Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce to obywatele Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Liczba wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.
REKLAMA
Ilu Ukraińców objętych ubezpieczeniem
Wśród cudzoziemców pracujących w Polsce najwięcej jest osób z Ukrainy. Pod koniec roku do ubezpieczeń zgłoszonych było blisko 746 tys. obywateli tego kraju. Dla porównania w 2021 r. ubezpieczonych było ponad 627 tys. Ukraińców, w 2020 r. – 532,5 tys., a w 2019 r. – 479,1 tys. osób z Ukrainy.
Dzięki uchwalonej przez Sejm w marcu 2022 r. rządowej specustawie, Ukraińcy mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.
Ilu Ukraińców zostało zatrudnionych w procedurze uproszczonej
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do tej pory na podstawie uproszczonej procedury pracodawcy ponad 970 tys. razy zgłosili zatrudnienie obywateli Ukrainy.
Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy m.in. przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia – https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19–524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.
Przydatne informacje, także w języku ukraińskim, są na stronach centralnej bazy ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl.
Osoby poszukujące pracy mogą zarejestrować się także w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu mogą skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i ze szkoleń (również z języka polskiego).(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA