Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiot i zakres ubezpieczenia
Przez umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciel zobowiązuje się do tego, że w sytuacji gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi wypłaci określone odszkodowanie za szkodę powstałą wskutek tego wypadku, ubezpieczający zaś zobowiązuje się zapłacić składkę. Ubezpieczenia zapewnia wypłatę świadczenia z tytułu konsekwencji poniesionych w wyniku nieszczęśliwego wypadku w postaci:
REKLAMA
- uszczerbku na zdrowiu,
- kosztów leczenia,
- pobytu w szpitalu,
- kosztów rehabilitacji.
Nieszczęśliwy wypadek
REKLAMA
Scharakteryzowanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków nie może obyć się bez wyjaśnienia pojęcia „nieszczęśliwego wypadku”. Za nieszczęśliwy wypadek w ujęciu ogólnych warunków ubezpieczenia uważa się nagłe, niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczona osoba wbrew swojej woli doznała trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarła.
Przez nagłość zdarzenia rozumieć należy jego szybki, nieoczekiwany przebieg. Za przyczynę zewnętrzną zaś rozumieć należy taką przyczynę, która ma swoje źródło na zewnątrz poza organizmem człowieka.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia turystyczne
Suma ubezpieczenia
Wysokość odszkodowania jakie ubezpieczony otrzyma od zakładu ubezpieczeń w przypadku zajścia wypadku, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, która to określa maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka tym większe świadczenie może uzyskać ubezpieczony.
Zobacz również serwis: Odszkodowania NNW
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń
Zakład ubezpieczeń w pewnych okolicznościach mimo powstania szkody nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń będzie mieć miejsce m. in. w sytuacji gdy:
- do wypadku doszło w trakcie popełniania lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa;
- do wypadku doszło gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
- do wypadku doszło w trakcie usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego samobójstwa;
- do wypadku doszło wskutek działań wojennych, stanu wojennego, stanu wyjątkowego, udziału w zamieszkach, rozruchach, niepokojach społecznych, strajkach, aktach terroryzmu;
- do wypadku doszło wskutek poruszania się po drogach publicznych pojazdami mechanicznym, bądź obsługi urządzeń bez wymaganych uprawnień.
Zobacz: Bezpłatne porady prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat