Umowa o dożywocie - skutki zawarcia

Dominika Miśkiewicz
Prawnik
rozwiń więcej
kancelaria prawna on line LexOmni.pl
usługi prawne on line
rozwiń więcej
umowa dożywocia / Fotolia
Zawieranie umowy o dożywocie jest powszechnie praktykowane w stosunkach cywilnych, bowiem zawarcie tej umowy, ze względu na jej wzajemny charakter, przynosi korzyści obu stronom.

Przez umowę dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia jej własności na nabywcę, natomiast nabywca do zapewnienia dożywotnikowi (tj. zbywcy bądź osobie mu bliskiej) dożywotniego utrzymania. Ze względu na długość życia i potrzeby zbywającego własność umowa ta w pełni posiada cechy losowości.

Przedmiot umowy może dotyczyć przeniesienia własności każdej nieruchomości. Może to być zarówno budynek  lub lokal stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności , sam udział we współwłasności nieruchomości czy też prawo użytkowania wieczystego.

Przedmiotem umowy nie może być zaś spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zarówno mieszkalnego i użytkowego, ponieważ jest ograniczonym prawem rzeczowym.

W charakterze dożywotnika, czyli podmiotu zbywającego nieruchomość, może wystąpić jedynie osoba fizyczna.  W stosunku do niej druga strona umowy zobowiązuje się do wykonywania względem niej pieczy i utrzymania. Przede wszystkim ma obowiązek przyjąć ją jako domownika, dostarczyć wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału. W razie choroby powinna zapewnić  odpowiednią pomoc i pielęgnację. Do jej obowiązków należeć także będzie sprawienie własnym kosztem pogrzebu odpowiadającemu miejscowym zwyczajom.

Zawarta umowa dożywocia może w bardziej szczegółowy sposób określić zakres obowiązków nabywającego własność. Ważne jest przy tym, by dożywotnik nie musiał poszukiwać innych środków utrzymania.

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Dożywocie nie musi być ustanowione tylko na rzecz dotychczasowego właściciela nieruchomości, lecz również na rzecz zbywcy i bliskiej mu osoby bądź tylko dla jej samej. Podkreślić należy, że za osobę bliską uważa się nie tylko krewnego czy też powinowatego,  o których mowa w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, lecz także osobę, z którą zbywca pozostaje w ścisłych stosunkach osobistych mających trwały charakter (np. konkubinat).

Właściciel nieruchomości, na której ustanowiono prawo dożywocia, może w każdej chwili rozporządzić swoim prawem własności. Ustanowione prawo dożywocia przejdzie w takim wypadku na następnego właściciela, który odpowiedzialny będzie za dotychczasowe zobowiązania zbywcy względem dożywotnika.

Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Podkreślić należy, że prawo dożywocia nie musi być uwzględnione w Księdze Wieczystej. 

Umowa dożywocia zawierana jest przed notariuszem. Inne zawarcie umowy będzie z mocy prawa bezwzględnie nieważne.  Wysokość taksy notarialnej zależeć będzie od wartości umowy.

Gdy między dożywotnikiem a zobowiązanym wytworzą się akie stosunki, że nie można wymagać od nich, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej ze stron zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. W wyjątkowych wypadkach  sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.

Osoba, względem której ciąży na dożywotniku ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli wskutek tej umowy dożywotnik stał się niewypłacalny. Uprawnienie to przysługuje bez względu na to, czy dożywotnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, oraz bez względu na czas zawarcia umowy. Uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej umowy.

Umowa ta uregulowana została w art. 908-916 Kodeksu cywilnego.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...