REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak interpretować wyrok TSUE dla kredytów indeksowanych i denominowanych?

Implementacja wyroku TSUE w przypadku umów kredytów indeksowanych powinna przebiegać inaczej niż w przypadku kredytów denominowanych. W jaki sposób należy interpretować wyrok? Jakie znaczenie ma wola konsumenta w przyznaniu mu ochrony?

Niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne) w umowach kredytowych

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 3 października 2019 r. wyrok dotyczący skutków stosowania postanowień niedozwolonych w kredytach indeksowanych do CHF (w tzw. kredytach "frankowych"). Wyrok ten nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone. W opinii UOKiK-u, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to niemały problem dla banków, które udzielały kredytów hipotecznych, opartych o mechanizm powiązania kredytu z kursem franka szwajcarskiego (tzw. klauzula indeksacyjna). Dla niemałej liczby kredytobiorców w Polsce orzeczenie TSUE jest ogromną szansą i nadzieją na uwolnienie się od wysokich rat kredytu hipotecznego, uzależnionych od dużo wyższego kursu franka szwajcarskiego, niż w momencie zaciągania zobowiązania. Czy i w jaki sposób orzeczenie TSUE pozwoli frankowiczom na walkę z bankową machiną?

Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga. Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.

REKLAMA

Różnice między umową cywilnoprawną a umową o pracę

Same zapisy w umowie cywilnoprawnej nie uchronią stron umowy przed uznaniem danej umowy za umowę o pracę, jeśli okaże się, że faktycznie między stronami był zawarty stosunek pracy, a nie umowa zlecenia czy umowa o dzieło .

Wezwanie do obniżenia ceny ze względu na wadę pojazdu (wzór)

W jaki sposób należy sformułować pismo, w którym zgłaszamy swoje roszczenia w stosunku do pojazdu, który okazał się być pojazdem wadliwym? Prezentujemy wzór, który może okazać się pomocny, gdy planujemy zgłosić sprzedawcy roszczenie o obniżenie ceny.

Miarkowanie kary umownej

Nawet w przypadku zastrzeżenia wysokiej kary umownej, sąd może zmniejszyć jej wysokość. Nazywa się to miarkowaniem kary umownej. Sąd miarkuje karę umowną, jeśli okaże się, że jest ona rażąco wygórowana, ma niewielki związek z faktyczną realizacją zlecenia, wierzyciel nie poniósł szkody.

Brak pouczenia o możliwości restrukturyzacji zadłużenia a wypowiedzenie kredytu

Banki, jako profesjonalne podmioty na rynku usług finansowych, zobligowane są w stosunkach ze swoimi klientami, zwłaszcza konsumentami będącymi osobami fizycznymi, do zachowania szczególnej dbałości o przestrzeganie regulujących ich działalność przepisów. Choć w umowach pożyczek czy kredytów kredytobiorcy oświadczają, że znany jest im skutek w postaci możliwości wypowiedzenia umowy przez bank w przypadku wystąpienia opóźnienia w spłacie, to jednak samo opóźnienie nie stanowi wystarczającej przesłanki do skutecznego dokonania wypowiedzenia.

REKLAMA

Prawa autorskie nie zawsze należą do twórcy

Do kogo należą prawa autorskie majątkowe, a do kogo osobiste? Czego może się spodziewać twórca – pracownik?

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym a postępowanie o zatwierdzenie układu

Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika inicjuje postępowanie o zatwierdzenie układu. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby posiadał on licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Odpowiedzialność sprzedawcy samochodu z tytułu rękojmi jest obiektywna

Odpowiedzialność sprzedawcy samochodu z tytułu rękojmi jest obiektywna. Jak podkreśla adwokat Paweł Wróblewski, jest to odpowiedzialność niezależna od winy sprzedawcy i jego wiedzy. Czy istnieje zatem możliwość zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami kupującego?

Czy opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie polskiego kredytu frankowego jest korzystna?

Rachunki kredytowe we franku szwajcarskim zaciągnięte na zakup mieszkań to od wielu lat palący problem – nie tylko kredytobiorców, banków, rządu, ale także sądów. W grudniu 2018 r., zgodnie z danymi opublikowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej, liczba takich rachunków wynosiła 470 tysięcy i mimo, że w stosunku do grudnia 2017 r. zmniejszyła się o 25,7 tys., to coraz więcej spraw dotyczących kredytów frankowych znajduje się na wokandzie.

Sprzedaż gruntu w trakcie trwania dzierżawy

Umowa dzierżawy jest powszechna i często zawierana przez rolników. Czy właściciel gruntu ma prawo rozwiązania przedmiotowej umowy, gdy trafia się okazja sprzedania nieruchomości rolnej w dobrej cenie?

TSUE o skutkach zamieszczenia klauzul abuzywnych w umowach kredytów frankowych

W dniu 14 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał kolejny wyrok (sprawa C‑118/17) na skutek pytania prejudycjalnego dotyczącego skutków zamieszczenia klauzul abuzywnych (niedozwolonych) w umowach kredytu hipotecznego powiązanego z walutą szwajcarską. W uzasadnieniu czytamy, że sądy krajowe mogą skorzystać z kilku możliwości i wybrać wariant najbardziej korzystny dla kredytobiorcy, tj. albo umowę unieważnić albo utrzymać w mocy, ale bez zapisów niedozwolonych (abuzywnych), albo utrzymać umowę w mocy zastępując klauzule abuzywne obowiązującymi przepisami, jeżeli takie występują w przepisach krajowych.

Najem kilku lokali a bonifikata od opłaty przekształceniowej

Organy podatkowe mogą uznać za działalność gospodarczą także najem, jeśli dotyczy on kilku lokali i stanowi stałe źródło utrzymania wynajmującego. Ma to duże znaczenie przy korzystaniu przez wynajmującego z bonifikaty od opłaty przekształceniowej.

Zmniejszenie kary umownej z powodu rażącego wygórowania

W wielu umowach wysokość kar umownych jest ustalana w oderwaniu od wartości całej umowy oraz zobowiązania. Zastrzeżenie określonej wysokości kary umownej nie ma jednak charakteru bezwzględnego i kara umowna rażąco wygórowana podlega zmniejszeniu.

Kredyt frankowy: możliwość wypłaty w innej walucie

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, iż wypłata kredytu w innej walucie nie jest sprzeczna z jego naturą. W judykaturze istnieje jednak ogromna rozbieżność w przedmiocie dopuszczalności w umowach kredytu klauzul denominacyjnych.

Czy opóźnienie w spłacie kredytu wystarczy do wypowiedzenia umowy przez bank?

Sąd Okręgowy w Olsztynie przypomniał bankowi, że dla skutecznego wypowiedzenia umowy pożyczki (kredytu) wystarczającą przesłanką nie jest opóźnienie w jej spłacie. Zwrócił również uwagę na przepisy, regulujące procedurę wypowiadania takich umów.

Potrącenia z wynagrodzeń umów cywilnoprawnych 2019

Od początku 2019 r, obowiązują nowe zasady potrąceń z wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa zlecenie czy o dzieło. Ich sytuacja prawna została zbliżona do regulacji dotyczącej ochrony wynagrodzeń zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Kredyt darmowy: znaczna część kredytobiorców może odzyskać po kilkadziesiąt tysięcy złotych

Kredytodawcy (np. banki lub SKOK-i), udzielający konsumentom kredytów zabezpieczonych hipotecznie, są zobowiązani do zwrotu konsumentom nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, w przypadkach w których umowy nie zawierają wszystkich elementów wymaganych przepisami prawa lub elementy te zostały wadliwie sformułowane. Według ostrożnych szacunków na rynku istnieje znaczna część kredytów będących tzw. kredytami darmowymi.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Niezależnie od tego czy nabycie nieruchomości następuje na rynku pierwotnym czy wtórnym obowiązują pewne wspólne zasady i elementy na które należy zwrócić uwagę, gdyż w obrocie gospodarczym występują wstępne umowy związane z zakupem nieruchomości tj. umowa rezerwacyjna i umowa przedwstępna. Na co warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj i formę zawieranej umowy.

RODO a kościoły i związki wyznaniowe

W jakim zakresie kościoły i związki wyznaniowe powinny stosować RODO? Prezes UODO przypomina, iż członkowie kościołów lub związków wyznaniowych powinni być informowani o swoich prawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

Umowa deweloperska: co, kiedy i jak?

Umowa deweloperska zawierana jest wyłącznie z deweloperem przez nabywcę w trakcie prowadzenia przez dewelopera przedsięwzięcia deweloperskiego. Co powinna zawierać umowa deweloperska? Kiedy ma zastosowanie i w jaki sposób chroni prawa nabywcy?

Umowa zlecenie 2019 - zmiany

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.

Korzystniejsze warunki kredytowania dla lekarzy i prawników

Przedstawiciele zawodów tzw. zaufania publicznego mogą liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania. Lekarze, dentyści, weterynarze i prawnicy liczyć mogą m.in. na łagodniejsze wymagania co do stażu działalności, niezbędnej dokumentacji, a także na wyższe kwoty kredytu i niższe koszty obsługi.

Umowa kupna sprzedaży samochodu w 2019 r. – najważniejsze informacje, wzór

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz prosty wzór.

Prokura w spółkach handlowych - 2018/2019

Prokura stanowi szczególny sposób pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Pełnomocnictwo to obejmuje swym zakresem umocowanie do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jak wygląda kwestia udzielenia prokury w spółkach handlowych po zmianach z marca 2018 r.?

Kredyt frankowy - jak z nim walczyć?

Frankowicze uwaga: ciągle macie czas na złożenie pozwu w sprawie wyeliminowania z umowy kredytu tzw. klauzul indeksacyjnych. Jeśli sąd uwzględni pozew to możliwe będzie przewalutowanie długu na złotówki po kursie z dnia jego wypłaty. Należy jednak się spieszyć bowiem postępowania trwają długo, a przepisy mogą się zmienić w każdej chwili na korzyść banku. Istnieje również alternatywny sposób, by walczyć z bankiem, choć jest on dosyć kontrowersyjny, to jednak może być skuteczny.

Pośrednictwo agencji nieruchomości - na co uważać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co uważać, korzystając z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wiedza ta może okazać szczególnie przydatna, gdy zaczynamy studia lub pracę w nowym mieście i potrzebujemy mieszkania.

Dane osobowe dłużnika w świetle RODO

Jaki wpływ na przetwarzanie danych osobowych dłużnika mają przepisy RODO? Jakie dane może przetwarzać wierzyciel?

Wynajem auta - jak zrobić to dobrze?

Wynajem auta staje się coraz popularniejszą opcją na wakacyjny wypad lecz nie tylko. Możliwość wypożyczenia auta ma każda pełnoletnia osoba posiadająca ważne prawo jazdy. Co powinna zawierać umowa najmu auta, jak zareklamować wypożyczony samochód i o czym należy pamiętać przy jej podpisywaniu?

Pokwitowanie odbioru gotówki - WZÓR

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, dłużnik spełniając świadczenie ma prawo żądać od wierzyciela pokwitowania. Jak powinno wyglądać pokwitowanie odbioru gotówki?

Podatek dochodowy od obrotu wirtualnymi walutami w 2019 r.

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące podatku dochodowego i obrotu wirtualnymi walutami. Stawka podatku wyniesie 19 procent. Rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych znajdą zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.

Umowa o dzieło – definicja, wynagrodzenie, składki ZUS, wzór

Umowa o dzieło została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Nie mają do niej zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ani o minimalnej stawce godzinowej. W wielu przypadkach przyjmujący zamówienie nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Dla kogo jest to atrakcyjna forma umowy? Skąd można pobrać bezpłatny wzór umowy o dzieło?

Udostępnianie muzyki - o czym warto pamiętać?

O czym powinniśmy pamiętać w sytuacjach, gdy udostępniamy muzykę np. podczas przedstawienia czy w swojej restauracji? Czy uiszczenie opłat tantiemowych wyczerpuje nasze obowiązki w zakresie prawa autorskiego?

Dokumentowa forma oświadczenia woli

Forma dokumentowa jest najmniej sformalizowaną zwykłą formą oświadczenia woli. Dla zachowania formy dokumentowej wystarczy złożenie oświadczenia woli w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie w dokumencie, którym jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.

Mieszkanie na Start - dopłaty do czynszu mogą ruszyć w 2019 r.

Program dopłat do czynszów „Mieszkanie na start” może ruszyć na początku 2019 r. W założeniu ma on pomóc tym, których nie stać na zakup lub najem mieszkania na rynku komercyjnym.

Kryptowaluty bez PCC - dla kogo zwolnienie od 13 lipca 2018 r.?

13 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, zakładające zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi kontrowersje.

Problemy z polisolokatami – jak odzyskać pieniądze

Czym są umowy ubezpieczeniowe na życie z funduszem kapitałowym (polisolokaty) i dlaczego ich postanowienia są niezgodne z prawem? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby odzyskać pieniądze zainwestowane w polisolokaty? Kwestie te wyjaśnia Adam Jaworski, aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Rachelski i Wspólnicy.

Umowa rezerwacyjna w ustawie deweloperskiej

Umowa rezerwacyjna zostanie uregulowana w ustawie deweloperskiej. Nowe rozwiązania mają w szczególności wyeliminować ryzyko utraty wpłaconych przez nabywców środków z tytułu opłat rezerwacyjnych.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o kredyt/pożyczkę?

Zawarcie umowy o kredyt lub pożyczkę to bardzo poważna sprawa dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed jej zawarciem. Rzecznik Finansowy podpowiada jak nie dać się nabrać na szybką pożyczkę.

Sankcje za naruszenie ochrony danych w Kościele – RODO 2018

Kościół katolicki wydał i promulgował Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, którego celem jest dostosowanie do przepisów RODO. Dekret określa m.in. sankcje grożące za naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Umowa o pomocy przy zbiorach - czy będzie jednolity wzór?

MRiRW nie planuje przygotowania jednolitego wzoru umowy o pomocy przy zbiorach, ponieważ podstawowe zagadnienia, które powinny zostać w niej ujęte, zostały zawarte już w ustawie. Umowa o pomocy przy zbiorach może być odpowiednio kształtowana, w zależności od potrzeb jej strony, czyli rolnika i pomocnika, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów.

Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej – wzór

Zasady i okoliczności wystąpienia ze spółki cywilnej są określone w Kodeksie cywilnym jednakże umowa spółki może określać inne niż kodeksowe okoliczności wypowiedzenia udziału w spółce. Poniżej znajdziesz przykładowy wzór wypowiedzenia udziału w spółce.

Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej

Każdy ze wspólnik może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te mogą zostać określone w umowie spółki ale mogą też wynikać z przepisów Kodeksu cywilnego.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki przez konsumenta – wzór

Konsumentom przysługuje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Pożyczkodawca do umowy pożyczki powinien dołączyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki. Sprawdź jak powinno wyglądać takie oświadczenie.

Odstąpienie od umowy pożyczki przez konsumenta

Pożyczkobiorca będący konsumentem może odstąpić od umowy pożyczki bez dodatkowych kosztów w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Co więcej, nie ma konieczności uzasadniania takiego wypowiedzenia. Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Umowa pożyczki została uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy pożyczki jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które takiemu wypowiedzeniu towarzyszą.

Niedozwolone klauzule w umowie pożyczki - UOKiK znowu w akcji

UOKiK zbadał wzorce umów sporządzanych przez pośrednika finansowego EGF Council. Kontrola wykazała umyślne stosowanie klauzul niedozwolonych w umowie pożyczki. Za stosowanie klauzul niedozwolonych prezes UOKiK nałożył na EGF Council ponad 5,7 mln zł kar.

REKLAMA