Ubezpieczenie emerytalne zleceniobiorców
REKLAMA
REKLAMA
Główna zmiana przedmiotowej nowelizacji dotyczy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i polega na poszerzeniu kręgu osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.
REKLAMA
Zobacz również: Umowa zlecenia – oskładkowanie
Ubezpieczenie członków rad nadzorczych
Ustawa zakłada objęcie obowiązkiem ubezpieczenia osób będących członkami rad nadzorczych. Podstawę wymiaru składki tych osób stanowi przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, a płatnikiem składek jest podmiot, w którym działa rada nadzorcza.
Obowiązek ubezpieczenia będzie dotyczyć wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu i fakt pobierania emerytury lub renty przez cały okres sprawowania funkcji.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Ubezpieczenie zleceniobiorców
REKLAMA
Druga istotna zmiana rozszerzająca zakres ubezpieczenia społecznego polega na wprowadzeniu zmian w zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia (przez które należy rozumieć umowę zlecenia, umowę agencyjną albo inną umowę, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) oraz w przypadku występowania kilku tytułów do ubezpieczenia.
Dotychczasowy stan prawny, w którym w przypadku wykonywania kilku umów zlecenia, opłacano składki z tytułu umowy o najniższym wynagrodzeniu, modyfikuje się przez wprowadzenie progu dla podstawy wymiaru składek w wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz sumowanie podstaw wymiaru składki z kilku tytułów, jeżeli podstawa wymiaru składki z jednego tytułu byłaby niższa niż minimalne wynagrodzenie. Rozszerzenie obowiązku ubezpieczenia dotyczy także zbiegu wykonywania umów zlecenia z inną działalnością.
Ubezpieczenie społeczne rolników
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera uregulowania dotyczące łączenia ubezpieczenia społecznego rolników i wykonywania umowy zlecenia oraz uczestnictwa w radzie nadzorczej.
Wprowadzono przepisy, które zapewniają pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym rolników równolegle do ubezpieczenia społecznego w systemie powszechnym, z tytułu wykonywania umowy zlecenia lub uczestnictwa w radzie nadzorczej, jeżeli dochód z tego tytułu nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. Podobnie jak w systemie ubezpieczenia powszechnego, zmiana idzie w stronę stosowania jednego tytułu ubezpieczenia.
Polecamy serwis: Ubezpieczenia
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat