REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie rolników

Ubezpieczenie rolników/ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie rolników/ Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie rolników cieszy się coraz większą popularnością. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest bowiem dużo mocniej uzależnione od czynników losowych takich jak: pożar, ulewne deszcze czy silne wiatry niż inne rodzaje działalności. By uniknąć pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolnicy mogą i powinni korzystać z ubezpieczeń.

- Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił stały wzrost modernizacji gospodarstw rolnych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększył się dochód polskiego rolnika, a roczne wydatki na inwestycje wzrosły dwukrotnie.

REKLAMA

Zobacz również: Ubezpieczenie społeczne rolników 2015

Ubezpieczenie rolne

Jako inwestycję, a nie koszt, rolnicy traktują ubezpieczenie, bo zdają sobie sprawę z tego, że jego brak w sytuacji wystąpienia szkody, może oznaczać poważne konsekwencje finansowe i przez dłuższy czas trudności w dalszym prowadzeniu gospodarstwa – mówi Beata Raszkiewicz, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. - Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest często mocniej niż w przypadku innych rodzajów działalności gospodarczej uzależnione od zdarzeń losowych. Pożar, ulewne deszcze czy silne wiatry mogą w bardzo krótkim czasie zmienić sytuację ekonomiczną rolnika. Mając na uwadze specyfikę funkcjonowania tego rynku, w Gothaer konsekwentnie rozwijamy ofertę produktową dla rolników – dodaje Beata Raszkiewicz.

Ubezpieczenie rolnika na wniosek

„GoAgro” to nowa odsłona znanego już rolnikom modułowego pakietu ubezpieczeń dobrowolnych „Agrokompleks”. Oferuje on ochronę gospodarstwa na wypadek nagłych zdarzeń takich jak intensywne opady deszczu, ochronę przed silnym wiatrem, który kwalifikowany jest już od prędkości 16 m/s, ochronę przed naporem śniegu bez określania limitu ciężaru, a także upadku obiektów takich jak drzewa czy maszty. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie rolników - zakres

Zaletą nowo przygotowanego pakietu, obok elastyczności, jest także szerszy zakres ochrony ubezpieczonego. W GoAgro ubezpieczeniu podlegają m.in.:

  • budynki, które nie kwalifikują się do ubezpieczenia obowiązkowego z uwagi na zbyt małą powierzchnię, a także
  • ruchomości domowe w wartości odtworzeniowej oraz
  • mienie, takie jak: narzędzia i urządzenia wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa, ziemiopłody, maszyny rolnicze oraz zwierzęta gospodarskie.

REKLAMA

Pojawiła się także możliwość podwojenia wysokości sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci w ramach NNW. W przypadku Agrocasco ochroną objęty został podnajem maszyny rolniczej i prace usługowe wykonywane za jej pomocą. Rolnik może także rozszerzyć zakres swojej polisy o ryzyko ubezpieczenia szyb od stłuczenia lub pęknięcia, przepięć (szkód elektrycznych), dewastacji oraz kradzieży stałych elementów. W ubezpieczeniu NNW oraz OC w życiu prywatnym rozszerzyliśmy zakres terytorialny na terytorium Europy.

- Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania ubezpieczeniami rolnymi na przełomie roku. Rolnicy wtedy dokonują dokładnej wyceny wartości całorocznych zbiorów, wykupują ubezpieczenia obowiązkowe i podejmują decyzje dotyczące dodatkowych polis zabezpieczających ich gospodarstwa oraz najbliższych przed nieoczekiwanymi zdarzeniami – mówi ekspertka.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Źródło: Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA