Księga wieczysta
Zapoznanie się z odpisem księgi wieczystej powinno być elementarnym krokiem przy kupnie nieruchomości. Z jej treści dowiemy się jaki jest dokładny obszar nieruchomości (np. metraż mieszkania), kto jest właścicielem, czy nieruchomość nie jest przedmiotem współwłasności. Oprócz tego księga wieczysta pozwoli przekonać nam się, czy osoby trzecie nie mają praw do nieruchomości. Z działu III i IV KW dowiemy się tego, czy wobec nieruchomości nie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, a także czy nie jest ona obciążona hipoteką.
Zobacz: Umowy w nieruchomościach
Dostęp do KW
Zgodnie z art. 36(1) ustawy o księgach wieczystych księgi wieczyste są przechowywane w sądzie. Znajdują się one wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych. Księgę wieczystą może przeglądać każdy w obecności pracownika sądu. Akta księgi może przeglądać każda osoba, która ma interes prawny, jak również notariusz.
Odpisy KW wydaje się na żądanie osób zainteresowanych, co wynika z art. 36(2) ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Ochrona nabywcy
Księga wieczysta ma olbrzymie znaczenie, gdyż daje nam pewność co do stanu faktycznego dotyczącego danej nieruchomości. Zgodnie z art. 3 tejże ustawy domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Zgodnie z art. 5 w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Zobacz: Co sprawdzić w księdze wieczystej?
Jak długo ważne są odpisy?
Staranność wymaga, by osoby zainteresowane swoją wiedzę na temat nieruchomości czerpały z najbardziej aktualnego wpisu. Przepisy ustawy nie wyznaczają okresu ważności odpisu. Można zatem dysponować odpisem, który ma kilka lat. Jest jednak jedno „ale”. Należy pamiętać, iż odpis KW jest co do zasady ważny tak długo, jak długo wpisy w księdze nie uległy zmianie.
Im starszy odpis księgi wieczystej tym większe prawdopodobieństwo, iż odpis stał się już nieaktualny. Przyjmuje się, iż najlepiej dysponować odpisem nie starszym, niż 3 miesiące.