeden na 5 (Grecja).

Przestępczość i wandalizm w najbliższej okolicy

Przestępczość i wandalizm w najbliższej okolicy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Ciche otoczenie i mniej spalin

Rodacy deklarują ponadto, że relatywnie rzadko spotykają się z nadmiernym hałasem dochodzącym do mieszkania z zewnątrz (w 2023 roku narzekało na ten problem 9,3% Polaków przy średniej unijnej na poziomie 18,2%). Wysokie są też subiektywne oceny poziomu czystości powietrza. Na pyły, zanieczyszczenie powietrza czy inne problemy związane ze środowiskiem naturalnym w swojej okolicy narzekało w Polsce 7,1% osób przy średniej dla całej unii na poziomie 12,2% (dane za 2023 rok). Tak wysoki wynik może być pochodną wyraźnej poprawy jakości powietrza w ostatnich latach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasza mała mieszkaniowa stabilizacja

Efekt jest taki, że pomimo faktu, że w Polsce mieszkań wciąż jest za mało, a nawet te, które istnieją nierzadko są dość skromne, to jesteśmy narodem czerpiącym relatywnie wysoką satysfakcję z warunków mieszkaniowych. Wysoko lub przynajmniej dobrze swoją sytuację w tym względzie oceniało ponad 95% rodaków – wynika z danych za 2023 rok. To trzeci najlepszy wynik, który znajdziemy w statystykach europejskiego urzędu. Najgorzej było natomiast w Hiszpanii i na Węgrzech. Tam odsetek osób oceniających sytuację co najmniej dobrze, uplasował się poniżej 85%.

Aby lepiej zrozumieć te wyniki, musimy wejść głębiej. Okazuje się bowiem, że odsetek Polaków, którzy są bardzo zadowoleni ze swoich warunków mieszkaniowych to tylko 16,5%. To dla odmiany trzeci wśród najniższych wyników z grona przebadanych przez Eurostat krajów. Reszta optymistów uznaje swoje warunki mieszkaniowe za dobre. Dla porównania średnia europejska to ponad 28% osób bardzo zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania. Tajemnica zaprezentowanych wyników leży więc w szczegółach, bo choć rzadko kiedy jesteśmy zachwyceni swoimi mieszkaniami, to przynajmniej w tym względzie nie zwykliśmy narzekać. Po części najpewniej może to wynikać też z niższych niż przeciętnie w Europie wymagań odnośnie jakości posiadanego lokum.

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Komisja rozpatrzyła petycję i czeka na ocenę resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA