Eurostat: polskie domy i mieszkania lepsze niż gdzie indziej w Europe. Jest 5 powodów

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy / Polskie mieszkania lepsze niż europejskie. Eurostat wskazuje 5 powodów / HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bezpieczeństwo, odpowiednie ogrzewanie i solidne mury - to poważne atuty polskich domów i mieszkań - sugerują dane Eurostatu. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce brakuje, to i tak przodujemy w Europie pod względem satysfakcji mieszkaniowej – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

rozwiń >

Bezpieczne, solidne i ciepłe - takie są polskie mieszkania i domy na tle Europy

Może i skromne, może też i ciasne, ale za to bezpieczne, solidne i ciepłe - taki obraz nieruchomości w Polsce wyłania się ze statystyk Eurostatu. Nie jest przecież tajemnicą, że rodzimy standard mieszkaniowy odstaje od tego panującego na Zachodzie. To dlatego często skupiamy się na danych mówiących o brakach mieszkaniowych czy o przeludnieniu nieruchomości w Polsce.

Wystarczy przypomnieć, że przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji o pół pokoju więcej niż Polak. Fatalnie wypadamy za to pod względem przeludnienia mieszkań. Najgorzej jest na rynku najmu, gdzie ponad 64% lokatorów płacących stawki rynkowe mieszka w za małym (przeludnionym) lokalu. Odsetek ten jest prawie trzy razy wyższy niż średnia europejska.

Kto mieszka w mieszkaniach o złym stanie technicznym

W przepastnych bazach danych Eurostatu możemy jednak znaleźć też informacje, które sugerują, że są takie rzeczy, w których to Europa może nas gonić, a nie odwrotnie. Przykład? Stan techniczny domów i mieszkań, w których mieszkamy. Okazuje się bowiem, że w 2023 roku jedynie 5,6% Polaków miało problem z przeciekającymi dachami, wilgotnymi ścianami, podłogami lub fundamentami czy grzybem, który zaatakował ramy okienne lub podłogi. Słowo “jedynie” nie zostało tutaj użyte bez powodu. Jeśli bowiem porównujemy rodzimy wynik do średniej europejskiej, to okazuje się, że odsetek osób zgłaszających tego typu problemy w UE jest ponad 2,5 razy wyższy niż w Polsce. Lepszy stan techniczny mieszkań znajdziemy tylko w czterech krajach – Chorwacji, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

W najgorszej sytuacji są za to mieszkańcy Albanii, Czarnogóry, Hiszpanii, Portugalii, Cypru czy Turcji. W krajach tych ponad 1/5 osób mieszka w lokalach, w których znajdziemy przeciekający dach, wilgoć lub też zagrzybienie. Może mieć na to wpływ fakt, że w Polsce standardem jest ocieplenie domów oraz montowanie w nich ogrzewania. W krajach o cieplejszym klimacie (np. Portugalia czy Hiszpania) działanie takie jest nierzadko uznawane za zbędą ekstrawagancję.

Osoby mieszkające w mieszkaniach o złym stanie technicznym (państwa Europy)

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Kto ma problem z ogrzaniem mieszkania?

Jest to też jeden z głównych powodów, dla których to właśnie w krajach o cieplejszych zimach duża część obywateli narzeka na fakt, że w najchłodniejsze dni nie są w stanie odpowiednio ogrzać swoich mieszkań. W Bułgarii, Hiszpanii czy Portugalii na problem ten narzeka ponad 20% osób badanych przez Eurostat. Średnia dla całego starego kontynentu to 10,6%. Na tym tle nasz wynik na poziomie zaledwie 4,7% sugeruje, że rodzime zasoby mieszkaniowe są w przeważającej większości przypadków dobrze przygotowane na chłodniejsze warunki atmosferyczne.

Odsetek obywateli państw Europy, który nie może dostatecznie ogrzać swojego mieszkania

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania

Podobnie nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że opinia Polaków o poziomie bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania jest jedną z najwyższych w Europie. Tylko 2,8% rodaków narzeka na akty wandalizmu i poziom przestępczości. To prawie 4 razy niższy wynik niż średnia Europejska (10% wg danych Eurostatu za 2023 rok). Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Grecji, Holandii, Bułgarii i Francji. Tam na przestępczość i akty wandalizmu w swojej okolicy narzeka jeden obywatel na 7, a w skrajnym przypadku nawet jeden na 5 (Grecja).

Przestępczość i wandalizm w najbliższej okolicy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Ciche otoczenie i mniej spalin

Rodacy deklarują ponadto, że relatywnie rzadko spotykają się z nadmiernym hałasem dochodzącym do mieszkania z zewnątrz (w 2023 roku narzekało na ten problem 9,3% Polaków przy średniej unijnej na poziomie 18,2%). Wysokie są też subiektywne oceny poziomu czystości powietrza. Na pyły, zanieczyszczenie powietrza czy inne problemy związane ze środowiskiem naturalnym w swojej okolicy narzekało w Polsce 7,1% osób przy średniej dla całej unii na poziomie 12,2% (dane za 2023 rok). Tak wysoki wynik może być pochodną wyraźnej poprawy jakości powietrza w ostatnich latach.

Nasza mała mieszkaniowa stabilizacja

Efekt jest taki, że pomimo faktu, że w Polsce mieszkań wciąż jest za mało, a nawet te, które istnieją nierzadko są dość skromne, to jesteśmy narodem czerpiącym relatywnie wysoką satysfakcję z warunków mieszkaniowych. Wysoko lub przynajmniej dobrze swoją sytuację w tym względzie oceniało ponad 95% rodaków – wynika z danych za 2023 rok. To trzeci najlepszy wynik, który znajdziemy w statystykach europejskiego urzędu. Najgorzej było natomiast w Hiszpanii i na Węgrzech. Tam odsetek osób oceniających sytuację co najmniej dobrze, uplasował się poniżej 85%.

Aby lepiej zrozumieć te wyniki, musimy wejść głębiej. Okazuje się bowiem, że odsetek Polaków, którzy są bardzo zadowoleni ze swoich warunków mieszkaniowych to tylko 16,5%. To dla odmiany trzeci wśród najniższych wyników z grona przebadanych przez Eurostat krajów. Reszta optymistów uznaje swoje warunki mieszkaniowe za dobre. Dla porównania średnia europejska to ponad 28% osób bardzo zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania. Tajemnica zaprezentowanych wyników leży więc w szczegółach, bo choć rzadko kiedy jesteśmy zachwyceni swoimi mieszkaniami, to przynajmniej w tym względzie nie zwykliśmy narzekać. Po części najpewniej może to wynikać też z niższych niż przeciętnie w Europie wymagań odnośnie jakości posiadanego lokum.

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bartosz Turek, główny analityk HREIT

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Już w maju ruszą wypłata nowego dodatku do renty socjalnej: Ile to pieniędzy z ZUS?
16 kwi 2025

Już od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.

MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość
15 kwi 2025

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna [Przepisy 2025, planowane zmiany]
15 kwi 2025

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy
15 kwi 2025

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia
15 kwi 2025

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie
15 kwi 2025

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. N polskim rynku pracy wciąż ma miejsce ageizm. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków
15 kwi 2025

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację
15 kwi 2025

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców
15 kwi 2025

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]
15 kwi 2025

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

pokaż więcej
Proszę czekać...