Ubezpieczenie kosztów leczenia

Aplikant radcowski Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
rozwiń więcej
KM-LEX
rozwiń więcej
Przedmiotem ubezpieczenia są niezbędne z medycznego punktu widzenia i udokumentowane koszty leczenia.
Ubezpieczenie kosztów leczenia ma na celu zagwarantowanie podróżnemu zwrot kosztów bezpośredniej pomocy lekarskiej, z której zmuszony on będzie skorzystać w wyniku nagłego zachorowania czy też wypadku mającego miejsce podczas pobytu poza za granicami Polski.

Przedmiotem ubezpieczenia

Przedmiotem ubezpieczenia są niezbędne z medycznego punktu widzenia i udokumentowane koszty leczenia (badań, zabiegów, operacji) łącznie z kosztami transportu do ambulatorium lub szpitala, kosztami lekarstw i środków opatrunkowych. Jak również łącznie z kosztami podróży powrotnej poszkodowanego, podróży, utrzymania i noclegu osoby towarzyszącej choremu w drodze do kraju itp., które to koszty powstały w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem w czasie pobytu poza granicami Polski.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia uzależniony jest od danego wariantu ubezpieczenia i może być szerszy bądź węższy. Może on obejmować zwrot następujących m.in. następujących kosztów:

  • badań i zabiegów szpitalnych;
  • leczenia ambulatoryjnego;
  • zakupu niezbędnych lekarstw oraz środków opatrunkowych;
  • dojazdu lekarza z najbliższej placówki służby zdrowia do miejsca pobytu ubezpieczonego, gdy wymaga tego jego stan zdrowia;
  • pobytu w placówce służby zdrowia;
  • leczenia stomatologicznego, ale jedynie związane z wystąpieniem ostrych stanów zapalnych i bólowych lub spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem objętym umową ubezpieczenia.

Zobacz również serwis: Opieka zdrowotna

Przesłanki odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Warto mieć na uwadze, że aby ubezpieczyciel był zobowiązany do wypłaty odszkodowania muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • koszty leczenia muszą być niezbędne z medycznego punktu widzenia(oznacza to, iż zakład ubezpieczeń pokryje koszty tylko tych badań i zabiegów, na które osoba będzie skierowana przez zagranicznego lekarza prowadzący oraz tylko tych lekarstw i środków, których zastosowanie zaleci lekarz;
  • koszty leczenia muszą być udokumentowane , czyli potwierdzone oryginałami rachunków oraz pisemną diagnozą;
  • koszty leczenia powstały w związku z nagłym zachorowaniem, czyli stanem chorobowym zagrażającym życiu lub zdrowiu, powstałym w sposób nagły i wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej (zakład ubezpieczeń nie pokryje kosztów związanych z leczeniem chorób przewlekłych, na które osoba chorowała już wcześniej) lub w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, czyli zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną, niezależną od woli poszkodowanego,
  • koszty leczenia powstały w czasie pobytu poza granicami kraju;
  • koszty leczeni powstały w okresie ważności umowy ubezpieczenia (od dnia następnego po dniu zawarcia umowy ubezpieczenia lub od dnia w tej umowie określonego do momentu przekroczenia granicy RP, lecz nie później niż do północy ostatniego dnia ubezpieczenia).

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia turystyczne

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...