Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka
REKLAMA
REKLAMA
Pani Karolina C. zamierza nabyć działkę rekreacyjną zabudowaną domem letniskowym położoną w miejscowości S. Jednakże jej mąż Zbigniew C. nie chce wyrazić zgody na nabycie tej nieruchomości. Małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej, a Karolina C. zastanawia się, czy bez zgody męża możliwym jest nabycie przez nią przedmiotowej nieruchomości?
REKLAMA
Zgoda wymagana
Karolina C. bez zgody męża Zbigniewa C. nie może skutecznie nabyć żadnej nieruchomości, w tym i działki rekreacyjnej zabudowanej domkiem letniskowym.
Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m. in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Przepis powyższy jednoznacznie wskazuje, iż do nabycia nieruchomości przez jednego z małżonków potrzebna jest zgoda drugiego małżonka, jeżeli oczywiście małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej, a pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej.
Zgoda drugiego małżonka nie jest konieczna, jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.
Nabycie bez zgody
Jednocześnie wskazać należy, że gdyby Karolina C. nabyła w/w nieruchomość bez zgody męża, to nabycie tej nieruchomości nie byłoby od razu nieważne. Powstałby tzw. stan bezskuteczności zawieszonej do chwili potwierdzenia albo odmowy potwierdzenia umowy przez jej małżonka Zbigniewa C.
Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez wymaganej zgody współmałżonka nie powoduje od razu nieważności. Drugi małżonek może bowiem potwierdzić taką umowę.
W tym czasie umowa sprzedaży nieruchomości wiązałaby strony i żadna z nich nie mogłaby zwolnić się od umowy z powodu braku zgody małżonka na zawarcie umowy. Umowa przestałaby wiązać dopiero w sytuacji, w której Zbigniew C. na wezwanie sprzedającego odmówił potwierdzenia zawartej umowy tj. wyrażenia zgody na już zawartą umowę.
POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat