Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

KM-LEX
rozwiń więcej
Ubezpieczenie zapewnia wypłatę świadczenia z tytułu konsekwencji poniesionych w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciel zobowiązuje się do tego, że w sytuacji gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi wypłaci określone odszkodowanie za szkodę powstałą wskutek tego wypadku, ubezpieczający zaś zobowiązuje się zapłacić składkę. Ubezpieczenia zapewnia wypłatę świadczenia z tytułu konsekwencji poniesionych w wyniku nieszczęśliwego wypadku w postaci:

  • uszczerbku na zdrowiu,
  • kosztów leczenia,
  • pobytu w szpitalu,
  • kosztów rehabilitacji.

Nieszczęśliwy wypadek

Scharakteryzowanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków nie może obyć się bez wyjaśnienia pojęcia „nieszczęśliwego wypadku”. Za nieszczęśliwy wypadek w ujęciu ogólnych warunków ubezpieczenia uważa się nagłe, niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczona osoba wbrew swojej woli doznała trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarła.

Przez nagłość zdarzenia rozumieć należy jego szybki, nieoczekiwany przebieg. Za przyczynę zewnętrzną zaś rozumieć należy taką przyczynę, która ma swoje źródło na zewnątrz poza organizmem człowieka.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia turystyczne

Suma ubezpieczenia

Wysokość odszkodowania jakie ubezpieczony otrzyma od zakładu ubezpieczeń w przypadku zajścia wypadku, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, która to określa maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka tym większe świadczenie może uzyskać ubezpieczony.

Zobacz również serwis: Odszkodowania NNW

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Zakład ubezpieczeń w pewnych okolicznościach mimo powstania szkody nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń będzie mieć miejsce m. in. w sytuacji gdy:

  • do wypadku doszło w trakcie popełniania lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa;
  • do wypadku doszło gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
  • do wypadku doszło w trakcie usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego samobójstwa;
  • do wypadku doszło wskutek działań wojennych, stanu wojennego, stanu wyjątkowego, udziału w zamieszkach, rozruchach, niepokojach społecznych, strajkach, aktach terroryzmu;
  • do wypadku doszło wskutek poruszania się po drogach publicznych pojazdami mechanicznym, bądź obsługi urządzeń bez wymaganych uprawnień.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...