REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakt z ZUS. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Kontakt z ZUS. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził rozwiązania, które umożliwiają kontakt z urzędem również klientom z niepełnosprawnościami. 

Co z barierami architektonicznymi?

Brak barier architektonicznych, nowoczesne, klimatyzowane sale obsługi klientów, pętle indukcyjne, oznakowanie w języku Braille’a oraz rozbudowany system obsługi elektronicznej to udogodnienia, które sprawiają, że ZUS jest jednym najnowocześniejszych urzędów w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Wejścia do sal obsługi pozbawione są barier architektonicznych. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, dzięki czemu osoby na wózkach nie mają najmniejszego problemu z dostaniem się do środka. Obiekty są monitorowane a przeszklenia oklejone po to żeby osoby niedowidzące mogły bezpiecznie poruszać na terenie ZUS.

- Wysoka, jakość naszych usług i dostępność sal obsługi klientów dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym dla osób z niepełnosprawnościami – są naszym priorytetem, dlatego równolegle rozwijamy nowe technologie i cyfryzację usług oraz intensywnie modernizujemy nasze budynki i usuwamy istniejące bariery architektoniczne – mówi Mariusz jedynak wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Stawiamy mocno na rozwiązania online na cyfryzację urzędu i nowoczesne technologie, ale nie rezygnujemy z tradycyjnej obsługi naszych klientów i nie zapominamy o naszych pracownikach starając się maksymalnie poprawiać ich warunki pracy — dodaje.

- My już dawno postawiliśmy na wprowadzenie zmian, które umożliwiają kontakt z nami wszystkim naszym klientom, również tym z niepełnosprawnościami – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przed naszymi budynkami wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami a w budynkach drzwi otwierają się automatycznie – wyjaśnia. 

REKLAMA

Według rzeczniczki, standardem w ZUS są pętle indukcyjne, czyli system wspomagania słuchu osób niedosłyszących, który umożliwia odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Osoby niedowidzące mają do dyspozycji tyflomapy oraz oznakowanie w języku Braille’a. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Od wielu lat w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są eksperci posługujący się językiem migowym, którzy pomagają osobom niesłyszącym w załatwianiu swoich spraw. Osoby niesłyszące mogą samodzielnie załatwiać sprawy w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Żeby umówić się na wideorozmowę w języku migowym PJM wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon – wyjaśnia Kowalska-Matis. 

E-wizyta, czyli wideorozmowa z ekspertem ZUS, nie jest nowością. ZUS uruchomił taką usługę już w październiku 2020 r. Kolejnym udogodnieniem było wprowadzenie możliwości porozmawiania w jej trakcie w języku migowym. 

Rzeczniczka zapewnia, że w każdej placówce ZUS zostały zbudowane specjalnie podjazdy dla osób niepełnosprawnych a szklane drzwi zostały dodatkowo oznaczone jaskrawymi kolorami. Wejścia do sali obsługi klientów, sale obsługi oraz węzły sanitarne są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ustawione urządzenia takie jak na przykład meble, dzwonki, automaty kolejkowe umieszczone są na odpowiedniej wysokości, tak, aby osoby na wózkach mogły z nich korzystać. W budynkach Zakładu windy są na tyle duże, że mogą spokojnie korzystać osoby z niepełnosprawnościami. W oddziałach ZUS osoby niesłyszące korzystają z bezpłatnej pomocy wideo-tłumacza języka migowego a dla osób słabowidzących przygotowana jest specjalna kontrastowa wersja tekstowa, ułatwiająca im korzystanie ze strony internetowej Zakładu. 

- Nasi eksperci regularnie podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności związane z obsługą osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy też rodziców z wózkami – dodaje Kowalska-Matis.

Wrocławski Oddział ZUS w ostatnich latach angażował się w rozwój ułatwień dla klientów, które opierają się na komunikacji elektronicznej, co szczególnie ważne jest dla osób z niepełnosprawnościami czy wykluczonych komunikacyjnie. Wrocław jest na czele oddziałów ZUS w kraju pod względem liczby użytkowników Platformy Usług Elektronicznych. To za pośrednictwem PUE, bez wychodzenia z domu, można składać wnioski i uzyskiwać zaświadczenia.

- Złożenie elektronicznego wniosku o emeryturę jest naprawdę proste – zapewnia Iwona Kowalska-Matis. 

ZUS zapewnia dostępność cyfrową stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz dostępność informacyjno-komunikacyjną. Osoby starsze i takie, które wymagają szczególnej opieki mogą skorzystać z e-wizyty w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego.  

Zdaniem rzeczniczki wiele instytucji państwowych wzoruje się na rozwiązaniach informatycznych wprowadzonych przez ZUS w celu przeniesienia możliwie dużej części obsługi klienta do Internetu.

Co można załatwić w ZUS przez Internet?

Z możliwości załatwiania swoich spraw przez Internet skorzystało do tej pory 325 tys. osób. Aby skorzystać z e-wizyty, nie trzeba instalować żadnych aplikacji – wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt wyposażony w kamerę i mikrofon, np. smartfon, tablet czy komputer. Przez Internet można zadać pytanie, złożyć wniosek czy sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym. Online można się także dowiedzieć czy ZUS przyznał rodzicom 500+ i kiedy będą wypłacane pieniądze.

Jak spotkać się z ekspertem ZUS?

Z ekspertem ZUS można się także spotkać online podczas wideowizyt. Wystarczy wejść na stronę https://www.zus.pl/e-wizyta i wybrać placówkę ZUS, do której klient należy lub tą, w której ma sprawę do załatwienia w przypadku rent lub emerytur z zagranicy.

W czasie rozmowy można np. ustalić warunki układu ratalnego, założyć indywidualne konto na platformie internetowej ZUS, zmienić numer bankowego konta, skorygować błędy lub po prostu dowiedzieć się na jakiem etapie jest załatwienie sprawy.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. 

Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy św. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

REKLAMA

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA

MOPS: Proste czynności na rzecz niepełnosprawnej matki uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne 3287 zł. Muszą być kumulatywne

Sprzątanie, pościel, zakupy, posiłki. Częsty element wywiadów środowiskowych. MOPS skrupulatnie gromadzą wykaz prostych czynności opiekuńczych twierdząc, że nie uzasadniają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego 3287 zł (stare świadczenie). Jest to świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sądy zgadzają się z MOPS. Takie czynności jak np. sprzątanie mieszkania, zmiana pościeli, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zasadniczo nie wymagają rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlaczego więc MOPS przegrywają w sądach i opiekunowie mają szanse na świadczenie pielęgnacyjne? Właśnie za te czynności opiekuńcze?

Sondaż prezydencki 2025. Druga tura [WYBORY]

CBOS: sondaż prezydencki 2025. Coraz więcej czasu poświęca się na analizę drugiej tury wyborów na Prezydenta RP. Kto wygra w drugiej turze? Jakie są przewidywania i na co wskazują sondaże wyborcze?

REKLAMA