Organizacja KRUS
REKLAMA
REKLAMA
Finanse
KRUS, w celu realizacji swoich zadań, prowadzi samodzielną gospodarkę finansową. Jest finansowany z pięciu funduszy.
REKLAMA
Fundusz Składkowy
Został utworzony na podstawie ustawy, posiada osobowość prawną. Jego organem jest Rada Nadzorcza, w skład której wchodzi pięciu przedstawicieli Rady Rolników i dwóch przedstawicieli wybranych przez ministra właściwego do spraw wsi oraz przedstawiciele ministra finansów publicznych i ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Jest tworzony ze składek na ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe. Nie jest funduszem celowym. Zebrane środki są przeznaczane na funkcjonowanie Rady Rolników oraz wypłacanie świadczeń z wyżej wymienionych ubezpieczeń. Działa na podstawie statutu.
Fundusz Emerytalno – Rentowy
Jest finansowany ze składek na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz z budżetu państwa. Przeznaczony jest głównie na wypłacanie rolniczych emerytur i rent.
Fundusz Prewencji i Rehabilitacji
Finansuje koszty osobowe i rzeczowe. Jest tworzony z odpisów w wysokości 1% przewidywanych wydatków z funduszu składkowego oraz z budżetu państwa.
Fundusz Administracyjny
Jego tworzenie ma na celu finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia. Podobnie do funduszu prewencji i rehabilitacji jest finansowany z odpisów z funduszu składkowego, jednak w wysokości 9% planowanych wydatków.
Fundusz Rezerwowy
Jest tworzony w celu likwidowania ewentualnych niedoborów finansowych instytucji.
Zobacz też: Czym zajmuje się KRUS?
Organizacja
REKLAMA
KRUS kieruje prezes powoływany przez Prezesa Rady ministrów, podległy ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Prezes pełni też funkcję Zarządu Funduszu Składkowego KRUS. Jest on centralnym organem administracji rządowej. W pełnieniu funkcji może mu pomagać jeden lub dwóch zastępców. Za realizację zadań odpowiedzialni przed prezesem są Dyrektorzy Biur Centrali Kasy, dyrektorzy oddziałów regionalnych i placówek terenowych.
Centrala KRUS mieści się w Warszawie. Kasa składa się z 16 oddziałów regionalnych i 220 placówek terenowych oraz kilku innych jednostek organizacyjny, mianowicie: 5 centrów i 2 ośrodków rehabilitacji rolników.
Podstawowym zadaniem KRUS jest obsługa ubezpieczonych rolników oraz emerytów i rencistów, wypłata świadczeń emerytalno- rentowych, wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia rolnicze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat