Protokół powypadkowy
REKLAMA
REKLAMA
Termin sporządzenia protokołu powypadkowego
Protokół powypadkowy powinien zostać sporządzony w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli jednak zachodzą uzasadnione przeszkody lub trudności w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku, termin ten może ulec przedłużeniu. Wówczas w treści protokołu należy podać przyczyny uzasadniające zwłokę.
REKLAMA
W tym punkcie warto zauważyć, że nawet w sytuacji gdy nie ma widocznych skutków wypadku w postaci urazu bądź złego samopoczucia pracownika nie można zaniechać przeprowadzania czynności wyjaśniających, a co za tym idzie również sporządzenia protokołu powypadkowego.
Zobacz: Forum prawne
Wzór protokołu powypadkowego
REKLAMA
Protokół powypadkowy powinien być sporządzony według wzoru określonego Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 227, poz. 2298).
Bardzo istotne jest, aby protokół został sporządzony według wspomnianego wzoru, gdyż sporządzenie go w innej formie stanowi uchybienie formalne przez co może on zostać zakwestionowany np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz również: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Powództwo o sprostowanie lub ustalenie treści protokołu powypadkowego
Protokół powypadkowy zawiera informacje o okolicznościach i przyczynach wypadku przez co jest podstawą do ustalenia uprawnień poszkodowanego lub jego rodziny do świadczeń odszkodowawczych.
Stwierdzenia w protokole powypadkowym, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku, zawsze wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia społeczne
Z protokołu powypadkowego może wynikać jak już była mowa, że dane zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, co może wykluczyć możliwość uzyskania przez pracownika jakichkolwiek świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Dlatego też pracownik bądź uprawniony członek jego rodziny, który nie zgadza się z kwalifikacją wypadku jako niebędącego wypadkiem przy pracy, albo uważa, że zachodzą okoliczności nie pozostające bez znaczenia dla jego prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o sprostowanie lub ustalenie treści dokumentu na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat