Ubezpieczenie rolników

Ubezpieczenie rolników/ Fot. Fotolia / ShutterStock
Ubezpieczenie rolników cieszy się coraz większą popularnością. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest bowiem dużo mocniej uzależnione od czynników losowych takich jak: pożar, ulewne deszcze czy silne wiatry niż inne rodzaje działalności. By uniknąć pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolnicy mogą i powinni korzystać z ubezpieczeń.

- Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił stały wzrost modernizacji gospodarstw rolnych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększył się dochód polskiego rolnika, a roczne wydatki na inwestycje wzrosły dwukrotnie.

Zobacz również: Ubezpieczenie społeczne rolników 2015

Ubezpieczenie rolne

Jako inwestycję, a nie koszt, rolnicy traktują ubezpieczenie, bo zdają sobie sprawę z tego, że jego brak w sytuacji wystąpienia szkody, może oznaczać poważne konsekwencje finansowe i przez dłuższy czas trudności w dalszym prowadzeniu gospodarstwa – mówi Beata Raszkiewicz, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. - Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest często mocniej niż w przypadku innych rodzajów działalności gospodarczej uzależnione od zdarzeń losowych. Pożar, ulewne deszcze czy silne wiatry mogą w bardzo krótkim czasie zmienić sytuację ekonomiczną rolnika. Mając na uwadze specyfikę funkcjonowania tego rynku, w Gothaer konsekwentnie rozwijamy ofertę produktową dla rolników – dodaje Beata Raszkiewicz.

Ubezpieczenie rolnika na wniosek

„GoAgro” to nowa odsłona znanego już rolnikom modułowego pakietu ubezpieczeń dobrowolnych „Agrokompleks”. Oferuje on ochronę gospodarstwa na wypadek nagłych zdarzeń takich jak intensywne opady deszczu, ochronę przed silnym wiatrem, który kwalifikowany jest już od prędkości 16 m/s, ochronę przed naporem śniegu bez określania limitu ciężaru, a także upadku obiektów takich jak drzewa czy maszty. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ubezpieczenie rolników - zakres

Zaletą nowo przygotowanego pakietu, obok elastyczności, jest także szerszy zakres ochrony ubezpieczonego. W GoAgro ubezpieczeniu podlegają m.in.:

  • budynki, które nie kwalifikują się do ubezpieczenia obowiązkowego z uwagi na zbyt małą powierzchnię, a także
  • ruchomości domowe w wartości odtworzeniowej oraz
  • mienie, takie jak: narzędzia i urządzenia wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa, ziemiopłody, maszyny rolnicze oraz zwierzęta gospodarskie.

Pojawiła się także możliwość podwojenia wysokości sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci w ramach NNW. W przypadku Agrocasco ochroną objęty został podnajem maszyny rolniczej i prace usługowe wykonywane za jej pomocą. Rolnik może także rozszerzyć zakres swojej polisy o ryzyko ubezpieczenia szyb od stłuczenia lub pęknięcia, przepięć (szkód elektrycznych), dewastacji oraz kradzieży stałych elementów. W ubezpieczeniu NNW oraz OC w życiu prywatnym rozszerzyliśmy zakres terytorialny na terytorium Europy.

- Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania ubezpieczeniami rolnymi na przełomie roku. Rolnicy wtedy dokonują dokładnej wyceny wartości całorocznych zbiorów, wykupują ubezpieczenia obowiązkowe i podejmują decyzje dotyczące dodatkowych polis zabezpieczających ich gospodarstwa oraz najbliższych przed nieoczekiwanymi zdarzeniami – mówi ekspertka.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Źródło: Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...