REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była zawarta. Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. Co jednak z rzeczami, których zwrócić nie sposób?

REKLAMA

Wystawienie weksla własnego in blanco

Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Weksel własny

Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Prezenty po choinkę –jak bezpiecznie kupować?

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zwyczajowo poprzedza gorączka zakupowa. Jednak zanim rzucimy się w wir zakupów zapoznajmy się z prostymi zasadami, które sprawią, że wybrane podarki będą atrakcyjne, oraz bezpieczne.

Jak założyć fundację? - cz. II

Fundacje, podobnie jak stowarzyszenia, podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Jak założyć fundację? – cz. I

Każdy z nas, jeśli dysponuje czasem, energią i ma pomysł, może podjąć wyzwanie w postaci prowadzenia działalności publicznej. Istnieje wiele form prawnych, w których możemy prowadzić taką działalność. Jedną z nich jest właśnie fundacja.

Co to jest umowa przedwstępna?

Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.?

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Jakie są zasady świadczenia usług?

Ułatwienia w podejmowaniu i wykonywaniu działalności usługowej to główny cel ustawy o świadczeniu usług na terytorium RP. Ustawa weszła w życie w kwietniu 2010 r.

Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?

Wykonawca może zażądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty

Każdy wykonawca będzie miał prawo żądać od inwestora udzielenia gwarancji terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonane usługi budowlane. To efekt zmian w Kodeksie cywilnym, które weszły w życie w kwietniu 2010 r.

Dwie metody reklamacji: którą wybrać?

Nadchodzi okres przedświątecznej gorączki zakupów. Może okazać się, że aparat cyfrowy, który kupimy w prezencie, zepsuje się po pierwszych kilku klatkach, a zamiast zamówionego we włoskim sklepie internetowym czerwonego szala, otrzymamy niebieski. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, jak dochodzić swoich praw w takiej sytuacji: czy skorzystać z gwarancji czy może reklamować niezgodność towaru z umową?

Kiedy weksel ulega przedawnieniu?

Weksel to wciąż popularny sposób zabezpieczenia roszczeń, zwłaszcza w obrocie gospodarczym. Należy pamiętać jednak o tym, że roszczenia z weksla także ulegają przedawnieniu.

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

Konsument i przedsiębiorca w europejskiej sieci

Na czym polega współpraca sieciowa? Gdzie szukać pomocy w przypadku: reklamacji towaru kupionego w UE, problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym za granicą, nieuczciwych praktyk zagranicznego banku, znalezienia pracy w krajach UE? Do kogo zgłosić skargę na urzędnika z innego kraju UE lub opieszałość procedur? Kto pomoże małemu przedsiębiorcy, chcącemu rozszerzyć działalność poza rynek krajowy?

Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

W praktyce coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonowaniem grup kapitałowych, a więc podmiotów powiązanych przez osoby właścicieli, zarządców lub akcje. Czy w każdej sytuacji spółki kapitałowe, uczestniczące w takiej grupie, mają obowiązek konsolidacji sprawozdań?

Upadłość konsumencka

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzona została możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne, co dotychczas zarezerwowane było jedynie dla przedsiębiorców. Podstawowym celem ogłoszenia upadłości w stosunku do dłużnika jest zaspokojenia roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.

Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Rozwija się nie tylko polska gospodarka, ale także i rynek pożyczek czy kredytów. Nie każdy jednak z nas wie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi ostatnimi.

Czy wierzytelności z tytułu dopłat mogą podlegać potrąceniu?

Wspólnicy spółki z o.o., którzy są dłużnikami spółki z tytułu dopłat, mogą przedstawić do potrącenia swoje wierzytelności. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r.

Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2

Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1

Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?

Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić?

Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego.

Jak złożyć reklamacje?

Polacy nie mają świadomości swoich praw konsumenckich- wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponad 80 % kupujących rezygnuje z dochodzenia swoich praw po negatywnym rozpatrzeniu ich reklamacji.

Zarządzanie funduszami sekurytyzacyjnymi

Zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego przez podmiot inny niż towarzystwo wymaga uzyskania przez ten podmiot zezwolenia Komisji. Zezwolenie na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami oznacza także zezwolenie na zarządzanie pulą wierzytelności. Zezwolenie jest udzielane na wniosek.

Certyfikaty inwestycyjne

Poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych mogą reprezentować różne prawa, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu warto uważnie przeczytać statut takiego funduszu lub zasięgną opinii specjalisty.

Inwestowanie przez fundusze sekurytyzacyjne - wady i zalety

Inwestowanie w certyfikaty funduszy łączy się często z ponadprzeciętną stopą zwrotu, ale i ryzykiem inwestycyjnym, a nade wszystko jest związane z procesem sekurytyzacyjnym rozciągniętym w czasie na 2-3 lata. Jak inwestować przez fundusze sekurytyzacyjne?

Czym jest niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

W przeciwieństwie do standaryzowanego funduszu sekurytyzacyjnego niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny nie musi, ale może być utworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami.

Czym jest standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

Standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny jest tworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami. Subfundusze związane są z odrębnymi pulami wierzytelności, które mogą być nabywane w różnym czasie od różnych podmiotów.

Czym są fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy.

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w umowie.

Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy. Inwestowanie w taki fundusz wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym, ale również daje często ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji.

Skargi na zakupy w Internecie

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich opublikowała kolejny Raport prezentujący problemy, z jakimi najczęściej mają do czynienia konsumenci, dokonujący zakupów produktów i usług za granicą za pośrednictwem Internetu.

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) pomaga rocznie ponad 60.000 konsumentów w całej Europie. Najczęstszym tematem skarg na zagraniczne firmy są: brak dostawy towaru zakupionego przez Internet lub jego niezgodność z umową, łamanie praw pasażerów linii lotniczych, nieuczciwe praktyki serwisów sprzedających bilety, zagubienie bagażu przez przewoźnika, problemy z zakwaterowaniem, oszustwa firm timesharingowych.

Ulga na Internet

Dużą popularnością wśród podatników cieszy się tzw. ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podstawę opodatkowania można obniżyć o kwoty wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania podatnika.

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

REKLAMA