REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poradnik dla narciarzy w Europie-Centrum Konsumenckie radzi

Europejskie Centrum Konsumenckie zbadało oferty 20 kurortów narciarskie w Europie i po analizie przygotowało bardzo przydatne dla każdego konsumenta i miłośnika nart kompendium.

Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Co do zasady umowę o dostarczanie wody powinien zawrzeć właściciel nieruchomości. Jednakże w określonej sytuacji, pod pewnymi warunkami, zamiast właściciela stroną takiej umowy może być także najemca.

Czy prywatny sprzedawca odpowiada za sprzedaną rzecz?

Sprzedawca ma obowiązek prawidłowego wykonania umowy sprzedaży, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad sprzedanej rzeczy, może zostać on pociągnięty przez kupującego do odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno sprzedawców – przedsiębiorców jak i osób prywatnych.

Pracownicy na zleceniu nie mogą być dyskryminowani

Od nowego roku zakazana została dyskryminacja osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Poszkodowani będą mogli ubiegać się odszkodowania.

REKLAMA

Czy przeceniony towar podlega reklamacji?

Przepisy prawa przyznają konsumentowi prawo do reklamacji zakupionego towaru, nawet wówczas gdy jest on przeceniony.

Szał zimowych wyprzedaży w Europie

Kiedy rozpocząć polowanie na 70% obniżki w Paryżu, Londynie czy Berlinie? Co zrobić, gdy płaszcz kupiony na zagranicznej wyprzedaży okaże się markowym bublem lub po prostu przestanie nam się podobać? Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada jak, gdzie i kiedy korzystać z zimowego szaleństwa przecen, by nie stracić głowy w lawinie okazji.

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Czym umowa o dzieło różni się od umowy o pracę?

Umowa o dzieło jest często wykorzystywana w stosunkach między pracodawcą i pracownikiem. Co do zasady prawidłowość jej stosowania zależy głównie od charakteru świadczonej pracy.

REKLAMA

Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

„Szatnia nie odpowiada za pozostawione rzeczy” – takie oświadczenia można znaleźć w większości lokali. Prawda jest jednak taka, że właściciel lokalu odpowiada nawet za rzeczy pozostawione na wieszaku.

Czy ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu w banku. Ciekaw jest jednak, czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie jako formę jego zabezpieczenia? Czy to możliwe?

Jakie są prawa pasażera?

W okresie świąt coraz więcej z nas podróżuje,co może się wiązać ze zgubionym, czy zniszczonym bagażem, opóźnieniem, lub odwołaniem lotu. W związku z tym Komisja Europejska przygotowała kampanię informacyjną dotyczącą praw pasażera.

Bezpieczne przesyłki

Czekasz na przesyłkę ekspresową, która się opóźnia? Masz problem ze złożeniem reklamacji w przypadku nienależycie wykonanej usługi? UOKiK razem z UKE i ECK przypomina przed Świętami o prawach konsumentów korzystających z usług kurierów.

Zakupy online-8 zasad bezpieczeństwa

Zamierzasz kupić prezenty gwiazdkowe w sieci, by uniknąć tłumów i kolejek w centrach handlowych? Obawiasz się jednak, że produkty nie dotrą na czas lub padniesz ofiarą oszustwa? Prawnicy ECK Polska podpowiadają, jak bezpiecznie dokonywać zakupów w Internecie, by uniknąć rozczarowań.

Jak kupować zabawki-12 rad

Jak co roku, w grudniu jednymi z najchętniej kupowanych produktów są zabawki. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas dawania prezentów, a prośba o wymarzone zabawki jest w każdym liście do Mikołaja. Co kupować i jak kupować, żeby sprawić radość a jednocześnie być pewnym, że zabawka nie wyrządzi dziecku krzywdy?

Jakim jesteś konsumentem?


Uwielbiasz zakupy i nie ufasz reklamie? Jesteś „nieostrożnym optymistą”. A może sceptycznie podchodzisz do sprzedawców i starannie wybierasz produkty? „Nieufny lider” to właśnie ty. O tym, jakim jesteś konsumentem dowiesz się z najnowszego badania UOKiK.

Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Porada omawia podstawowe problemy pojawiające się w związku z odstąpieniem od umowy, wskazuje również warunki, po spełnieniu których z prawa odstąpienia można skorzystać.

Wypowiedzenie umowy o pracę, a obowiązek świadczenia pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany do świadczenia pracy. Strony mogą jednak uzgodnić zwolnienie pracownika od tego obowiązku.

Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była zawarta. Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. Co jednak z rzeczami, których zwrócić nie sposób?

Wystawienie weksla własnego in blanco

Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Weksel własny

Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Prezenty po choinkę –jak bezpiecznie kupować?

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zwyczajowo poprzedza gorączka zakupowa. Jednak zanim rzucimy się w wir zakupów zapoznajmy się z prostymi zasadami, które sprawią, że wybrane podarki będą atrakcyjne, oraz bezpieczne.

Jak założyć fundację? - cz. II

Fundacje, podobnie jak stowarzyszenia, podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak założyć fundację? – cz. I

Każdy z nas, jeśli dysponuje czasem, energią i ma pomysł, może podjąć wyzwanie w postaci prowadzenia działalności publicznej. Istnieje wiele form prawnych, w których możemy prowadzić taką działalność. Jedną z nich jest właśnie fundacja.

Co to jest umowa przedwstępna?

Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.?

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Jakie są zasady świadczenia usług?

Ułatwienia w podejmowaniu i wykonywaniu działalności usługowej to główny cel ustawy o świadczeniu usług na terytorium RP. Ustawa weszła w życie w kwietniu 2010 r.

Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?

Wykonawca może zażądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty

Każdy wykonawca będzie miał prawo żądać od inwestora udzielenia gwarancji terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonane usługi budowlane. To efekt zmian w Kodeksie cywilnym, które weszły w życie w kwietniu 2010 r.

Dwie metody reklamacji: którą wybrać?

Nadchodzi okres przedświątecznej gorączki zakupów. Może okazać się, że aparat cyfrowy, który kupimy w prezencie, zepsuje się po pierwszych kilku klatkach, a zamiast zamówionego we włoskim sklepie internetowym czerwonego szala, otrzymamy niebieski. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, jak dochodzić swoich praw w takiej sytuacji: czy skorzystać z gwarancji czy może reklamować niezgodność towaru z umową?

Kiedy weksel ulega przedawnieniu?

Weksel to wciąż popularny sposób zabezpieczenia roszczeń, zwłaszcza w obrocie gospodarczym. Należy pamiętać jednak o tym, że roszczenia z weksla także ulegają przedawnieniu.

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

Konsument i przedsiębiorca w europejskiej sieci

Na czym polega współpraca sieciowa? Gdzie szukać pomocy w przypadku: reklamacji towaru kupionego w UE, problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym za granicą, nieuczciwych praktyk zagranicznego banku, znalezienia pracy w krajach UE? Do kogo zgłosić skargę na urzędnika z innego kraju UE lub opieszałość procedur? Kto pomoże małemu przedsiębiorcy, chcącemu rozszerzyć działalność poza rynek krajowy?

Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

W praktyce coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonowaniem grup kapitałowych, a więc podmiotów powiązanych przez osoby właścicieli, zarządców lub akcje. Czy w każdej sytuacji spółki kapitałowe, uczestniczące w takiej grupie, mają obowiązek konsolidacji sprawozdań?

Upadłość konsumencka

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzona została możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne, co dotychczas zarezerwowane było jedynie dla przedsiębiorców. Podstawowym celem ogłoszenia upadłości w stosunku do dłużnika jest zaspokojenia roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.

Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Rozwija się nie tylko polska gospodarka, ale także i rynek pożyczek czy kredytów. Nie każdy jednak z nas wie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi ostatnimi.

Czy wierzytelności z tytułu dopłat mogą podlegać potrąceniu?

Wspólnicy spółki z o.o., którzy są dłużnikami spółki z tytułu dopłat, mogą przedstawić do potrącenia swoje wierzytelności. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r.

Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2

Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1

Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?

Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić?

Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego.

REKLAMA