Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Aplikant radcowski Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
rozwiń więcej
KM-LEX
rozwiń więcej
Zakres ubezpieczenia narciarzy uzależniony jest m.in. od wybranego przez ubezpieczonego wariantu ubezpieczenia.
Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia narciarzy uzależniony jest m.in. od wybranego przez ubezpieczonego wariantu ubezpieczenia i obejmować on może przypadki utraty, uszkodzenia bądź zniszczenia sprzętu narciarskiego, koszty ratownictwa, odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim, a także koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnych pakietach, inne zaś dopuszczają samodzielny dobór przez narciarza stosownych ubezpieczeń.

Standardowe ubezpieczenie narciarzy oferowane na polskim rynku gwarantuje pokrycie przez ubezpieczyciela następujących kosztów:

  • leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacji lekarskich, badań lekarskich, zabiegów, zakupu leków oraz środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza, pobytu w szpitalu);
  • ratownictwa i poszukiwań ubezpieczonego, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
  • koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.

Zobacz: Pomoc prawna

W przypadku niektórych wariantów ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wypłaca ponadto odszkodowanie:

  • osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego (w ramach ubezpieczenia OC, które zabezpieczającego przed skutkami finansowymi związanymi z naprawieniem szkody wyrządzonej osobom trzecim);
  • za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego;
  • z tytułu trwałego uszczerbku, który powstał wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności mimo zajścia wypadku określone w umowie m.in. w sytuacji, gdy sprzęt nie był odpowiednio zabezpieczony, czy też gdy ubezpieczony uległ wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu.

Zobacz również: Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie

Europejska Karta Ubezpieczenia

Alternatywą dla komercyjnych ubezpieczeń jest tzw. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli bezpłatne unijne ubezpieczenie zdrowotne. Skorzystać z niego mogą osoby ubezpieczone w ZUS pod warunkiem, że odbiorą wspomnianą kartę.

Rezygnując z zawarcia umowy ubezpieczenia na uwadze mieć jednak należy, że zakres bezpłatnej pomocy, który gwarantuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia nie jest jednakowy w poszczególnych państwach i z całą pewnością różni się od tego jaki gwarantuje nam polisa.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...