Kupno nieruchomości to poważny wydatek. Niekiedy, aby sprostać temu wydatkowi zaciągamy kredyt na pół życia. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję powinniśmy najpierw dołożyć wszelkich starań, by obyło się bez niespodzianek. W tym celu należy podjąć szereg działań, które pozwolą nam sprawdzić dokładnie stan własnościowy mieszkania, ewentualne obciążenie mieszkania długami.
Co istotne, powinniśmy to zrobić nawet zanim zdecydujemy się podpisać umowę przedwstępną i wpłacimy zaliczkę.
Zobacz: O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?
Księga wieczysta
Co do zasady nie powinniśmy kupować nieruchomości bez zaznajomienia się z aktualnym odpisem księgi wieczystej. Z niej dowiemy się, czy metraż mieszkania, od którego przecież uzależniona jest cena, pokrywa się z tym oznaczonym w księdze wieczystej. Co jednak najważniejsze z księgi wieczystej dowiemy się także tego, kto jest właścicielem nieruchomości, a także o prawach osób trzecich względem nieruchomości.
Zgodnie z art. 25 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księga wieczysta dzieli się na cztery działy:
- pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
- drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
- trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
- czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Zobacz serwis: Księga wieczysta
Nabywcę chroni rękojmia
Zaznajomienie się z księgą wieczysta jest niezbędne. Zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nabywca, który w dobrej wierze nabył nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel korzysta z ochrony prawnej. Mowa tutaj o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Co do zasady nabycie rzeczy od osoby nie będącej właścicielem nie wywołuje skutków rzeczowych. W przypadku nieruchomości nabycie od osoby, która jest w księdze wpisana jako właściciel, ale w rzeczywistości nim nie jest, będzie jednak powodować nabycie własności.
ZOBACZ WZÓR: Umowa sprzedaży nieruchomości