REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć fundację?

Żeby założyć fundację nie trzeba wiele – ciekawy pomysł i określony zasób środków finansowych może wystarczyć w urzeczywistnieniu szlachetnego celu. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy nie utoniesz w morzu regulacji prawnych, przeczytaj jakie wymogi formalne nakłada na Ciebie ustawa.

Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017

Ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. 2016.2255) wprowadziła szereg o różnym oddziaływaniu zmian w obowiązujących przepisach prawa. Jedną ze wprowadzonych zmian jest nowelizacja art. 115 kodeksu cywilnego będącego jednym z przepisów regulujących zasady obliczania terminów dla dokonania czynności prawa cywilnego. Wspomniany przepis reguluje zasady obliczania upływu ram czasowych.

Roszczenia właściciela w stosunku do osoby korzystającej bezumownie z lokalu mieszkalnego

Z dniem zakończenia stosunku najmu lokator zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu. Problem powstaje, gdy najemca lokalu mieszkalnego spóźnia się ze spełnieniem swojego obowiązku i zamieszkuje w lokalu mimo braku obowiązującej umowy. W najgorszym przypadku – nie tylko nie wydaje lokalu w terminie, ale również nie płaci za korzystanie z niego w okresie po rozwiązaniu umowy.

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy dożywocia?

Umowa dożywocia może być korzystna dla osób starszych, zapewnić im w podeszłym wieku utrzymanie oraz opiekę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy któraś ze stron tej umowy rozmyśli się i chce ją odwołać. Możliwe jest to tylko w wyjątkowych przypadkach.

REKLAMA

Wszystkie elementy jakie musi zawierać profesjonalny statut spółki

Zakładając spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną ważne jest poprawne sformułowanie statutu. Dokument ten zapewnia ochronę akcjonariuszom i stanowi podstawę funkcjonowania spółki.

Wszystkie elementy jakie musi zawierać profesjonalna umowa spółki

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki muszą zawrzeć odpowiednią umowę spółki. Jej poprawne sformułowanie jest istotne z punktu wiedzenia dalszych konsekwencji prawnych, dlatego warto znać wymogi ustawowe z tym związane.

Sprawdzony przepis na sukces, czyli wszystko o umowie franczyzy

Wiele osób skusiło stworzenie własnego biznesu w ramach umowy franchisingu. Ta umowa, potocznie zwana franczyzą, daje wiele możliwości. Przede wszystkim na samym starcie zapewnia rozpoznawalność na rynku i szerokie grono klientów.

Forma dokumentowa jako forma czynności prawnych

Zwracamy uwagę na wprowadzoną do polskiego prawa – na mocy zmiany przepisów, które weszły w życie w dniu 8 września 2016 r. – nową formę czynności prawnej, formę dokumentową.

REKLAMA

Zasady przewozu osób, czyli jakie prawa i obowiązki ma podróżny

Korzystając na co dzień ze środków transportu publicznego zawieramy z przewoźnikiem umowę przewozu. Jakie są formalne zasady przewozu osób i co nam grozi za jazdę bez biletu?

Przedstawiciel ustawowy a pełnomocnik

W sytuacji kiedy nie możemy samodzielnie załatwić sprawy możemy działać przez przedstawiciela. Ze względów praktycznych warto wiedzieć jakie są różnice między przedstawicielstwem ustawowym a pełnomocnictwem.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa nie zawsze jest wymagana

Brak załączenia do pozwu dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa skutkuje wezwaniem do usunięcia braków formalnych i w konsekwencji przedłużeniem postępowania. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze jesteśmy zobowiązani płacić opłatę skarbową.

Umowa wekslowa przy podpisywaniu weksla in blanco

To czy podpisanie weksla in blanco jest bezpieczne dla dłużnika jest związane z zawarciem umowy wekslowej. Kontrakt ten, potocznie zwany deklaracją wekslową, daje pewność, iż w odpowiednim czasie weksel in blanco zostanie uzupełniony według woli stron.

Skutki zastrzeżenia kary umownej

Kara umowna stanowi substytut odszkodowania i przysługuje wierzycielowi w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zastrzeżenie kary umownej przez strony jest opcjonalne. Wiele osób decyduje się na ten krok, ponieważ jest to solidne zabezpieczenie.

Umowa na okres próbny

Umowa o pracę na okres próby jest zazwyczaj pierwszą umową zawieraną pomiędzy pracodawcą a nowym pracownikiem. Na jakich warunkach zatrudniany jest nowy pracownik i jakie prawa mu przysługują?

Jakie elementy musi zawierać weksel trasowany?

Weksel trasowany potocznie zwany przekazowym to podstawowa forma weksla w polskim prawie. Formalne wymagania jakie musi spełniać dokument, aby został uznany za weksel są bardzo rygorystyczne. Brak jednego obligatoryjnego elementu może powodować jego nieważność, dlatego warto wiedzieć jak poprawnie sformułować weksel.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Zlecenie może zostać, co do zasady, wypowiedziane przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym. Strony mogą jednak w umowie ustanowić okres wypowiedzenia.

Roszczenia z umowy o świadczenie usług

Przedsiębiorcy oraz konsumenci zawierają liczne umowy o świadczenie usług. Jakie roszczenia przysługują nam w przypadku nienależytego wykonania usługi lub braku opłaty za jej świadczenie?

Kto powinien dokonywać napraw w wynajmowanym mieszaniu?

Co do zasady obowiązek utrzymywania lokalu mieszkalnego w stanie umożliwiającym najemcy korzystanie z niego w umówionym zakresie spoczywa na wynajmującym. Drobnych napraw, które są związane ze zwykłym używaniem lokalu dokonuje zaś najemca.

Leasing konsumencki samochodu

Umowa leasingu - szczególnie popularna w przypadku zakupu samochodu, jest skierowana nie tylko do przedsiębiorców, ale również do osób fizycznych. Jakie są prawne i finansowe aspekty leasingu konsumenckiego?

Zagubienie dowodu rejestracyjnego samochodu

Jeżeli zagubiliśmy dowód rejestracyjny samochodu musimy niezwłocznie wnioskować o wydanie jego wtórnika. Jakie formalności i koszty są związane z tą czynnością? O tym poniżej.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Zdolność kredytowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie

Wśród społeczeństwa największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe i kredyty na mieszkanie. Jest to szybki sposób na zdobycie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania. Co oznacza zdolność kredytowa i jakich formalności możemy się spodziewać podpisując umowę kredytu?

Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki

Dla ludzi starszych posiadanie rodzinnego ogrodu działkowego jest sposobem na aktywne i twórcze spędzanie czasu. Okazuje się, iż nie tylko emeryci lecz również młode małżeństwa decydują się na taką formę aktywności. Poniżej wskazówki jak nabyć prawo do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym.

Praca dla studenta – na co warto zwrócić uwagę

Przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają studentów. Dotyczy to małych firm jak i wielki międzynarodowych korporacji. Na co powinien zwrócić uwagę student, który podejmuje się pierwszej pracy zarobkowej?

Co powinna zawierać umowa najmu?

Celem umowy najmu jest umożliwienie korzystania z cudzych rzeczy i praw. Warto wiedzieć jakie mechanizmy rządzą tym stosunkiem prawnym oraz jakie niezbędne elementy powinna posiadać umowa najmu.

Umowa rachunku bankowego w 2017 r.

Umowę rachunku bankowego zawierają przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne korzystające z usług płatniczych. Na co warto zwrócić uwagą zawierając taką umowę z bankiem w 2017 r.?

Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r.

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne na polskim rynku pracy. Zawierając je warto wiedzieć jakie elementy są przedmiotowo istotne dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Odsetki ustawowe w 2017 r.

Kiedy dłużnik spóźnia się z zapłatą należności odsetki stanowią główne zabezpieczenie dla wierzyciela. W pierwszej kolejności zastosowanie mają odsetki ustalone w ramach stosunku cywilnoprawnego np. w umowie. Jeżeli w dokumencie nie ma takiego postanowienia należy sięgnąć po przepisy dotyczące odsetek ustawowych, odsetek za opóźnienie oraz odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową. Obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące danej czynności bankowej, np. zaciągniętego kredytu lub prowadzonego rachunku bankowego. Osoba, której dotyczą te dane może jednak upoważnić bank do ich przekazania wskazanemu przez siebie podmiotowi.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?

Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi.

Czy można nabyć własność rzeczy od osoby nieuprawnionej?

Polskie prawo przewiduje możliwość nabycia własności rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej jeśli zbywca włada rzeczą i wyda ją nabywcy działającemu w dobrej wierze.

Umowa najmu okazjonalnego - czym różni się od zwykłej umowy najmu?

Choć większość z nas słyszała o umowie najmu okazjonalnego, to często nie wiemy czym najem okazjonalny różni się od zwykłej umowy najmu lokalu mieszkalnego. W przypadku decyzji o wynajęciu swojego mieszkania, warto jednak rozważyć podpisanie umowy najmu okazjonalnego.

Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?

Tajemnica bankowa jest dobrem osobistym każdego człowieka, jednakże są sytuacje, w których bank musi ją ujawnić. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej może nastąpić wyłącznie na wniosek ściśle określonych prawem bankowym podmiotów.

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

Sąd Najwyższy uchwałą składu 7 sędziów podjął bardzo istotną uchwałę, mianowicie darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje – jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej - przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy (III CZP 64/15).

Wsparcie kredytobiorców - wnioski do końca 2018 r.

19 lutego 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Ustawa jest odpowiedzią na problemy osób, które na skutek obiektywnych i niezależnych od siebie okoliczności znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej, a jednocześnie zobowiązane są do spłaty kredytu mieszkaniowego, przy czym dla uzyskania wsparcia obojętne jest czy kredyt został zaciągnięty w walucie polskiej czy obcej.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Znacząca część społeczeństwa posiada zawarte umowy kredytu z bankami. W trakcie jego spłacania mogą się pojawić problemy z jego bieżącą płatnością. W takiej sytuacji wierzyciel wypowiada umowę kredytu żądając spłaty całego zadłużenia. Jak się wtedy bronić ? Należy zawsze sprawdzić umowę kredytu, warunki wypowiedzenia umowy oraz postanowienia regulaminu danego banku obowiązujące w dniu jej zawarcia.

Szczególne zapisy w umowach najmu powierzchni handlowych

W przypadku najmu lokali przeznaczonych na cele handlowe przepisy kodeksu cywilnego, tak jak w przypadku lokali biurowych, nakazują stosować ogólne przepisy o najmie (art. 659-679 kodeksu cywilnego) z zachowaniem pewnych odrębności wynikających z przepisów o najmie lokali (art. 680-692 kodeksu cywilnego).

Uszkodzenie przesyłki a zwrot towaru – nowe niedozwolone klauzule

W przypadku uszkodzenia przesyłki, sprzedawca nie może odmówić zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru, orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ostatnim czasie wprowadzono nowe niedozwolone klauzule w obrocie konsumenckim.

Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Ostatnio rynek walutowy przeżył szok, w związku ze znaczącym umocnieniem się franka szwajcarskiego wobec euro i (w konsekwencji) złotego. Skutkiem powyższego jest skokowy wzrost kosztów rat kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania we franku szwajcarskim.

Jak dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Odpowiedzialność dewelopera za wady fizyczne sprzedanych przez niego nieruchomości jest szczególną formą odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ma charakter obiektywny, czyli jest niezależna od winy sprzedającego. Jak więc skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Dyspozycja na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci to możliwość, o jakiej obligatoryjnie powinien zostać poinformowany klient banku lub SKOK-u. Powyższe wynika z projektu nowelizacji prawa bankowego, której głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o istnieniu rachunków osoby zmarłej.

Czy umowa przez telefon jest ważna?

Umowa zawarta przez telefon jest ważna jedynie wtedy, gdy jej treść zostanie potwierdzona na trwałym nośniku, np. mailowo lub w formie tradycyjnego listu. Liczne zmiany w sprzedaży telefonicznej oraz w zasadach zawierania umów na odległość (przez telefon) zostaną wprowadzone na gruncie ustawy o prawach konsumenta, która wchodzi w życie 25 grudnia 2014 roku.

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?

"Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?" to pytanie, na które odpowiedzieć ma społeczna kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Wspólne działania siedmiu instytucji publicznych m.in.: Narodowego Banku Polskiego, Policji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej bezpiecznego zaciągania pożyczek.

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Określenie prawa właściwego dla zobowiązań umownych to jedna z klauzul, które powinny znaleźć się w umowach międzynarodowych. Określenie prawa właściwego ma szczególne znaczenie w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umowy.

Skutki prawne zadatku

Skutki prawne ustanowienia zadatku aktualizują się w sytuacji, gdy dłużnik nie wykonuje swojego zobowiązania z przyczyn, za które ponosi wyłączną odpowiedzialność. Jak ustanowienie zadatku wpływa na dalszy los umowy?

Skuteczne ustanowienie zadatku

Zadatek to postanowienie umowne o określonych skutkach prawnych albo konkretna suma pieniężna/ przedmiot dane przy zawarciu umowy. Jak więc skutecznie ustanowić zadatek? Czym charakteryzuje się zadatek?

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

REKLAMA