Rolnicze ubezpieczenie społeczne wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym rolników reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
REKLAMA
Kto podlega i może podlegać ubezpieczeniu?
Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu obowiązkowo podlega:
- rolnik prowadzący działalność rolniczą posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej;
- małżonek rolnika (chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym).;
- domownik rolnika;
- jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Rolnik lub domownik podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu jeżeli z tytułu pracy lub innej aktywności zawodowej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi. Oznacza to, że innemu ubezpieczeniu społecznemu podlegają osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę agencyjną, pobierające zasiłek dla bezrobotnych, a także prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.
REKLAMA
Ubezpieczeniu, o którym mowa może podlegać (na swój wniosek) także inny rolnik jeżeli działalność rolnicza przez niego prowadzona stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osoba, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.
O ubezpieczenie w ograniczonym zakresie (tylko prawo do jednorazowego odszkodowania) może wnioskować również inny rolnik, domownik lub osoba, która przeznaczyła grunty do zalesienia, jeżeli podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu albo ma ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Ile wynosi składka?
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie obowiązującej na jeden lub kilka kwartałów jest określana przez Radę Rolników. Prezes KRUS na co najmniej 14 dni ogłasza wysokość składki. Rada Rolników ustaliła, że w I kwartale 2018 r. miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie wyniesie 42,00 zł. Stawka więc nie zmienia się w porównaniu z aktualnym kwartałem, a nawet w porównaniu z całym 2017 r.
Osoby, którym przyznano ubezpieczenie tylko w ograniczonym zakresie płacą 1/3 składki.
Składki opłaca się kwartalnie – termin zapłaty przypada na ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału, tj.:
- 31 stycznia za I kwartał;
- 30 kwietnia za II kwartał;
- 31 lipca za III kwartał;
- 31 października za IV kwartał.
Jakie świadczenia przysługują?
Z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego przysługuje:
- jednorazowe odszkodowanie z powodu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, zwane dalej "jednorazowym odszkodowaniem";
- zasiłek chorobowy.
Jednorazowe świadczenie przysługuje samemu ubezpieczonemu, a w przypadku jego śmierci w wypadku przy pracy rolniczej także członkom jego rodziny.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu gdy z powodu choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 277 z późn. zm.)
Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 6 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2018 r. (M.P. z 2017 r. poz. 1146)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat