Zakres ubezpieczenia
Ubezpieczenie bagażu podróżnego ma na celu ochronę przed szkodami spowodowanymi przez zdarzenia takie jak np. kradzież, rabunek, wypadek, pożar, eksplozja, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, lawina, trzęsienie ziemi, wybuchu wulkanu, nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego podróżny zostaje pozbawiony możliwości zaopiekowania się i zabezpieczenia bagażu.
Zobacz: Pomoc prawna
Istnieje możliwość ubezpieczenia bagażu w ruchu krajowym lub w ruchu krajowym i zagranicznym.
Umowa ubezpieczenia
Przez umowę ubezpieczenia bagażu ubezpieczyciel zobowiązuje się do tego, że w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku zapłaci określone odszkodowanie z tytułu utraty bądź zniszczenia bagażu, ubezpieczający zaś zobowiązuje się zapłacić składkę.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
Umowa ubezpieczenia może być zawarta indywidualnie bądź grupowo (np. za pośrednictwem biura podróży). Umowę zawiera się na czas wyjazdu albo na okres roczny.
Wyłączenia odpowiedzialności
Zakłady ubezpieczeń w ogólnych warunkach umowy zwykle określają pewien katalog sytuacji, w których to mimo powstania szkody nie ponoszą odpowiedzialności.
Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń może być wyłączona w przypadku szkód:
- których wartość nie przekracza pewnej kwoty;
- wyrządzonych umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczającego, jego członków rodziny lub osób, za które ponosi odpowiedzialność;
- będących następstwem zwykłego zużycia, zniszczenia, utraty wartości rzeczy ubezpieczonej, a także jej samozapalenia, samozepsucia, wycieku lub potłuczenia;
- powstałych na skutek konfiskaty, zatrzymania lub zniszczenia przez organy celne;
- powstałych wskutek zamieszek, rozruchów, bójek oraz aktów terroryzmu.
Zobacz również serwis: Prawo karne