REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lepsza ochrona dla korzystających z timeshare

Projekt ustawy zawiera przepisy, które będą lepiej chronić prawa konsumentów korzystających z usług timeshare. Przygotowano go ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawodawstwa przepisów nowej regulacji unijnej w tym zakresie.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 3

Zawierając umowę sprzedaży możemy ją w znaczny sposób zmodyfikować. Trzeba jednak wykazać się znajomością podstawowych pojęć. Warto wiedzieć czym różni się zadatek od zaliczki.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 2

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Warto wiedzieć kiedy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność, a kiedy nie może.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 1

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Skutki naszej umowy mogą zależeć nie tylko do jej treści lecz również od tego kto jest sprzedawcą.

REKLAMA

Robisz zakupy-pamiętaj o paragonie!

Podczas wakacyjnej akcji „Weź paragon” kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych. Akcja będzie miała na celu również przypomnienie o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Zwrot kaucji może być jednym z problemów przy najmie mieszkania. Czy wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję i w jakich sytuacjach może ją zatrzymać?

Czy dziecko może samo dokonywać zakupów?

Dzieci stanowią dużą grupę konsumentów. Jednak nie zawsze mogą same dokonywać zakupów. Co mogą zrobić rodzice niezadowoleni z zakupu dziecka?

Jak sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

Sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. Niekiedy odpowiedzialność ta może być ograniczona, co może mieć dla sprzedawcy olbrzymie znaczenie. Jak i kiedy można ograniczyć odpowiedzialność sprzedawcy?

REKLAMA

Vademecum: umowy w usługach

Naprawa butów, szycie garnituru, czy projektowanie mebli. Wszystkie te usługi są świadczone na podstawie umowy. Jakie umowy zawiera się w usługach? Jakie prawa mają strony takich umów? Czytaj o tym w Vademecum.

Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?

Dzień pasażera na europejskich lotniskach

W dniu 7 lipca 2011 r. na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, powstanie jedno z kilkudziesięciu stoisk informacyjnych dla pasażerów w całej Europie. Wydarzenie jest częścią ogólnoeuropejskiej Akcji sieci ECC-Net „Dzień Pasażera”, wspieranej przez Komisję Europejską.

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Książki i płyty przez Internet?- Raport UOKiK

Na co zwracamy uwagę robiąc zakupy w sklepach internetowych, jak wygląda rynek sprzedaży książek, muzyki, filmów i gier komputerowych? Odpowiedzi na te pytania przynosi jedno z największych badań rynku przeprowadzonych przez UOKiK. Wiedzę na temat konkurencji w wybranych sektorach uzyskano na podstawie informacji od ponad tysiąca przedsiębiorców.

Wakacyjne wyprzedaże w Europie

Kiedy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot towaru? W jakim okresie najlepiej wybrać się na zagraniczne wyprzedaże? Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało zestaw praktycznych porad.

O co zadbać przed urlopem?

Przed wyjazdem na wymarzony urlop sprawdź czy opłaciłeś rachunek za energię. Dzięki temu nie będziesz niemile zaskoczony po powrocie, gdy termin płatności wypadnie w okresie wypoczynku.

Umowa sprzedaży - krok po kroku

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży? Jak oznaczyć cenę? Co zrobić, gdy towar ma wady? Kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką i co z tego wynika? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

Ochrona danych osobowych w Europie

Większość Europejczyków udostępniając swoje dane on-line, obawia się o swoją prywatność-wynika z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską.

Zanim wyjedziesz na wakacje…

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z organizatorem? O czym warto pamiętać przygotowując się do urlopu, jakie mamy prawa i gdzie uzyskać pomoc w razie trudności, UOKiK przypomina wspólnie z 27 instytucjami biorącymi udział w akcji Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

Konsument na urlopie-przydatne informacje

Prezentujemy przygotowany przez Europejskie Centrum Konsumenckie urlopowy przewodnik konsumenta, dzięki któremu każdy podróżujący będzie przygotowany na niemiłe niespodzianki związane z zagubionym bagażem, czy niespełniającym standardów hotelem.

Praca w wakacje- co warto wiedzieć?

Planując podjęcie wakacyjnej pracy warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z zapłatę podatku, czy ulgi rodzinnej.

Przywożenie towarów zza granicy- przepisy celne

Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe.

Jakie prawa ma pasażer?

W okresie wakacyjnym każdy pasażer powinien jakie przysługują mu prawa, w sytuacji opóźnienia, czy odwołania lotu.

Jaka umowa przy remoncie?

Wybierając fachowca do remontu mieszkania warto zadbać o porządną umowę, która zabezpieczy nas przed fuszerką oraz innymi przykrymi niespodziankami. W takich sytuacjach zawieramy umowę o roboty budowlane.

Niepełnosprawny w podróży i jego prawa

Niepełnosprawni, oraz osoby, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się, mają prawo do równego dostępu do usług kolejowych, oraz pomocy podczas podróżowania.

Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim (Część II). Nabywanie nieruchomości przez obcokrajowców w Niemczech

Zasadniczo obcokrajowcy, niezależnie od przynależności państwowej, mogą nabywać nieruchomości w Niemczech bez ograniczeń. Nabywca , a dotyczy to też obywateli niemieckich, musi mieć ukończony 18 rok życia. W Niemczech nie ma ustawy, która ograniczałaby możliwości nabycia nieruchomości przez obywatela innego państwa unijnego.

Katalog praw młodego konsumenta

Urząd Ochrony Konkurencji i konsumenta przygotował praktyczny poradnik dotyczący praw młodego konsumenta, który nie znając swoich praw jest narażony na wiele pułapek.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 2.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim (Część I)

Podobnie jak w Polsce (art. 158 KC) niemiecki Kodeks cywilny (Bürgerliches Gesetzbuch; skrót BGB) przewiduje, że umowy sprzedaży nieruchomości powinny być zawarte formie aktu notarialnego (§311b BGB).

Prawo własności intelektualnej-nowe rozwiązania Komisji Europejskiej

W celu pobudzenia kreatywności i innowacji Komisja Europejska przyjęła kompleksowa strategię, w celu zmiany obszaru prawa dotyczącego prawa własności intelektualnej.

Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?

Istota poręczenia opiera się na zobowiązaniu poręczyciela wobec wierzyciela do spłacenia długu na wypadek, gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Poręczyciel przyjmuje na siebie wszystkie skutki prawne idące za poręczeniem pożyczki.

Odwołanie lub opóźnienie lotu-jakie prawa ma pasażer?

Nawet w sytuacji siły wyższej prawa pasażera muszą być respektowane - nie ulegają wyłączeniu. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina, że linie lotnicze mają obowiązek zapewnienia opieki swoim klientom, czyli m.in. bezpłatnych posiłków, napojów a w niektórych przypadkach – zakwaterowania w hotelu.

Jak kupować auto za granicą?

Na podstawie skarg trafiających do Europejskiego Centrum Konsumenckiego opracowany został poradnik dotyczący kwestii związanych z zakupem auta za granicą.

Nowy projekt prawa lotniczego przyjęty

Ministerstwo Infrastruktury przyjęło projekt nowelizacji prawa lotniczego, który dotyczy m.in. opłat lotniczych, ochrony lotnictwa cywilnego, czy zasad przewozu lotniczego.

Prawo pierwokupu i odkupu

Prawo pierwokupu i odkupu to instrumenty prawne, które przy sprzedaży rzeczy pozwalają nam zachować pewną kontrolę nad ich losem. Zarówno pierwokup, jak i prawo odkupu powinny być zawarte w umowie sprzedaży.

Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to poważna transakcja. Aby uniknąć niespodzianek warto przy zakupie nieruchomości zwrócić uwagę na jej stan prawny.

Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy osoby trzecie mają jakieś prawa do nieruchomości. Jedno z takich praw może wynikać z umowy dożywocia.

Lepiej zapłać zadatek, niż zaliczkę

Zadatek, czy zaliczka? W praktyce obrotu często zdarza się, że klient musi zapłacić przedsiębiorcy określoną sumę przed wykonaniem umowy. Przybiera to postać zaliczki lub zadatku. Zaliczka jest dużo korzystniejsza dla przedsiębiorcy.

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel?

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

Nadużycia wobec konsumentów a kwestia skutecznej obrony

Czujesz się oszukany przez bank, operatora sieci komórkowej lub sklep internetowy? Nie dostałeś należnego odszkodowania od ubezpieczyciela? To niektóre z przykładów nadużyć, jakich dopuszczają się firmy i instytucje wobec konsumentów.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Zarówno pracodawca jak i pracownik mają możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wypowiedzenie takie jest stosowane w wyjątkowych okolicznościach określonych w Kodeksie pracy. Jakie okoliczności pozwalają pracownikowi na taki krok?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy takie rozwiązanie umowy może być zastosowane?

Etykiety na żywności-nowe przepisy

Etykiety na żywności będą prostsze, łatwiejsze do zrozumienia i będą zawierać informacje o składnikach potencjalnie groźnych dla zdrowia. Europosłowie przyjęli projekt przepisów dotyczących informacji o produktach żywnościowych.

Bezpieczne leki ziołowe

Obywatele UE mogą już być pewni, że tradycyjne leki roślinne, które kupują na terenie UE, są bezpieczne i skuteczne. Od 1 maja 2011 na rynku mogą pozostać jedynie produkty zarejestrowane. Tradycyjne produkty lecznicze są przeznaczone do stosowania bez kontroli lekarza, ale nie mogą być podawane w formie zastrzyku.

Czy bank może sprzedać kredyt bez zgody kredytobiorcy?

Banki mogą sprzedawać wierzytelności, jakimi dysponują względem swoich dłużników, innym podmiotom. Taka sprzedaż podlega jednak pewnym ograniczeniom. Jakim?

Czym jest prawo własności intelektualnej?

Wiele osób nie wie czym właściwie jest prawo własności intelektualnej i jakimi kwestiami się zajmuje. Zobacz co jest zaliczane do praw własności intelektualnej i jaki jest katalog tych praw.

Majówka w Europie- praktyczny poradnik

Dowiedz się, jak uniknąć kłopotów podczas podróży, zareklamować opóźniony lot czy zaniżony standard hotelu oraz jakich pamiątek nie należy kupować. Europejskie Centrum Konsumenckie zebrało zestaw praktycznych porad w formie pytań i odpowiedzi.

REKLAMA