REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia to istotne sprawy, o które warto zadbać na początku roku akademickiego. Kiedy student ma własny tytuł do ubezpieczenia, a kiedy powinien być do niego zgłoszony?

Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia

REKLAMA

Jako student masz prawo do świadczeń w ramach NFZ, gdy spełniasz jeden z warunków:

  • masz własny tytuł do ubezpieczenia (np. umowa o pracę, renta)
  • jesteś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny
  • jesteś zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.
  • Masz własny tytuł do ubezpieczenia

Tytuł do ubezpieczenia to okoliczność, która powoduje konieczność ubezpieczenia zdrowotnego. Jako student możesz mieć własny tytuł do ubezpieczenia, gdy np.:

  • pracujesz na podstawie umowy o pracę – wówczas do ubezpieczenia zgłasza Cię pracodawca
  • prowadzisz własną działalność gospodarczą – wówczas do ubezpieczenia zgłaszasz się sam.

Gdy masz własny tytuł do ubezpieczenia, rodzina i uczelnia nie mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli pracujesz na umowę zlecenie, uczysz się i nie masz jeszcze 26 lat, zleceniodawca nie zgłosi Cię do ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesteś ubezpieczony jako członek rodziny

Jeśli nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia, powinieneś być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Mogą Cię w ten sposób zgłosić:

  • rodzice lub współmałżonkowie rodziców
  • dziadkowie – jeśli rodzice nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
  • współmałżonek – jeśli ma swój tytuł do ubezpieczenia.

Student może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny do ukończenia 26 lat. Chyba że zgłasza go współmałżonek – wtedy wiek nie jest ograniczeniem. Studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą być zgłaszani do ubezpieczenia bez względu na wiek także przez rodziców.

Jesteś ubezpieczony przez uczelnię

REKLAMA

Jeśli nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzic albo inna osoba uprawniona nie mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, zrobi to uczelnia. Dzieje się tak np., gdy Twoi rodzice lub dziadkowie nie pracują i nie są ubezpieczeni. Ale nie stanie się to automatycznie. Uczelnia ubezpieczy Cię tylko na Twój wniosek! Musisz sam zgłosić się do dziekanatu i go złożyć.

Jeśli w trakcie studiów rozpoczniesz pracę, np. na podstawie umowy o pracę, zyskasz własny tytuł do ubezpieczenia. Rodzic albo uczelnia muszą Cię wówczas wyrejestrować z ubezpieczenia, a zgłosi Cię do niego pracodawca. Gdy zakończysz pracę, znów musisz być ubezpieczony przez rodzinę albo uczelnię, ale nie stanie się to automatycznie. Rodzic albo uczelnia muszą Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zmień lekarza rodzinnego

Studiujesz w innym mieście, niż miejscowość, w której do tej pory mieszkałeś i leczyłeś się? Poszukaj w nowym miejscu lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarkę środowiskową i położną (jeśli jesteś studentką). I złóż deklarację wyboru w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w której pracują, żebyś mógł skorzystać z ich opieki. Druk deklaracji otrzymasz w przychodni, znajdziesz też na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ. Możesz również zmienić lekarza online przez Internetowe Konto Pacjenta.

Bezpłatnie możesz zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ dwa razy w roku. Gdy robisz to po raz trzeci i kolejny w danym roku kalendarzowym, wniesiesz opłatę w wysokości 80 zł.

Źródło: pacjent.gov.pl

Źródło: NFZ

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA