Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Monika Pązik
rozwiń więcej
ubezpieczenie bagażu, koszty leczenia podczas wakacji, odszkodowanie /Fot. Fotolia
Obecnie ubezpieczenia turystyczne są coraz bardziej popularne, a turyści chętnie korzystają z możliwości wykupienia polisy na wyjazd, oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy turysta może zatem ubezpieczyć w czasie podróży samochód, zdrowie, bagaż oraz wykupić polisę od rezygnacji z wakacji.

Atrakcyjne oferty towarzystw ubezpieczeniowych przyciągają coraz więcej klientów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń turystycznych. Oznacza to, że każda osoba wyjeżdżająca na urlop powinna wiedzieć jakie rodzaje takich ubezpieczeń są dostępne na rynku. Można do nich zaliczyć: ubezpieczenie samochodu w ramach Zielonej Karty, zdrowia w ramach EKUZ, bagażu oraz polisę dotyczącą rezygnacji z wakacji.

Ubezpieczenie samochodu

Najważniejszym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie OC, które obligatoryjnie musi zostać wykupione. W praktyce taki rodzaj ubezpieczenia jest wystarczający, jeżeli podróżujący poruszają się w granicach Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych krajach poza Unią konieczne jest wykupienie tzw. Zielonej Karty, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Posiadacz takiej karty objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W ramach Zielonej Karty zarówno w granicach, jak i poza obszarem Unii Europejskiej obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA), które pokrywa koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii pojazdu oraz w niektórych przypadkach obejmuje koszty związane z wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy. Wykupienie przez turystę Zielonej Karty może uchronić go przed nadmiernymi wydatkami związanymi z naprawą samochodu poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie zdrowia

W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych na czas podróży istnieją dwie możliwości – wykupienie polisy turystycznej lub posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są dla turystów znacznie korzystniejsze, szczególnie w sytuacji, kiedy podróżni narażeni są na olbrzymie koszta związane z leczeniem (np. po wypadku) bądź śmiercią osoby bliskiej. Ponadto taki rodzaj polisy zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia a nadto możliwe jest wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia jak np. następstwa nieszczęśliwego wypadku. Tymczasem posiadacz Karty EKUZ, może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Taką Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwym NFZ w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że turysta podlega leczeniu na takich samych warunkach jak obywatel państwa, na którego terenie się znajduje, aczkolwiek Karta nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, w szczególności w placówkach prywatnych. 

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie bagażu

Turysta posiadający bagaż podróżny może wykupić polisę pozwalającą na jego ubezpieczenie. Obejmuje ono rzeczy należące do ubezpieczonego bądź przez niego wypożyczone (wypożyczenie musi zostać potwierdzone dokumentem), jak również przewożone czy przenoszone z miejsca pobytu. Ponadto taka polisa chroni podróżnego w przypadku kradzieży, zniszczenia, wypadku bądź klęski żywiołowej. Jednakże negatywnym aspektem takiego ubezpieczenia jest to, że nie obejmuje ono sprzętu komputerowego, biżuterii, pieniędzy w gotówce czy np. dzieł sztuki. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa szereg warunków jakie muszą zostać spełnione, aby otrzymać odszkodowanie np. z tytułu kradzieży, ponieważ mogła być wynikiem zaniedbania posiadacza bagażu. Zatem podróżny przed wykupieniem takiej polisy powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń.

Rezygnacja z wakacji

Biura podróży coraz częściej do swoich ofert dołączają również możliwość otrzymania ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. W takim przypadku podróżny uzyskuje zwrot kosztów związanych z rezygnacją. Cena takiej polisy uzależniona jest od wartości całej wycieczki, ale zazwyczaj stanowi 3% jej wartości. Warunkiem odstąpienia od umowy z biurem podróży jest zaistnienie niezwykle ważnej przyczyny, która uniemożliwia wyjazd oraz potwierdzenie jej przez osobę trzecią. Do takich sytuacji można zaliczyć: wypadek klienta, problemy ze zdrowiem, utrata pracy lub mieszkania oraz sprawa rozwodowa. Odszkodowanie z tytułu rezygnacji z wyjazdu jest o tyle niekorzystne dla klienta, gdyż nie dostanie on rekompensaty pokrywającej cały koszt wycieczki lecz pomniejszony o wkład własny biura wynoszący około 20%.

Obowiązki organizatora imprez turystycznych

Każdy przedsiębiorca zajmujący się organizacją imprez turystycznych zobowiązany jest na podstawie art. 5 ustawy o usługach turystycznych (Dz.U. 2004 r. Nr 223 poz. 2268) do spełnienia szeregu warunków dotyczących oferowanych przez niego usług turystycznych. Do katalogu takich warunków należy zaliczyć np. pokrycie kosztów związanych z powrotem klientów z imprezy do miejsca wyjazdu w przypadku, gdy nie spełnił takiego obowiązku, zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klienta czy np. zawarcie umowy gwarancji bankowej.

Zobacz: Ubezpieczenia organizatora turystyki

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...