Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Diana Wawrzusiszyn
rozwiń więcej
Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek? /fot. Fotolia
O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zagwarantowały obywatelom UE i EFTA przebywającym na terenie innego państwa wspólnoty do świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie ich pobytu.

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach gdzie honorowana jest karta EKUZ, czyli we wszystkich państwach UE oraz wspólnoty EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandii, Lichtenstein). Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia, w celu odwiedzenia rodziny czy podjęcia pracy. Istnieją wyjątki na podstawie których karta może zostać wydana także osobie nieubezpieczonej. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego również otrzyma osoba z polskim obywatelstwem, która jest nieubezpieczona i nie ukończyła 18. roku życia. Mechanizm działa podobnie w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu, przy czym kobieta musi mieć polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium naszego państwa. Ponadto karta zostanie wydana kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami RP, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co daje karta EKUZ?

Karta EKUZ przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. Karta uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że to nie zawsze jest to w stu procentach bezpłatna pomoc. W ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

Zobacz: Ubezpieczenia turystyczne

Wniosek o otrzymanie karty EKUZ

Za kartę EKUZ nie zapłacimy ani grosza. Wyrobienie karty nie sprawia większych problemów. Możemy tego dokonać w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Również nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. Wniosek można również zeskanować i przesłać mailem lub faksem.

Obowiązują dwa rodzaje wniosków o wydanie karty, w zależności od celu wyjazdu: dla osób wyjeżdżających za granicę w celu pracy oraz dla tych, którzy wyjeżdżają tylko czasowo. Przy składaniu wniosku nie potrzebujemy pliku dokumentów, ponieważ EKUZ w związku z czasowym pobytem wydawana jest na podstawie bazy danych NFZ.

Zobacz również: Praca

Użycie karty

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w celu uzyskania pomocy medycznej wystarczy pokazać kartę w administracji lub bezpośrednio lekarzowi. W części państw wymagane jest również przedstawienie dowodu tożsamości. Lekarz po otrzymaniu takiej karty musi zweryfikować czy jest zgodna z unijnymi standardami, z tego powodu nie wystarczy podanie numeru identyfikacyjnego karty. Dlatego musi dokładnie sprawdzić przed wyjazdem czy w naszym portfelu obok paszportu czy dowodu tożsamości jest również karta EKUZ.

Okres ważności

Dla osób ubezpieczonych karta wydawana jest na okres 12 miesięcy. W przypadku seniorów okres ten został przedłużony do 5 lat. Osoby nieubezpieczone spełniające warunki wydania karty, otrzymują ją na 6 miesięcy. Na okres 2 miesięcy kartę otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ jest bardzo dobrą opcją dla osób, które wyjeżdżając za granicę chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest bezpłatna, nie ma większych problemów z jej wyrobieniem. Niemniej jednak nie możemy oprzeć naszej ochrony zdrowia i życia tylko na tej karcie. Musimy pamiętać, że karta nie obejmuje transportu medycznego, wydatków w związku z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych czy w razie potrzeby specjalistycznego transportu medycznego. To czego nie zapewnia EKUZ oferują nam ubezpieczenia turystyczne. Dopiero posiadając kartę EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie z jednej ze specjalizujących się tym firm możemy być pewni, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia zostanie nam zapewniona pełna i kompleksowa opieka medyczna.

Zobacz: Ubezpieczenia

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...