REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć reklamacje?

Polacy nie mają świadomości swoich praw konsumenckich- wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponad 80 % kupujących rezygnuje z dochodzenia swoich praw po negatywnym rozpatrzeniu ich reklamacji.

Zarządzanie funduszami sekurytyzacyjnymi

Zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego przez podmiot inny niż towarzystwo wymaga uzyskania przez ten podmiot zezwolenia Komisji. Zezwolenie na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami oznacza także zezwolenie na zarządzanie pulą wierzytelności. Zezwolenie jest udzielane na wniosek.

Certyfikaty inwestycyjne

Poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych mogą reprezentować różne prawa, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu warto uważnie przeczytać statut takiego funduszu lub zasięgną opinii specjalisty.

Inwestowanie przez fundusze sekurytyzacyjne - wady i zalety

Inwestowanie w certyfikaty funduszy łączy się często z ponadprzeciętną stopą zwrotu, ale i ryzykiem inwestycyjnym, a nade wszystko jest związane z procesem sekurytyzacyjnym rozciągniętym w czasie na 2-3 lata. Jak inwestować przez fundusze sekurytyzacyjne?

REKLAMA

Czym jest niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

W przeciwieństwie do standaryzowanego funduszu sekurytyzacyjnego niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny nie musi, ale może być utworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami.

Czym jest standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

Standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny jest tworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami. Subfundusze związane są z odrębnymi pulami wierzytelności, które mogą być nabywane w różnym czasie od różnych podmiotów.

Czym są fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy.

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

REKLAMA

Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w umowie.

Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy. Inwestowanie w taki fundusz wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym, ale również daje często ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji.

Skargi na zakupy w Internecie

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich opublikowała kolejny Raport prezentujący problemy, z jakimi najczęściej mają do czynienia konsumenci, dokonujący zakupów produktów i usług za granicą za pośrednictwem Internetu.

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) pomaga rocznie ponad 60.000 konsumentów w całej Europie. Najczęstszym tematem skarg na zagraniczne firmy są: brak dostawy towaru zakupionego przez Internet lub jego niezgodność z umową, łamanie praw pasażerów linii lotniczych, nieuczciwe praktyki serwisów sprzedających bilety, zagubienie bagażu przez przewoźnika, problemy z zakwaterowaniem, oszustwa firm timesharingowych.

Ulga na Internet

Dużą popularnością wśród podatników cieszy się tzw. ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podstawę opodatkowania można obniżyć o kwoty wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania podatnika.

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

Komu opłaca się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło nie daje osobom zatrudnionym na jej podstawie uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. W określonych sytuacjach może być to jednak korzystne dla pracownika. Komu więc opłaca się umowa o dzieło?

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?

Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić?

Zwrot nakładów

Najemca rzeczy może w pewnych sytuacjach żądać zwrotu poniesionych na przedmiot najmu kosztów. Żądanie zwrotu wartości poniesionych nakładów i ulepszeń jest zależne od tego, jaki był ich koszt i rozmiar.

Odszkodowanie od najemcy

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Jaką formę umowy wybrać?

Wybierając formę zawieranej umowy powinniśmy pamiętać o tym czego wymaga od nas prawo, a także czy dana forma w sposób dostateczny zabezpieczy nasze interesy.

Jak obliczyć bieg przedawnienia? – cz. 2

Sprawdzenie, czy żądane od dłużnika roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych jego czynności. Tylko, jak obliczyć termin?

Jak liczyć bieg przedawnienia? – cz. 1

Sprawdzenie, czy żądane roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych czynności każdego dłużnika. Tylko, jak poprawnie wyliczyć upływ tego terminu?

Odstąpienie od umowy zawartej na przez Internet

Wielu z nas pochopnie dokonuje zakupów za pośrednictwem Internetu, licząc na możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. W przypadku kupna butów czy telewizora plazmowego istnieje możliwość zwrócenia towaru (choć koszty wysyłki poniesie klient), ale już biletów lotniczych, karnetu na koncert w Berlinie czy rezerwacji apartamentu w Toskanii nie uda się anulować bez ponoszenia kosztów. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina o wyjątkach od prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Kiedy roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie daje możliwość uchylenia się od obowiązku spełnienia zobowiązania. Przedawnieniu ulega również roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej. Kiedy?

Miesiąc na reklamację nieudanych wakacji

W dniu 17 września 2010 roku weszła w życie regulacja dotycząca usług turystycznych, która przewiduje miesiąc na złożenie reklamacji za nieudane wakacje, oraz dostosowanie ustawy do przepisów unijnych.

Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?

Umowa o dzieło zawierająca szczegółowe postanowienia pozwoli nam, w możliwe dostateczny sposób, zabezpieczyć się na wypadek wad wykonanego dzieła.

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.

Zawarcie umowy sprzedaży przez przyjęcie oferty

Do umowy sprzedaży może dojść przez sformułowanie oferty przez sprzedawcę i jej przyjęcie przez drugą stronę. Z chwilą przyjęcia dochodzi do zawarcia umowy.

Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Towar wystawiony w miejscu sprzedaży wraz z ceną jest uważany za ofertę sprzedaży. To oznacza, że do zawarcia umowy dochodzi przez jej przyjęcie. Dla sprzedawcy jest to wiążące. Ale co, gdy cena okaże się nieaktualna?

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Co do zasady umowa przelewu wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona pismem, to również stwierdzona pismem powinna być umowa przelewu.

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2

Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika?

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1

Przejęcie długu przez firmę windykacyjną nie oznacza egzekucji komorniczej. Windykator by nasłać komornika, będzie musiał uzyskać najpierw wyrok sądowy.

Czy warto kupować na firmę? – cz. 2

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. O wiele uważniej należy również przeczytać to, co znajduje się w umowie.

Czy warto kupować na firmę? – cz. 1

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. Zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, które inaczej kształtują uprawnienia kupującego.

TK: wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony a ochrona związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) w dniu 12 lipca 2010 r. wydał wyrok, w którym orzekł, iż pracownik, którego zwolniono z naruszeniem przepisów o ochronie związków zawodowych, może żądać przywrócenia do pracy niezależnie od tego, czy był zatrudniony na czas określony czy nieokreślony (sygn. P 4/10).

Czym jest pokwitowanie spełnionego świadczenia?

Przy spełnieniu świadczenia dłużnik ma prawo zażądać od wierzyciela pokwitowania. Co powinno znaleźć się w pokwitowaniu? Czy pokwitowanie ma wartość przed sądem?

Umowa o przeprowadzenie remontu

Urlop bardzo często wykorzystywany jest nie tylko na odpoczynek, ale również przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania. Dla zabezpieczenia swoich interesów zamawiający powinien zawrzeć umowę z firmą remontową w formie pisemnej, określając dokładnie zakres planowanych prac.

Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Nie zawsze do umowy sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy konsumenckie. W takich sytuacjach inne są uprawnienia kupującego przy zaistnieniu wady kupionej rzeczy. Chodzi o rękojmie za wady fizyczne rzeczy.

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Zwrot kaucji, którą wpłacił najemca powinien nastąpić w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu i po potrąceniu należności przysługujących wynajmującemu. Zwrot przysługuje w zwaloryzowanej postaci.

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Jak zastrzec dowód osobisty w banku?

O tym, że zastrzeżenie skradzionego dowodu osobistego w banku leży w naszym interesie wie niemal każdy. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że można tego dokonać nie tylko w banku, w którym posiadamy konto.

8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji

Zwiedzanie na własną rękę jest często tańsze i ciekawsze niż udział w zorganizowanych wycieczkach fakultatywnych.Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę wypożyczając auto za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek.

REKLAMA