Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Co powinna zawierać? WZÓR
REKLAMA
REKLAMA
- Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - czym jest?
- Umowa przedwstępna - w jakiej formie?
- Co zawrzeć w umowie przedwstępnej?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - czym jest?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania to umowa, przez którą strona lub obie strony deklarują zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości. Jest zarazem gwarancją, że strony w przyszłości zawrą umowę przyrzeczoną.
REKLAMA
Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna sprzedaży powinna zawierać określenie stron, przedmiot umowy, cenę i termin zapłaty.
Umowa przedwstępna - w jakiej formie?
Czy do sporządzenia umowy przedwstępnej konieczny jest udział notariusza? Nie. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie, np. pisemnej. Ustawodawca nie obliguje stron do zawarcia umowy w obecności notariusza.
W miarę możliwości warto gotową umowę skonsultować z radcą prawnym, aby uniknąć ewentualnych błędów lub dokonać koniecznych modyfikacji.
Co zawrzeć w umowie przedwstępnej?
Najważniejsze elementy, które warto zawrzeć w umowie przedwstępnej:
- miejsce i data zawarcia umowy,
- dane stron umowy "Sprzedającego" i "Kupującego" (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL.
w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej można ująć NIP) - przedmiot sprzedaży i określone prawo własności (dokładny adres nieruchomości),
- cena nieruchomości,
- termin umowy przyrzeczonej
- podpisy stron.
Czy obligatoryjne jest wskazanie terminu umowy przyrzeczonej?
Art. 389 § 2 Kodeksu cywilnego mówi o tym, że "jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia".
Przykład umowy przedwstępnej i wzór do pobrania znajdują się tutaj.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat