REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?

Od umowy zlecenia jak od większości umów można odstąpić. Ważne jest jednak aby pamiętać o tym jakie konsekwencje wiążą się z takim posunięciem. Sytuacje te opisane są w przepisach kodeksu cywilnego.

Co to jest umowa kontraktacji

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

Jaka jest forma umowy zlecenia?

Umowa zlecenia jest powszechnie stosowana w obrocie prawnym. Jest to często podstawa współpracy wielu podmiotów gospodarczych. Stanowi też alternatywne dla umowy o pracę źródło zatrudnienia osób.

Prawo pierwokupu

Co do zasady prawo pierwokupu stanowi zastrzeżenie uprawnienia pierwszeństwa przy kupnie oznaczonej rzeczy w razie, gdyby rzecz ta była komukolwiek sprzedawana. Prawo pierwokupu może wynikać bądź z przepisu prawa – ustawowe prawo pierwokupu, bądź też z czynności prawnej – umowne prawo pierwokupu.

REKLAMA

Zmiana programu wycieczki

W przypadku, gdy część programu wycieczki nie może być z jakiegoś powodu zrealizowana, organizator turystyki jest obowiązany wykonać w ramach imprezy świadczenie zastępcze.

Zawarcie i odstąpienie od umowy timesharingu

Umowa timesharingu zawierana jest na minimum 3 lata i musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.

Zaliczka a zadatek

Zarówno zadatek jak i zaliczka to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości umowy (usługi). Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki. Różnice pomiędzy nimi pojawiają się wówczas, jeżeli z jakiejś przyczyny umowa nie zostanie zrealizowana.

Prospekt umowy timesharingu

Na przedsiębiorcy zawierającym umowę timesharingu spoczywa obowiązek informacyjny. Wszelkie informacje powinne być zawarte w prospekcie informacyjnym.

REKLAMA

Podniesienie ceny usługi

Umowa, której efektem jest powstanie określonej rzeczy ruchomej to umowa o dzieło. W przypadku wykonywania dzieła zamiast o cenie należy mówić o wynagrodzeniu. Przepisy dopuszczają kilka sposobów ustalenia wynagrodzenia.

Odszkodowanie za źle wykonaną usługę

Jeżeli zawarłeś umowę o dzieło z fachowcem i prace nie zostały wykonane w prawidłowy sposób albo nie zostały wykonane w ogóle, to możesz złożyć reklamacje do wykonawcy. Jeżeli natomiast z tego powodu, że nie otrzymałeś dzieła w umówionym terminie albo odebrałeś je, ale ma ono wady, poniosłeś szkodę, to możesz żądać jej naprawienia.

Odstąpienie od umowy timesharingu

Jeżeli w umowie przedsiębiorca zastrzegł zwrot kosztów w przypadku odstąpienia to nabywca, rezygnując, będzie musiał takie koszty pokryć. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może zażądać od nas dowolnej sumy.

Niedozwolona klauzula w umowie

Konsument jest uprawniony do tego, aby złożyć powództwo o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na czym polega umowa timesharingu

Timesharing to umowa, na mocy której umożliwia się korzystanie z nieruchomości (obiektu turystycznego) hotelu, ośrodka turystycznego, apartamentu, bungalowu itp. w oznaczonym czasie.

Gdy remont mieszkania przedłuża się

Umowa, w której zobowiązujemy wykonawcę do wykonania pewnych prac remontowych jest umową o dzieło.

Zakupy w komisie

Umowa komisu jest swojego rodzaju pośrednictwem handlowym. Na jej podstawie przedsiębiorca (komisant) zobowiązuje się do sprzedaży lub kupna rzeczy ruchomych dla zleceniodawcy, lecz dokonuje tego we własnym imieniu.

Odszkodowanie od sprzedawcy

Kupujący może dochodzić od sprzedawcy odszkodowania za szkody majątkowe.

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa - kiedy można zrezygnować

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa ma tzw. prawo do namysłu. To znaczy, że w ciągu tego terminu może sprawdzić zakupioną rzecz, zastanowić czy nadal jest przekonany o słuszności swojej decyzji i ewentualnie zwrócić towar z jednoczesnym żądaniem zwrotu pieniędzy za niego.

Swoboda zawierania umów

Zasada swobody umów wywodzi się jeszcze z początku XIX wieku. Zajmuje ona fundamentalne miejsce w prawie cywilnym. Dzięki niej osoba, która chce zawrzeć umowę ma autonomię zarówno w wyrażeniu swojej woli, jak i kształtowaniu stosunku prawnego, poprzez ustalenie treści i sposobu wykonania umowy.

Czego powinniśmy się dowiedzieć od sprzedawcy przed zawarciem umowy

Kupując przez internet czasami możemy nabyć kota w worku. Nie zawsze mamy też dostęp do wszystkich niezbędnych informacji dotyczących samej procedury kupowania. Wobec tego na sprzedawcę zostały nałożone pewne obowiązki.

Umowa sprzedaży – jak właściwie ją napisać

Stronami umowy sprzedaży jesteśmy każdego dnia, choćby kupując gotowe produkty w sklepie. Nie spisujemy jednak przy tego typu czynnościach dodatkowych dokumentów. W pewnych sytuacjach jest to niezbędne, więc warto wiedzieć jak to zrobić prawidłowo.

Jak poprawnie napisać umowę, gdy jesteś kupującym

Umowa sprzedaży nie musi być dokumentem skomplikowanym, wystarczy określenie stron, przedmiotu czynności prawnej, wzajemnych świadczeń. Jednakże w obawie przykrych niespodzianek w przyszłości warto poświęcić więcej czasu na dokładne jej napisanie i prześledzenie wszystkich warunków.

Oznakowanie CE - co powinniśmy o nim wiedzieć

Znak CE jest deklaracją producenta lub upoważnionego przedstawiciela, że wytwarzany przez niego wyrób spełnia minimalne określone w przepisach wymagania dotyczące danego produktu.

Właściwe oznaczenia na zabawkach

Zabawka jest to dowolny wyrób lub materiał zaprojektowany lub przewidziany do używania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14. Mogą to być klocki, lalki, zabawki pluszowe i różnego rodzaju gry. Do obrotu mogą być wprowadzane tylko takie zabawki, które nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników.

Co możemy zrobić w przypadku reklamy wprowadzajacej w błąd

Treść każdej reklamy powinna być rzetelna i przedstawiać prawdziwe informacje. Wynika to z prawa konsumenta do prawdziwej, rzetelnej i pełnej informacji o towarze bądź usłudze. Zazwyczaj reklama jest przeznaczona dla szerszego kręgu osób, wtedy może stanowić zagrożenie dla tzw. zbiorowych interesów konsumentów.

Reklamowanie niebezpiecznego produktu

Definicję produktu niebezpiecznego znajdziemy w kodeksie cywilnym. Wynika, iż jest to taka rzecz ruchoma, która nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można od niej oczekiwać przy uwzględnieniu jej normalnego zużycia.

Gdy produkt nie ma gwarancji napisanej w języku polskim

Często zdarza się, że produkt ma przetłumaczoną jedynie jego nazwę, natomiast nie ma żadnej wzmianki sporządzonej w języku polskim o składnikach produktu czy jego właściwościach.

Nowe prawa pasażerów pociągów w Europie

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, które wejdą w życie pod koniec 2009 r. pasażerowie korzystający z transportu krajowego będą objęci tymi samymi prawami i obowiązkami, jakie posiadają pasażerowie w przewozach międzynarodowych, czyli zagwarantowane będą mieli: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Co zrobić, gdy gwarancja nie obejmuje całego produktu

Co należy zrobić i jakie prawa przysługują klientowi, gdy okaże się, że gwarancja nie obejmuje wszystkich wad towaru, który został zakupiony.

Umowa komisu

Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna bądź sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie, lecz zawsze w imieniu własnym.

Jak zareklamować wadliwy towar

Polacy nie mają świadomości swoich praw konsumenckich- wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponad 80 % kupujących rezygnuje z dochodzenia swoich praw po negatywnym rozpatrzeniu ich reklamacji.

Zwrot zakupów on-line

Zwrot towaru, który się już nie podoba? Możliwe, ale tylko przy sprzedaży przez Internet – to podstawowe prawo różniące zakupy wirtualne od tradycyjnych. UOKiK zwraca uwagę na zasady obowiązujące w Sieci.

Problem z reklamacją-pomoc UOKiK

Ponad 300 tysięcy udzielonych porad i informacji, blisko 50 tysięcy wystąpień do przedsiębiorców, ok. 870 powództw — to efekt ubiegłorocznej pracy miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

Jak zwrócić przeceniony towar

Często zdarza się nam kupić przeceniony towar. Czy mamy możliwość jego zwrotu, lub ewentualnie zareklamowania wadliwego zakupu?

Termin odpowiedzi na reklamację

Samo złożenie reklamacji do sprzedawcy nie powoduje jej automatycznego uznania. Przedsiębiorca powinien ustosunkować się do roszczenia konsumenta. Sprzedawca ma na to odpowiedni termin w zależności od roszczenia kupującego.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność z umową to pojęcie odnoszące się do właściwości towaru, a raczej ich braku. Może to polegać na tym, że towar nie ma cech właściwych dla rzeczy danego rodzaju albo jest niezgodny z przedstawioną próbką bądź wzorek. W języku potocznym używa się częściej określenia, ze towar ma usterki, jest wadliwy.

Mądry konsument przed urlopem

Niezależnie od sytuacji ekonomicznej panującej na światowych rynkach, wielu Polaków w okresie ferii zimowych zdecyduje się wypocząć za granicą. Przed zakupieniem wymarzonej wycieczki warto dokładnie przyjrzeć się ofercie biura podróży, klubu wakacyjnego czy linii lotniczych, by nie paść ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców i usługodawców.

Konsument musi znać swoje prawa

Z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wynika, że ponad 85 % ankietowanych przedsiębiorców słabo zna prawo ochrony konkurencji, jednak w porównaniu z 2006 rokiem wzrosła wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań

Umowne zniesienie współwłasności

Zgodnie z treścią art. 195 kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Ustawodawca dopuszcza możliwość zniesienia współwłasności w każdym czasie, przyznając jednocześnie każdemu współwłaścicielowi roszczenie o zniesienie współwłasności, które nie ulega przedawnieniu. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy albo w drodze postępowania przed sądem.

„Cyfrowe prawa” konsumenta

Komisja Europejska w maju 2009 roku uruchomiła nowy przewodnik internetowy eYouGuide, który zawiera praktyczne rady dotyczące tzw. "cyfrowych praw", jakie gwarantuje europejskim konsumentom unijne prawo.

Zwolnienie z długu

Zwolnienie z długu to czynność o charakterze rozporządzającym, poprzez którą dochodzi do umorzenia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Zwolnienie z długu ma charakter umowy, która zostaje zawarta, kiedy wierzyciel zwalania dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Zwolnienie z długu, zatem musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Uchylenie się od skutków prawnych ugody

Ugodę można zawrzeć nie tylko przed sądem czy organem administracji publicznej. Ugoda to również rodzaj umowy, reguluje ją kodeks cywilny. Od skutków ugody, podobnie jak innych umów, można się uchylić.

Ugoda

Ugoda to jedna z umów przewidzianych w kodeksie cywilnym. Problematykę ugody regulują art. 917-918 k.c.

Zakaz anatocyzmu

Co kryje się pod tak obco brzmiącą nazwą jak anatocyzm? Anatocym to naliczanie odsetek od zaległych odsetek. W Polsce zabrania tego kodeks cywilny.

Umowa spółki partnerskiej

Zakładając każdy rodzaj spółki należy najpierw zawrzeć stosowną umowę. Tak samo jest przy okazji spółki partnerskiej. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy ksh odnośnie tego typu umów.

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Umowa przechowania

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Umowa zamiany

Umowa zamiany to jedna z umów występujących w kodeksie cywilnym. Na podstawie tej umowy następuje przeniesienie prawa własności.

Jak zmienić umowę

Zdarza się, że zawarliśmy umowę ale po jakimś czasie chcemy ją zmienić. Nie wiemy często jak to zrobić, czy spisywać nową umowę czy poprawiać starą, czy może sporządzić aneks do już podpisanej umowy. Każdy z tych sposobów jest dopuszczalny. Wszystko jednak zależy od tego jaką umowę podpisaliśmy.

REKLAMA